Kiedy stosować lekkie pokrycia dachowe?

dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

Rodzaj pokrycia dachu zależy od rodzaju zaprojektowanej konstrukcji i wielu czynników technicznych, które warunkują długotrwałą trwałość i estetyczny wygląd dachu przez długie lata. O tym kiedy najlepiej sprawdzi się lekkie a kiedy ciężkie pokrycie dachowe opowie Michał Chimko, kierownik regionu z firmy Blach Stal.

Podział pokryć dachowych na ciężkie i lekkie ułatwia nieco wybór rodzaju materiału odpowiedniego do budowanego przez nas dachu. Pierwszą i najważniejszą zasadą jest dobór pokrycia do zaprojektowanego kształtu oraz kąta nachylenia połaci. Pamiętać musimy, że ciężkie dachówki ceramiczne lub cementowe z racji mniejszej szczelności powinno stosować się na dachach o nachyleniu powyżej 20°. W sytuacji, kiedy jednak nasz dach jest mniej spadzisty, a co za tym idzie częściej zalega na nim śnieg lub woda, dobrze jest zdecydować się na pokrycie typu lekkiego, a tradycyjne dachówki zastąpić wiernie imitującą dachówką blaszaną. Na całej płaszczyźnie tworzy ona szczelną konstrukcję, dzięki czemu doskonale sprawdza się na dachach o mniejszym kącie nachylenia, również tych poniżej 15°. Z kolei blachy płaskie możemy kłaść nawet przy 3° nachylenia połaci.

Wpływ na wybór pokrycia ma również budowa więźby dachowej. Pokrycia typu lekkiego, a w szczególności blacha dachówkowa jest na tyle lekka, że nie potrzebuje dodatkowego wsparcia w postaci np. większego zagęszczenia krokwi – można ją kłaść bezpośrednio na łatach i kontrłatach, uzupełniając dodatkowo folią paroizolacyjną. Z kolei ciężki materiały, jak dachówki ceramiczne, cementowe czy łupek naturalny ze względu na większy ciężar, sięgający ponad 70 kg/m² wymagają mocniejszej konstrukcji np. w postaci krokwi o większym przekroju. Ważne więc, aby dokonać wyboru rodzaju pokrycia już podczas projektowaniu domu, co pozwoli uniknąć późniejszych kosztownych przeróbek lub napraw.

Nie bez znaczenia jest również montaż poszczególnych materiałów na dachu. Dachówki blaszane ze względu na lekkość oraz wielkość arkuszy wypadają w tej kwestii bardzo korzystnie. Wykonanie dachu przy ich użyciu jest łatwe i nie wymaga skomplikowanych zabiegów. Arkusze składające się z kilku modułów pozwalają na szybszy montaż, bez konieczności mocowania każdej dachówki z osobna. Dzięki temu znacznie skraca się czas prowadzonych prac.

Zróżnicowanie pokryć dachowych stwarza nam duże pole wyboru – ich rozmaite formy oraz bogata kolorystyka pozwalają na dobór takiego, które będzie najlepiej odpowiadać stylistyce oraz konstrukcji domu. Wybierając jednak rodzaj materiału warto wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii, które mają ogromne znaczenie nie tylko w przypadku wyglądu, ale przede wszystkim funkcjonalności dachu.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)