Klinkier na elewacji – przegląd możliwości i zastosowań

elewacja

fot. elewacja

W budownictwie jednorodzinnym wraca moda na klasykę. Korzystają na tym tradycyjne materiały, które przeżywają swój renesans. Podpowiadamy, jak wykorzystać cegły klinkierowe do zaprojektowania wyjątkowej elewacji domu.

Zobacz również: Akustyczna izolacja dachu

Nowoczesne cegły klinkierowe oferują wiele różnorodnych faktur, barw i kształtów. Możliwe jest stosowanie klinkieru zarówno przy okazji projektów renowacyjnych lub stylizowanych na poprzednie epoki, ale również w nowoczesnym budownictwie. Architekci bardzo często zestawiają obok siebie klinkier z drewnem i szkłem, uzyskując bardzo interesujące efekty.

Poniżej prezentujemy wybrane sposoby wykorzystania cegieł klinkierowych na elewacjach domów jednorodzinnych.

"Podmurówka" z klinkieru

elewacja

fot. elewacja

Wysoki – sięgający nawet szczytu parteru – pas klinkieru to bodaj najbardziej klasyczne wykorzystanie tego materiału na elewacji domu. Klinkierowe "opaski" pełnią również funkcję praktyczną – cegły chronią dolną część elewacji przed zabrudzeniem i uszkodzeniem mechanicznym. Coraz częściej klinkier sięga jednak znacznie wyżej, niż nakazywałoby pragmatyczne myślenie. Obmurowanie całego parteru daje zaskakujący efekt wizualny: dom wydaje się być niższy, niż jest w rzeczywistości.

W tym wariancie często stosuje się również znacznie tańsze płytki klinkierowe – nie pogrubiają one zbyt mocno ściany, a mają identyczne walory wizualne. Szeroką gamę płytek klinkierowych oferuje m.in. marka Terca.

Klinkierowe detale
Ciekawym rozwiązaniem jest również wykorzystanie klinkieru do obmurowania wybranych partii domu – np. ganku czy okien. Umiejętne połączenie cegieł z innymi materiałami – np. starymi drewnianymi drzwiami lub dużą połacią ze szkła – to gwarancja niepowtarzalnego designu domu. Z tego rozwiązania należy jednak korzystać z rozwagą. Nie wszystkie połączenia klinkieru z innymi materiałami wychodzą elewacji na dobre. Warto zdać się na doświadczenie projektanta, który podpowie, w którym miejscu elewacji użycie klinkieru będzie uzasadnione.

Klinkier od fundamentu po dach

mury

fot. mury

Dużą popularnością cieszą się również projekty, które zakładają wymurowanie dodatkowej warstwy z cegieł, pełniącej jednocześnie rolę elewacji budynku. Takie rozwiązanie często jest stosowane w przypadku wyboru technologii wznoszenia ścian trzywarstwowych. Wówczas klinkier jest nie tylko wstawką estetyczną, ale również pełni istotną rolę w całej konstrukcji budynku.

W tym przypadku idea fix inwestorów to nie tylko nawiązanie do klasyki budownictwa jednorodzinnego. Rosnącą popularnością cieszą się innowacyjne modele cegieł, które występują w oryginalnych kształtach. Przykładem są cegły z serii Long John marki Terca, które mają niemal 50 cm długości i oryginalną fakturę lica. W konsekwencji ściana wymurowana z tego materiału w ogóle nie przypomina klasycznego muru z klinkieru.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)