Klasyczna biel i czerń we wnętrzach

salon

fot. salon

ranżacja wnętrz utrzymana w bieli i czerni ma prawdopodobnie tylu zwolenników co przeciwników. Takie zestawienie kolorystyczne kojarzy się z ekstrawagancją i przesadną elegancją. Tymczasem biel i czerń są najbardziej ponadczasowymi i uniwersalnymi kolorami. Stylizacja z pewnością spodoba się indywidualistom, którzy dostrzegają piękno w prostocie.

Niezastąpione zalety
W kulturze europejskiej biel to symbol niewinności, ale także czystości i świeżości. Sprawia, że pomieszczenie optycznie wydają się bardziej przestronne. Jest to także jeden z powodów, dla których często pozostawia się biały sufit, mimo że ściany pokrywa się kolorową farbą. Czerń z kolei kojarzony jest z klasyką, elegancją i wytwornością. Nie ma jednak barw, które pasują do siebie tak idealnie. Czarno-biała stylizacja pozwala wydobyć niesamowitą grę światła i cienia, która w innym kolorowych akcentów. Ciekawy efekt uzyskamy uzupełniając wystrój elementami w kolorach malinowym, turkusowym, limonkowym lub écru.

Uważaj na czerń
Powinno stosować się ją z umiarem, szczególnie w niewielkich pomieszczeniach. Zbyt duże powierzchnie w odcieniach czerni mogą działać przytłaczająco, a poza tym optycznie zmniejszają pokój.

sypialnia

fot. sypialnia

W małych pomieszczeniach oraz tych, do których dostęp światła jest znikomy, zaleca się ograniczenie czerni zaledwie do akcentu w dodatkach czy detalach aranżacyjnych.

Dużą zaletą koloru czarnego jest to, że na jego tle wszystkie inne barwy eksponują swój potencjał, zdają się być jaśniejsze i intensywniejsze. W takiej sytuacji nie trzeba bać się elementów w wyrazistych kolorach a nawet jaskrawych, jak na przykład róż. Z pewnością dodadzą charakteru każdemu pomieszczeniu.

Przeczytaj: Panele ścienne

Dodatki i ozdoby
W czarno-białej aranżacji ważną rolę odgrywają detale – to one tak naprawdę nadają charakter pomieszczeniom. Bez nich mieszkanie będzie wydawało się nijakie i bezosobowe.
Osobom, które lubią tradycję, można polecić meble o rozbielonych barwach typu orzech bielony lub dąb bielony. Dobrze będą wyglądać także te z czarną okleiną. Będą się prezentować elegancko, jednak należy liczyć się z tym, że kurz będzie bardzo widoczny.

kuchnia

fot. kuchnia

Dla osób, które pociąga ekstrawagancja, idealne będą meble i dodatki w wyrazistych i jaskrawych kolorach, jak róż, żółć, intensywna zieleń lub pomarańcz. Warto jednak zachować umiar w zastosowaniu tych barw. Zbytnie ich nagromadzenie zabije ich naturalne piękno i sprawi, że wystrój stanie się kiczowy.

Drzwi idealne
Drzwi wewnętrzne powinny stanowić tło dla pozostałych elementów. Należy więc je tak dobrać, by komponowały się z meblami i innymi detalami. Możemy poszukać drzwi w okleinach drewnopochodnych, w bielonych odcieniach lub zastosować drzwi w gładkiej, jednolitej okleinie w kolorze bieli, czerni czy szarości. Oryginalnie będą wyglądać drzwi w kolorach ciepłego brązu. Możemy także postawić na bardziej oryginalne kolory, będą one pasować zarówno do tradycyjnej jak i bardziej ekstrawaganckiej kompozycji.
REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)