Klasyczna bryła lub nowoczesny design – jaki projekt domu wybrać na wąską działkę?

Plan zagospodarowania przestrzennego określa rodzaj zabudowy, która powstanie na danym terenie. Może się więc okazać, że w interesującym nas miejscu nie zostanie wyznaczona na tyle duża działka budowlana, aby zmieścił się tam dom, dwa garaże i altanka w ogrodzie. Istnieje jednak rozwiązanie tego problemu – projekt domu na wąską działkę.


Kompaktowy dworek w nowoczesnym stylu

Spadzisty dach, garaż wkomponowany w bryłę budynku, piaskowa elewacja oraz kolumny przed wejściem do domu – wszystkie te elementy składają się na dom w stylu klasycznym. Tego typu projekty przygotowywane są także pod wąską działkę. Na przykład dom Wioletta G1 wykonany przez Pracownię Projektową Archipelag wymaga działki o wymiarach 19,5 x 26,2 m. Powierzchnia użytkowa 175 m2 powinna spełnić wymagania mieszkaniowe pięcioosobowej rodziny. W projekcie zostało uwzględnionych pięć samodzielnych pokoi, kuchnia z jadalnią, duży salon, dwie łazienki oraz pomieszczenia gospodarcze. Warto również wspomnieć o dużym garażu (ok. 30m2), do którego można przejść bezpośrednio z domu. Ponadto przyszli domownicy będą mieli do dyspozycji dwa balkony oraz taras od strony pokoju dziennego.

wąska działka dom projekt

fot. wąska działka dom projekt

Jakie inne czynniki sprawiają, że Wioletta G1 jest godna uwagi? Zarówno drewniane elementy przy samym dachu, jak i drewniane balkony wpływają na to, że bryła budynku nabiera klasycznego wyglądu. Taki projekt z pewnością sprawdzi się w przypadku wąskich działek budowlanych.


Nowoczesna symetria na wąskiej działce

Nowoczesne budownictwo coraz częściej pojawia się na nowo powstających osiedlach domków jednorodzinnych. Na jego korzyść przemawia fakt, że świetnie spełnia swoje funkcje na stosunkowo małej przestrzeni, podobnie jak projekt domu o nieco kosmicznie brzmiącej nazwie EX 13, który można znaleźć stronie biura projektowego archipelag.pl. Na dwóch poziomach architekci przewidzieli ok. 128 m2 powierzchni użytkowej do dyspozycji przyszłych mieszkańców. Projekt nie uwzględnia zbyt wielu okien, ale tylna ściana budynku jest przeszklona praktycznie w całości, dzięki czemu salon oraz jadalnia będą doskonale doświetlone. Na piętrze docelowo mają znaleźć się trzy sypialnie oraz ogromna łazienka. Projekt nie obejmuje jedynie garażu. Co ważne, minimalne wymiary działki to jedynie 16,6 x 23,6 m, dlatego EX 13 jest projektem, który będzie spełniał wymagania właścicieli wąskich i niewielkich działek budowlanych.

wąska działka dom projekt 2

fot. wąska działka dom projekt 2

Wybierając projekt domu na wąską działkę budowlaną, warto na samym początku przemyśleć, czego oczekujemy od budynku. Jeśli zależy nam na nieco większym metrażu, garażu i klasycznym wyglądzie zewnętrznym, idealny będzie dom Wioletta G1. W sytuacji gdy wolimy jednak nowoczesną bryłę budynku, powinniśmy rozważyć projekt EX 13, który także powinien sprostać potrzebom cztero-, a nawet pięcioosobowej rodziny.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)