Kolorowe wnętrza

jadalnia slider

fot. jadalnia slider

Dobór odpowiedniego koloru ścian do naszego mieszkania jest istotnym elementem kreowania jego charakteru. Właściwa barwa, może optycznie zwiększać lub zmniejszać proporcje pomieszczenia, zatuszować jego mankamenty czy tez wyznaczać strefy funkcjonalne.
Podczas wyboru odpowiedniej farby do naszego mieszkania, warto pamiętać o tym, że kolory w znaczący sposób wpływają na naszą psychikę. Powinniśmy także pamiętać o przeznaczeniu tego pomieszczenia, jego funkcji, wielkości oraz o natężeniu światła dziennego.

Warto pamiętać, że kolory powinny dobrze prezentować się zarówno w świetle naturalnym jak i sztucznym. Należy także zwrócić uwagę podczas dobierania ich nasycenia. Pomalowane pomieszczenie na zbyt jasny kolor jest mniej szkodliwe niż odcień zbyt intensywny. Ściany pomalowane na kolory pastelowe pozwalają nam na dokonywanie zmian w pomieszczeniu, łatwiej dobrać zasłony czy różnego rodzaju inne dodatki.
Rodzaj powierzchni, na której kolor został zastosowany, ma także wpływ na jego odbiór. Na powierzchniach gładkich kolor będzie jaśniejszy, a na chropowatych sprawi wrażenie intensywniejszego i ciemniejszego.

Dzięki odpowiedniemu zestawieniu barw można poprawić proporcje pomieszczenia. Kolory ciepłe i ciemne pozwolą nam na optyczne zmniejszenie wnętrza. Dlatego warto pamiętać, żeby w małych pomieszczeniach nie stosować ciemnych barw. Natomiast kolory zimne i jasne oddalają, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się większe.

Wybierając odpowiedni kolor, warto znać jego właściwości:

kolor zielony – kojarzony jest z wiosną i młodością. Dość silnie działa na psychikę, przywraca równowagę, odpręża oraz uspokaja. Ułatwia także koncentrację i naukę.
kolor czerwony – pobudza psychikę, wzmaga funkcje życiowe, poprawia apetyt oraz podnosi ciśnienie krwi. Barwa ta, bardzo chętnie stosowana jest w jadalniach czy restauracjach, ponieważ wzmaga apetyt. Można także ten kolor wykorzystać w pomieszczeniach przeznaczonych do ćwiczeń fizycznych.
kolor niebieski – wycisza oraz zwalnia funkcje życiowe. Ma wpływ na osoby zestresowane, wprowadza w nastrój melancholii i zadumy. Błękit ma działanie uspakajające, dlatego bardzo często stosowany jest sypialniach.
kolor żółty – kolor ten bardzo dobrze odbija światło. Wywołuje radość, optymizm, ożywienie. Kolor żółty wspomaga procesy logicznego myślenia oraz poprawia pamięć. Intensywny żółty inspiruje i ożywia a pastelowy hamuje negatywne emocje.
kolor fioletowy – jest to kolor, który ma silny wpływ na psychikę. Działa uspokajająco, pomaga przezwyciężyć lęki i fobie. Bardzo ciekawie wygląda w połączeniu z kolorem żółtym, złotym, szarym oraz srebrnym.
kolor szary – bardzo często stanowi tło do innych kolorów. Bardzo często kolor ten jest wykorzystywany we wnętrzach minimalistycznych i nowoczesnych. Szarość zastosowana w łazience pozwala na podkreślenie bieli armatury sanitarnej.
kolor brązowy – jest to kolor ciepły, dający poczucie bezpieczeństwa.
kolor czarny – umożliwia podkreślenie intensywności koloru, który z nim sąsiaduje. Można także czerń zestawić z bielą, tworząc graficzne wzory takie jak szachownica, łatki krowie czy fantazyjne plamy. Takie zestawienia doskonale nadają się do łazienek lub pomieszczeń, w których domownicy nie przebywają większość czasu. Czarne ściany doskonale współgrają z różnymi odcieniami szarości.

Dzięki kolorom, możemy wydzielić strefy wykonywania różnych, codziennych czynności. Mamy także możliwość urozmaicenia wnętrza. W holach i przedpokojach powinniśmy stosować ciepłe, wyraziste barwy. Kolory kuchni to różne odcienie czerwieni lub żółci. Natomiast w sypialni odpowiednim kolorem będzie niebieski, ponieważ ma on działanie odprężające i uspokajające.
W łazience można można zastosować duże kontrasty, ponieważ jest to miejsce w którym nie spędzamy dużo czasu. Różnego rodzaju wzory i układy wprowadzają we wnętrzu dynamikę. Dobrze spisują się kolory z gamy szarych, niebieskich i zielonych.

Kolory należy wybierać przy świetle dziennym. Tonacja powinna być dopasowana do mebli, podłogi i innych elementów dekoracyjnych. Zbyt wiele elementów o intensywnej, krzykliwej kolorystyce może wprowadzić chaos w pomieszczeniu i może niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)