Kolor na jesień: zielony

Tej jesieni chcemy… zatrzymać lato! I wprowadzić zieleń do naszych domów. Zielony to kolor natury, harmonii i równowagi. Myślimy „spokój”– widzimy zielone pola, lasy. Patrząc na zieleń stajemy się spokojniejsi. Tak też działa zielony we wnętrzach. Daje poczucie bezpieczeństwa, pomaga w skupieniu, poprawia pamięć. Nic dziwnego, że był kiedyś kolorem gabinetów, bibliotek. Jest idealnym rozwiązaniem do dziecięcych pokoi, jeśli mają sprzyjać nauce. I do salonu, który służy relaksowi.

Jasne odcienie optycznie powiększą wnętrze, ciemne – dają wrażenie głębi i wywołają nastrój skupienia. Dlatego pomaluj dom na zielono. Tonów jest wiele: oliwkowy, miętowy, turkusowy, khaki, groszkowy, malachitowy i seledynowy, szmaragdowy, trawiasty i pistacjowy. Odcienie zieleni czekają na Ciebie.

Oto trzy zestawy kolorystyczne, stworzone z palety „Barw natury”. Połączone z innymi kolorami bezpiecznie wprowadzą zieleń do naszych domów.

Zobacz również: Ściana odporna na chlapanie

ZESTAW 1 – Ciepłe kontrasty
Zielony w pastelowym odcieniu to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Idealny do łączenia z szarościami lub bielą. Świetnie wygląda w kontraście z jasną podłogą i białymi meblami. Jeśli chcesz trochę rozweselić wnętrze, dodaj różowy lub jego odcienie. To dobre dopełnienie spokojnych barw.

biuro

fot. biuro

Kolor podstawowy : 108 Wiosenna łąka
Kolory uzupełniające: 113 Drzewko oliwne, 156 Stalowe magnolie, 145 Wieczorna Rosa
Kolor kontrastowy: 132 Różowa altanka

ZESTAW 2 – Zielony na zielonym
Kilka odcieni zieleni: jeden mocny, pozostałe delikatniejsze. Możesz użyć mocnego koloru jako podstawy lub pomalować ściany na delikatniejszy odcień, a mocny zielony zastosować na mniejszej powierzchni. Możesz użyć nawet trzech odcieni zielonego, odpowiednio rozkładając proporcje. W dodatkach masz pole do popisu, możesz postawić na jeden kolor (polecamy odcień czerwieni) i stworzyć eleganckie wnętrze albo użyć bardzo kolorowych dodatków i stworzyć wesoły dom w klimacie etno.

salon

fot. salon

Zestawienie farb:
Kolor podstawowy: 131 Zielona herbata
Kolory uzupełniające: 119 Rajskie jabłuszko, 130 Wiosenny liść, 154 Wiosenna łąka
Kolor kontrastowy: 124 Bukiet róż

ZESTAW 3 – W stronę brązu
Wybierz zgniłą zieleń z domieszką brązu i połącz ją z odcieniami błękitów. Zestawienia błękitów i brązów są bardzo eleganckie i wyszukane. Dla osób zachowawczych – bezpieczny brąz jako uzupełnienie. Dla odważnych – jako kolor uzupełniający – ostry turkus. Dobrze zagra w tej tonacji, bo turkus ma w sobie i zieleń, i błękit. Do takich zestawów pasują brązowe, meble i brązowe podłogi.

salon

fot. salon

Zestawienie farb:
Kolor podstawowy: 144 Wiatr południa
Kolory uzupełniające: 141 wiosenny deszczyk, 134 Kwiat lawendy, 151 Kwiat Pustyni
Kolor kontrastowy: 133 Błękitna laguna

Pamiętaj:
– Zielony to mieszanka żółtego i niebieskiego. Żółty należy do ciepłej palety barw, niebieski – do zimnej. Zależnie od przewagi jednego z dwóch kolorów składowych, odcień zielonego może pasować do cieplejszej lub chłodniejszej tonacji kolorystycznej.

– Zbyt jaskrawy odcień zieleni (z dużą domieszką żółtego), tzw. zieleń fluorescencyjna jest męcząca dla oczu.

– Rośliny to naturalny sposób na wprowadzenie zielonego koloru do domu.

– Bardzo soczysta zieleń na wszystkich ścianach ma działanie pobudzające i może zakłócać koncentrację.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)