Klinkier we wnętrzu domu – inspiracje

wykańczanie wnętrz

fot. wykańczanie wnętrz

Klinkier to materiał wyjątkowo wszechstronny – świetnie sprawdza się zarówno na dużych powierzchniach, np. na ścianach w kuchni czy przedpokoju, ale również jako uzupełnienie wnętrza, w formie elementów małej architektury.

Cegły klinkierowe to doskonały przykład produktu, który na przestrzeni lat zmienił swoją funkcję w budownictwie jednorodzinnym. Do niedawna materiał ten postrzegany był jako element konstrukcyjny, z którego wznoszono domy, mury osłonowe, cokoły i kominy. We wnętrzach domów występował raczej jako… podkład pod tynki. Współcześnie, dzięki dużej popularności minimalizmu i post-industrializmu w projektowaniu wnętrz, cegły klinkierowe stanowią nieodłączny element wystroju wielu domów i mieszkań.

wykańczanie wnętrz

Przeczytaj również: Ławy szklane

fot. wykańczanie wnętrz

Nowy trend dostrzegli producenci – firma Wienerberger, producent popularnego klinkieru Terca, posiada w swojej ofercie kilkanaście rodzajów płytek i cegieł klinkierowych. Dostępne są zarówno klasyczne czerwone cegły, ale również w kolorze ecru czy pustynnego piasku. Wybór poszerzają jeszcze produkty, które na licu posiadają fakturę, która dodatkowo zwiększa atrakcyjność wizualną cegieł.

Cegły klinkierowe mają szeroki wachlarz zastosowań we wnętrzach domów – doskonale sprawdzają się na dużych powierzchniach, gdzie będą stanowiły element wyróżniający się w przestrzeni, ale również jako budulec elementów tzw, małej architektury. Co ważne, klinkier doskonale wygląda w zestawieniu z tynkiem, szkłem i drewnem. Dzięki temu można wykorzystać ten materiał praktycznie w każdym stylu wykończenia wnętrz.

]Obłożone klinkierem filary i cokoły bardzo skutecznie zamykają i organizują przestrzeń. Dzięki temu w łatwy sposób można oddzielić od siebie poszczególne pomieszczenia w domu, nie tracąc jednocześnie otwartego charakteru całości konstrukcji.

Charakterystyka cegieł klinkierowych umożliwia zastosowanie ich zarówno w prywatnych domach i mieszkaniach, ale również w firmach i obiektach użyteczności publicznej. W zależności od kontekstu, w jakim zostaną użyte cegły, wnętrze może nabrać zupełnie nowego charakteru – od kameralnego i przytulnego aż do konstrukcji dającej wrażenie monumentalnej i przytłaczającej. Siłą klinkieru jest możliwość swobodnego kształtowania przestrzeni, a także adaptacji do najbliższego otoczenia.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)