Klepki wracają do łask

Klepki podłogowe były w czasach PRL montowane m.in. w domach prominentów. Ich posiadanie było niewątpliwym symbolem statusu społecznego. Dzisiaj ułożony z nich parkiet nie świadczy o zasobności portfela. Za wyborem klepek przemawia fakt, że znowu stają się modne!

podłogi drewniane

fot. podłogi drewniane

Dębowe klepki kojarzą się wielu osobom z czasami Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Błędne jest jednak stwierdzenie, że elementy te były doceniane jedynie w Polsce. – Parkiety były i nadal są chętnie montowane w domach mieszkańców Europy Zachodniej. W naszym kraju ich szczyt popularności przypadł na lata PRL, stąd część osób może je szczególnie utożsamiać z tym okresem – wyjaśnia Sebastian Kos z firmy Chapel Parket Polska oferującej dębowe podłogi, w tym także klepki. – Ostatnio wzrosła liczba zapytań o klepki. Zainteresowaniem inwestorów cieszą się zarówno te duże,jak i te najmniejsze – dodaje ekspert firmy Chapel Parket Polska.

Słowo klepka przeważnie przywodzi na myśl właśnie takie małe elementy, o szerokości 5 lub 7 cm, które mają odpowiednio 30 i 42 cm długości.
Alternatywą dla nich są klepki z oferty firmy Chapel Parket Polska, które występują w rozmiarze XXL. Mają one 14 cm szerokości, 2 cm grubości oraz 56, 70 lub nawet 84 cm długości. Elementy te, mimo swoich niestandardowych wymiarów, posiadają dokładnie te same właściwości, co małe klepki.
Nie ma żadnych dodatkowych wymogów związanych z instalacją dużych klepek, montuje się je tak samo jak inne podłogi. Decyzja o tym jaki rozmiar wybrać zależy tylko od indywidualnych preferencji inwestorów. Co prawda, zdaniem wielu osób, w małych pomieszczeniach lepiej wyglądają mniejsze klepki, ale to wyłącznie kwestia gustu i aranżacji. Nie ma żadnych przeciwwskazań technicznych, by w małym wnętrzu zamontować szerokie i długie elementy – mówi S. Kos.

Niezależnie od rozmiarów, wszystkie klepki powinny tworzyć schemat. Do wyboru jest co najmniej kilka wzorów układania drewnianych parkietów. – Szczególną popularnością cieszy się tzw. jodełka, która występuje zarówno w podstawowej wersji, jak też w wariancie podwójnym oraz potrójnym. Nasza oferta obejmuje także klepki układane pod kątem 60 stopni, czyli wg wzoru węgierskiego. Co więcej, na specjalnie zamówienie możemy wyprodukować klepki cięte pod kątem 45 stopni, z których powstanie wzór francuski. Wszystkie podłogi Chapel Parket, w tym klepki, są tworzone na indywidualne zamówienie, stąd jesteśmy w stanie dostosować nasz standardowy asortyment do konkretnych potrzeb inwestora – podkreśla przedstawiciel firmy Chapel Parket Polska.

podłogi drewniane

fot. podłogi drewniane

W ofercie firmy znajdziemy heblowane klepki wyróżniające się ponadstandardowymi rozmiarami oraz intrygującymi kolorami – począwszy od jasnych odcieni, przez ciemne, skończywszy na prawie czarnych. Do dyspozycji są ponadto parkiety przypominające drewno wystawione na działanie czynników atmosferycznych. Co więcej, klepki wykonywane są nie tylko w materiale litym, ale także i w warstwowym, co pozwala na ich montaż na ogrzewaniu podłogowym.

Zobacz również: Pomysł na pokój nastolatka

Od klepek dostępnych obecnie w sprzedaży wymaga się jednak znacznie więcej niż tylko tego, aby ładnie się prezentowały. Bez względu na to czy wybierzemy deski, kasetony czy klepki, podłoga musi być trwała.

O tym czy posadzka wykonana z drewna będzie bezproblemowo służyła latami decyduje nie tylko gatunek drewna i jego właściwości. Duże znaczenie ma także sposób produkcji podłóg, a także zastosowanie w tym procesie techniki oraz użyte substancje. Znaczenie ma także sposób wykończenia drewna, bo od tego jaka substancja została w tym celu użyta zależy sposób pielęgnacji i konserwacji gotowej podłogi.

Firma Chapel Parket Polska oferuje klepki z drewna dębowego, które jest zabezpieczone olejem woskowym, wzbogaconym związkami krzemu. Substancja ta wnika głęboko w strukturę drewna, zdecydowanie podnosi jego odporność i zabezpiecza przed uszkodzeniami. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)