Kolekcja lamp w stylu kolonialnym

Kto z nas nie lubi podróżować do egzotycznych zakątków świata. Z każdej wędrówki przywozimy więc pamiątki, starając się zatrzymać jak najdłużej nie tylko wspomnienia, ale i atmosferę dalekich krajów. Lampy Ribbon i Spring marki Nowodvorski Lighting wzbogacą naszą kolekcję i stworzą we wnętrzach iście kolonialny klimat.

lampy

fot. lampy

Zobacz również: Piękno jesiennych barw

Korzenie popularnego dziś stylu kolonialnego sięgają przełomu XVIII i XIX wieku, kiedy to brytyjscy kolonialiści zasiedlali tereny Afryki i południowo-wschodniej Azji. Europejczycy, próbując stworzyć tam namiastkę ojczystego domu, przywozili ze sobą meble oraz dodatki, które jednak nie sprostały próbie. Tropikalny klimat nie sprzyjał delikatnym akcesoriom, a te niszczyły się pod wpływem wilgoci i wysokiej temperatury. Wyposażenie domu wymagało przystosowania do panujących tam warunków, dlatego też miejscowi rzemieślnicy, wykorzystując do tego egzotyczne gatunki drewna, zaczęli wytwarzać meble według europejskich wzorów. W ten sposób powstała niepowtarzalna mieszanka, będąca połączeniem europejskiego designu z miejscowym charakterem.

Styl kolonialny – mocna strona wnętrza

salon

fot. salon

Masywne, ciemne meble, ciężkie kotary, wysokie świeczniki oraz ozdobne naczynia wykonane z grubej ceramiki, a wszystko utrzymane w kolorach ziemi – tak w skrócie opisać można cieszący się współcześnie dużym zainteresowaniem styl kolonialny. Jego wyrazem są również oprawy oświetleniowe z kolekcji Ribbon i Spring marki Nowodvorski Lighting. Podstawę obu kolekcji tworzą abażury w formie walca, które wykonane zostały poliestru przypominającego fakturą marmur. Doskonale komponują się one z ciemnobrązowym stelażem z lakierowanej stali, tworząc efekt woskowych świec. Ilość abażurów różni się w zależności od rodzaju oprawy – od jednego lub dwóch w przypadku kinkietów oraz trzech lub pięciu w przypadku lamp wiszących. Co więcej, kolekcje Ribbon i Spring marki Nowodvorski Lighting odróżniają się również kształtem stelaża. Pierwsza z nich charakteryzuje się nieco lżejszą formą i fantazyjnie wygiętymi ramionami, przypominającymi winorośl. Spring natomiast dzięki prostym, łukowatym ramionom zyskał bardziej masywny wygląd. Mimo różnic, obie kolekcje marki Nowodvorski Lighting świetnie uzupełnią wnętrza w kolonialnym stylu.

Egzotyka w każdym calu
Kolonialny styl to przede wszystkim masywne meble o prostych kształtach, dlatego też aranżacje takie zdecydowanie lepiej wyglądają w większych pomieszczeniach, które pozwalają na odpowiednią ekspozycję ich wyposażenia. Do przestronnych i wysokich salonów doskonałe będą więc wiszące lampy Ribbon marki Nowodvorski Lighting o długości 120 cm oraz trzech lub pięciu punktach świetlnych. W nieco mniejszych pomieszczeniach sprawdzą się z kolei oprawy oświetleniowe Spring marki Nowodvorski Lighting o wymiarach 105 x 55 cm oraz 105 x 70 cm. Nie oznacza to jednak, że właściciele małego M4 nie mogę pozwolić sobie na oświetlenie z kolonialnym charakterem. W serii Ribbon i Spring znajdują się również pojedyncze lub podwójne kinkiety, które świetnie spiszą się w roli dodatkowych źródeł światła, wszędzie tam, gdzie każdy centymetr przestrzeni jest cenny. Dzięki temu, nic nie stoi na przeszkodzie, by pod każdą szerokością geograficzną i w każdym mieszkaniu stworzyć kolonialny zakątek.

Egzotyczne klimaty, przywołują wspomnienia z wakacyjnych podróży i kreują, atmosferę idealną do relaksu i odpoczynku. Z pomocą lamp Ribbon i Spring marki Nowodvorski Lighting stworzymy wnętrza rodem z dalekiego kraju.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)