Kolorowa architektura ogrodowa

architektura ogrodowa

fot. architektura ogrodowa

Wbrew pozorom lakierowanie to nie jedyny sposób na dekorację i ochronę drewnianej architektury wokół domu. Zastosowanie wysokiej klasy emalii jest doskonałym sposobem na stworzenie eleganckiego ogrodzenia, płotu lub tarasu.

Do malowania drewnianej architektury wokół domu, większość z nas wybiera impregnaty i lakiery. Wbrew pozorom to nie jedyny sposób na uzyskanie trwałego oraz eleganckiego efektu dekoracyjnego. Równie dobrze możemy wykorzystać w tym celu nowoczesne emalie do drewna, które nie tylko skutecznie zabezpieczają pokryte powierzchnie, ale także pozwalają tworzyć ciekawe kompozycje kolorystyczne. Możemy sięgnąć po klasyczne biele lub brązy, ale także dobrze wprowadzić elementy pastelowe, jak np. zielony, pomarańczowy czy żółty. Ostateczny efekt zależy tylko od naszej wyobraźni.

Dobra emalia to podstawa

architektura ogrodowa

fot. architektura ogrodowa

Wybór odpowiedniej farby to zadanie, któremu warto poświęcić więcej czasu: – Drewniana architektura wokół domu narażona jest przede wszystkim na niekorzystne warunki pogodowe: wilgoć, opady deszczy czy silne nasłonecznienie. Dodatkowo drewno bywa narażone na różnorodne uszkodzenia. Z tego powodu warto wybrać farbę, która tworzy trwałą i odporną powłokę, jak np. Bondex Acrylic Enamel 12 lat. Po wyschnięciu emalia ta doskonale zabezpiecza drewno oraz dobrze współpracuje z podłożem – nie łuszczy się, ani nie pęka. Dodatkowo jest bardzo wygodna w aplikacji i bardzo szybko schnie – wyjaśnia Aneta Jarosz-Pałach, manager marki Bondex. Co więcej Acrylic Enamel 12 lat zawiera niewiele lotnych związków organicznych (LZO), dzięki czemu jest wyjątkowo bezpieczna oraz pozbawiona nieprzyjemnego zapachu, co sprawia, że samo malowanie nie jest uciążliwe.

Aplikacja farby

Przeczytaj również: Choroby powojników
taras

fot. taras

Przystępując do malowania, powinniśmy rozpocząć od oceny podłoża. Jeżeli mamy do czynienia ze świeżym, surowym drewnem, należy je dokładnie oczyścić, a następnie zagruntować. Natomiast w przypadku drewna uprzednio malowanego, musimy dobrze przyjrzeć się starym powłokom. Jeżeli są luźne lub łuszczące się, konieczne będzie ich usunięcie. Możemy w tym celu wykorzystać gruboziarnisty papier ścierny, albo przy dużych powierzchniach, szlifierkę oscylacyjną. Po tym zabiegu drewno trzeba odpylić i zmatowić papierem drobnoziarnistym. Kiedy jednak podłoże jest w dobrym stanie, a stara powłoka pozostaje dobrze związana, możemy ograniczyć się do oczyszczenia powierzchni oraz zmatowienia jej w celu ułatwienia aplikacji farby.

Malowanie należy rozpocząć od dokładnego wymieszania farby. W zależności od wielkości powierzchni, do nakładania emalii warto wykorzystać wałek lub pędzel. Do aplikacji drugiej warstwy powinniśmy przystąpić po około 6 godzinach. Po zakończeniu prac pamiętajmy o dokładnym wyczyszczeniu narzędzi. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)