Kolorowe wariacje dębowych podłóg litych i postarzanych

salon

fot. salon

Jeśli chcesz odmienić wnętrze swojego domu lub planujesz urządzenie nowego mieszkania, warto wziąć pod uwagę nie tylko kolorystykę ścian czy mebli, ale także podłogi drewnianej. Tym bardziej, że obecnie producenci proponują szeroką gamę barw uszlachetnień drewnianych powierzchni – od naturalnej, przez białą, szarą, nawet do kruczoczarnej. Odpowiednia barwa podłogi Ci pozwoli stworzyć unikatową atmosferę i estetykę wnętrza.

Wybór kolorów i ich połączenie w dużej mierze jest sprawą indywidualną. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych prawidłowościach, które sprawdzają się w przypadku podłóg drewnianych. Znając je, zdecydujmy się na odpowiednią bazę dla dalszych eksperymentów z barwami lub jako uzupełnienie sprawdzonych rozwiązań kolorystycznych.

sypialnia

fot. sypialnia

Podłogi jasne, nadają wnętrzu witalności i świeżości. Są też zalecane do małych pomieszczeń, ponieważ optycznie je powiększają. Są uniwersalne, ponieważ mogą być łączone zarówno z ciemnymi odcieniami, jak i uzupełniane przez jasne dodatki. Wybierać możemy spośród powierzchni wykończonych jasnymi bejcami, lakierami czy olejami ekologicznymi. Nie ograniczajmy się do naturalnego drewna, a postawmy na pastele, delikatne barwy. Jest w czym wybierać. Dla przykładu dębowe podłogi lite z kolekcji firmy Baltic Wood – Sélection du Sommelier uszlachetnione są m.in. białą bejcą lub olejami: bursztynowym i jasnobrązowym.

Połączenie jasnej podłogi z jasną barwą ścian nie będzie wydawało się zbyt monochromatyczne, gdy zastosujemy kolorowe dodatki. Warto jednak podkreślić, że tego typu rozwiązanie pozwala na szybką i tanią zmianę aranżacji wnętrza. Zawieszenie pstrokatego obrazu, czy zakup szklanego stołu w intensywnym kolorze może zdziałać cuda. Zwróćmy także uwagę na fakturę powierzchni. Podłogi z kolekcji Baltic Wood – Timeless Collection są nie tylko wykończone np. jasnymi olejami, ale także ręcznie postarzane, dzięki czemu wprowadzamy do wnętrz rustykalny charakter z nutką tajemniczości.

deski podłogowe

Zobacz również: Salon w bieli

fot. deski podłogowe

Jasne drewno nie nada się jednak do miejsc bardzo intensywnie użytkowanych, ze względu na pojawiającą się w tych miejscach trudność w systematycznym utrzymaniu podłogi w czystości. Na jasnym drewnie bardzo dobrze widać zanieczyszczenia naniesione przez np. zabrudzone obuwie, a co za tym idzie, szybciej niż w przypadku tych ciemniejszych, powstają na nim kontrasty pomiędzy zabrudzoną podłogą i właściwie utrzymaną.

Natomiast przy wyborze ciemnych podłóg warto szczególną uwagę poświęcić kolorystyce innych elementów wnętrza, aby poprzez przypadkowy dobór pozostałych motywów utrzymanych w ciemnej tonacji, nie stworzyć pomieszczenia ponurego o ciężkiej, dekadenckiej atmosferze. Zwróćmy uwagę, czy pokój jest dobrze oświetlony (np. dzięki dużym oknom, przeszklonym drzwiom itd.), w przeciwnym razie będziemy musieli zastanowić się nad stałym sztucznym oświetleniu pomieszczenia.

salon

fot. salon

Bezsprzecznie największym atutem głębokich kolorów jest fakt, że nadają one powagi, elegancji, szyku. Drewniana podłoga, np. Czarodziejskie Zaklęcie z Timeless Collection, której powierzchnia uszlachetniona jest ciemną bejcą, a we wgłębieniach powstałych w wyniku procesu szczotkowania znajduje się bejca biała, dodaje pomieszczeniu luksusu i prestiżu – zwraca uwagę Piotr Wójcikiewicz, Product Manager z firmy Baltic Wood. – Warto przy wyborze ciemnych podłóg pokusić się o pokrycie ścian intensywną, zimną barwą: turkusem, fioletem, które poprzez stworzony kontrast podkreślą ciepły odcień drewna.

Pamiętajmy, że ciemne kolory optycznie pomniejszają. To zarówno zaleta, jak i wada. Podłoga z ciemnym uszlachetnieniem, np. Cabernet Sauvignon czy Syrah z kolekcji Sélection du Sommelier będzie więc bardzo dobrze sprawdzać się w przestronnym wnętrzu, ale nie nada się do bardzo małych pomieszczeń.
Klasyczne naturalne podłogi dębowe nie narzucają swojego charakteru, doskonale współgrają z meblami oraz innymi elementami wykończenia wnętrz, jak okna i drzwi w odmiennych kolorach drewna. Nieprzypadkowo są nazywane ponadczasowymi. Takie podłogi uszlachetnione bezbarwnym olejem czy lakierem to idealny wybór dla osób, które szukają stonowanej bazy dla dalszych eksperymentów z kolorami np. ścian czy dodatków.

Klasyka nie musi być nudna! Możemy bowiem wybrać naturalne wykończenie powierzchni, na której jednak znajdują się efekty ręcznego postarzania lub która jest szczotkowana, a więc poddana procesowi usunięcia najbardziej miękkich elementów drewna, dzięki czemu struktura dębu jest bardziej widoczna i można ją wyczuć pod opuszkami palców.
REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)