Karnisz – ważny element dekoracji okien

Zasłony

fot. Zasłony

Karnisz to nie tylko zwykły drążek na którym powieszona jest tkanina. Jest to także atrakcyjny dodatek i oryginalna dekoracja wnętrza, dlatego powinien współgrać z pozostałymi elementami wystroju, dzięki czemu będzie zgrabnym dopełnieniem każdego pomieszczenia.

Przed zakupem karnisza należy zastanowić się nad tym czy będzie on pojedynczy, czy podwójny. Ten drugi będzie nam niezbędny jeżeli będziemy chcieli oprócz firanki powiesić zasłonę. Jeżeli nasz wypatrzony model nie występuje w wersji podwójnej, zazwyczaj można do niego dokupić dodatkową szynę.
Największą popularnością cieszą się metalowe karnisze, które składają się z różnej grubości drążka oraz wsporników. Różnorodność zakończeń pozwala na dopasowanie karnisza do charakteru wnętrza oraz naszego upodobania.
Innym i dość ciekawym rozwiązaniem są karnisze linkowe. Składają się one z metalowej linki, wsporników oraz żabek. Takie karnisze mogą być wyposażone w jedną, dwie lub nawet trzy linki, zazwyczaj w kolorze stalowym lub miedzianym. Najlepiej wyglądają zawieszone na nich lekkie firanki. Jeżeli użyjemy cięższego materiału, należy zastosować specjalne napinacze, dzięki którym linka nie będzie się wyginać.
Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem, szczególnie w salach konferencyjnych, restauracjach czy kawiarniach jest karnisz z napędem elektrycznym. Składa się on z szyny napędowej, silnika oraz uchwytów mocujących. Tego rodzaju karnisz może być sterowany za pomocą pilota radiowego, przełącznika klawiszowego lub komputera.
Gdy wybór karnisza mamy już za sobą, powinniśmy zastanowić się nad sposobem upięcia zasłon. W przypadku grubych tkanin i nowoczesnych wnętrz idealnie sprawdza się system zwany sztancowaniem. System opiera się na metalowych kołach wbijanych w materiał, które umożliwiają zawieszenie na karniszu.
Bardzo wygodnym sposobem są także szelki, które bardzo atrakcyjnie prezentują się zarówno w przypadku materiału na zasłony jak i lekkich i zwiewnych firan.
Można także wszyć w tkaninę taśmę marszczącą, która pozwoli efektownie udrapować zasłonę. Taśmy dzielimy na: systemowe – marszczą materiał według określonych proporcji ( 3:1 lub 2:1 ) oraz niesystemowe – pozwalają na dowolne ułożenie zasłon.
Innym sposobem jest użycie fleksów, czyli plastikowych haczków, umieszczonych na prowadnicach wszywanych w fałdy zasłony lub żabek, które można dopasować do rodzaju i barwy tkaniny.
Jeżeli chcielibyśmy upiąć zasłonę w bardziej finezyjny sposób, możemy w tym celu wykorzystać tzw. troczki doszywane do materiału. Ciekawym elementem wystroju są również karnisze zdobione oryginalnymi wzorami lub szklanymi zakończeniami. Jednak tego typu dekoracje okienne robi się u producenta na zamówienie, a co za tym idzie – ich cena jest dość wysoka.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)