Kolor pokrycia dachu

dach

fot. dach

Gra kolorów może być stosowana nie tylko we wnętrzach. Dobrze skomponowane barwy elementów zewnętrznych budynku pozwolą nie tylko podkreślić walory, ale także ukryć mankamenty fasady. Ponadto w ten sposób można nadać domowi charakter, a także wkomponować go w otaczający krajobraz.

Przeczytaj również: Księgi wieczyste online

Dach to widoczna część konstrukcji całego domu. Ważna jest nie tylko jakość jego wykonania, ale także estetyka. Odpowiednio dobrana barwa dachówek będzie ozdobą budynku. To, jaki kolor dachu będzie wieńczył dom, w dużej mierze zależy od naszych upodobań. Warto jednak zadbać o to, by kolory nie zdominowały innych elementów budynku.

dachówki

Zobacz również: Z fugą, czy na styk?

fot. dachówki

Czym kierować się podczas wyboru barwy dachu? Najważniejsze są nasze upodobania ale warto także przyjrzeć się miejscu, w którym budowany jest dom. Jeżeli wokół domu rośnie bujny ogród, dobrze, aby zarówno dach, jak i elewacja były utrzymane w kolorach współgrających z zielenią, np. wybrać barwy ziemi. Jeśli jednak dom otoczony jest kostką brukową lub betonem, dobrą decyzją będzie wybranie kolorów, które ożywią okolicę.

dachówki ceramiczne

fot. dachówki ceramiczne

Istotne jest także spojrzenie na domy sąsiadów. Dobrze,by kolorystyka dachu harmonizowała z okolicznymi domami. Jeżeli sąsiedzi zdecydowali się na ciemne pokrycie dachu, nasz powinien mieć zbliżoną barwę i nie wyróżniać się na tle otoczenia.

Podejmując decyzję o kolorze dachu, powinniśmy także zwrócić uwagę na projekt domu. To, czy bryła budynku jest tradycyjna czy nowoczesna z pewnością pomoże dobrać nam odpowiedni kolor dachówki.

dachówki ceramiczne

fot. dachówki ceramiczne

Elewacje bardziej klasyczne przeważnie zestawiane są z dachem utrzymanym w barwach czerwonych lub brązowych. Do domów utrzymanych w nowoczesnym charakterze dobierane są zazwyczaj chłodne barwy – czerń, grafit czy srebro.

Warto także wiedzieć, że ciemne pokrycie dachu może mieć wpływ na temperaturę wewnątrz domu. Jeżeli budynek nie jest odpowiednio zaizolowany, w jego wnętrzu temperatura znacznie wzrośnie. Aby zapobiec przegrzaniu poddasza, warto zadbać, by izolacja dachu była odpowiednia. Ta wysokiej jakości to oszczędność dla domu nie tylko w miesiącach letnich, ale przede wszystkim zimowych.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)