Klamki – biżuteria drzwi

klamka

fot. klamka

Klamka jest tym elementem wyposażenia mieszkania, z którym mamy do czynienia na samym wejściu. Można zatem powiedzieć, że ma znaczny wpływ na to, jakie będzie pierwsze wrażenie odnośnie odwiedzanego miejsca.

Zobacz również: Stołek czy pufa?

Na wejściu
Klamka należy do grona dodatków, które muszą się znaleźć w wyposażeniu każdego mieszkania, gdyż bez nich normalne funkcjonowanie byłoby niemożliwe. Właśnie dlatego dobrze jest zatroszczyć się o to, aby była ona dopasowana do drzwi. W dzisiejszych czasach klamka bywa traktowana niemalże jako gadżet spełniający nie tylko funkcję praktyczną, ale również estetyczną. Ma ogromny wpływ na wizerunek całych drzwi. Dziś jest to dodatek stosunkowo tani w stosunku do ceny samego skrzydła drzwiowego, jednak kiedyś było dokładnie na odwrót. Klamki w najróżniejszych kształtach i z różnych stopów metali były robione na zamówienie i sprowadzane z odległych miejsc przez zamożnych ludzi.

Dawniej i dziś
Są takie miejsca, które automatycznie narzucają nam skojarzenia wyglądu klamki, jaką można w nich znaleźć. Z pewnością każdy bez problemu potrafi sobie wyobrazić klamkę do zakrystii albo do góralskiej chaty. W różnych okresach czasu panowała nawet moda na różne kształty klamek. Dawniej bywały one bardziej fantazyjne, bogato zdobione, masywne. Dziś najczęściej są niewielkie i proste, o geometrycznych kształtach. W mieszkaniach bezsprzecznie dominuje nowoczesny styl, ale nie oznacza to, że to jedyne aranżacyjne rozwiązanie. Sporym zainteresowaniem cieszą się klamki stylizowane na stare, jak klamka Apollo z oferty Invado. – Apollo najczęściej dobierana jest do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym – mówi Marek Kapica, dyrektor ds. handlowych firmy INVADO.

klamki

fot. klamki

Jak dobrać
Klamki, oprócz funkcji praktycznej, spełniają również funkcję dekoracyjną. Dlatego dopasowanie ich do drzwi wewnętrznych oraz do wnętrza, w którym się pokażą, musi być przemyślane. – Nie możemy traktować klamki jako samodzielnie funkcjonującego elementu, który wybieramy tylko dlatego, że sam w sobie nam się podoba. Musi on współgrać z otoczeniem – mówi projektantka wnętrz, Ewa Olszewska. Stojąc przed wyborem modelu klamki musimy wziąć pod uwagę grubość drzwi, materiał z jakiego są wykonane oraz kolor. Warto trzymać się zasady, że im większe i grubsze drzwi tym masywniejsza klamka. – W ofercie Invado dostępnych jest aż 17 modeli klamek, w różnych kolorach. To wystarczy aby stworzyć kombinację najlepiej pasującą do wnętrza – tłumaczy E. Olszewska. Z uwagi na to, że w większości mieszkań montowane są obecnie „lekkie” i nowoczesne drzwi, warto zwrócić uwagę na dedykowane temu stylowi klamki: Faro, Agueda i Lizbona dostępne w ofercie Invado. – To najnowsze propozycje w ofercie, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem klientów.

Zdaniem eksperta
Marek Kapica z Invado, radzi:
Kiedy wiemy już dokładnie jak powinna wyglądać klamka, której szukamy, zwróćmy uwagę na solidność jej konstrukcji i wygodę użytkowania. Powinna być trwała. Zależy to przede wszystkim od wytrzymałości części mechanicznych, ale również od odporności materiału, z którego klamka została wykonana. Zwracamy na to uwagę zwłaszcza wtedy, gdy wiemy, że będzie zamontowana w drzwiach, które często są otwierane i zamykane, a więc najbardziej narażone na uszkodzenia powstałe w wyniku codziennego użytkowania.

Zobacz również: Jak urządzić toaletę?

Przed zakupem warto wziąć wybraną przez nas klamkę do ręki. Upewnimy się w ten sposób czy jest wygodna. Musimy tu pamiętać o wszystkich mieszkańcach domu. Dobrze jeśli kształt klamki idealnie pasuje do ręki, zarówno dorosłego, jak i dziecka. Klamki sprzedawane są oddzielnie od drzwi. Należy o tym pamiętać podczas zakupów i postarać się wykorzystać jak najlepiej możliwość wyboru odpowiedniego modelu i koloru. Tylko w ten sposób osiągniemy zamierzony efekt aranżacyjny.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)