Kolory we wnętrzach minimalistycznych

salon

fot. salon

Minimalizm wyznacza trendy we współczesnej modzie, designie i architekturze. Oszczędność, widoczna w formie, kolorystyce oraz aranżacjach wnętrz, przeciwstawia się nadmiarowi i przepychowi obecnym w stylach dekoracyjnych. Wnętrze minimalistyczne, nie musi być jednak surowe. Wyciszenie lub ożywienie kolorystyczne, wprowadzone punktowo do aranżacji, stanie się perfekcyjnym wykończeniem koncepcji.

Przeczytaj również: Wnętrza w kolorach natury

Minimalizm to trend, który wkroczył niemal we wszystkie dziedziny życia. Elegancka prostota, oszczędność zdobień, eliminowanie zbędnych mebli i przedmiotów. Elementy, które wypełniają przestrzeń, określają wnętrze. Na niewidocznym tle surowej aranżacji, są wyraźnie widoczne, dlatego muszą być modne i eleganckie.

Tłem, a zarazem głównym kreatorem, minimalistycznego wnętrza, jest odpowiednio dobrany kolor ścian. Klasyczna koncepcja minimalizmu zakłada stosowanie barw czystych z palety podstawowych kolorów. Na większych powierzchniach odcienie jasne pomogą uzyskać efekt przestrzenności. Ciekawie prezentuje się kontrast czystej i wyrazistej kolorystyki ścian z jednolitą formą mebli lub z wymalowanymi na nich oryginalnymi, nowoczesnymi wzorami.

Ciekawą propozycją może być zestawianie czystej bieli, farby Tikkurila Pure White z: wyrazistą czerwienią, jaskrawą pomarańczą lub jasną zielenią, w formie uzupełnienia. Te i inne zgodne z minimalistycznymi trendami barwy znajdziemy m.in. w bogatej kolekcji odcieni Tikkurila Optiva.

Perfekcyjna kompozycja kolorów
Przewodnim kolorem w aranżacji minimalistycznego wnętrza powinna być biel. Barwy ożywiające, uzupełniające aranżację w ciekawy sposób, pokrywają mniejsze płaszczyzny. Tym samym, głęboka czerwień, którą wymalowano „ramę” okalającą przejście do kuchni doskonale podkreśla odmienną funkcję pomieszczenia. Uzupełnieniem aranżacji będą dobrane ze smakiem dodatki: świeczniki, stoliki o klasycznie prostej, minimalistycznej formie i oryginalnej kolorystyce oraz designerska, ażurowa taca. Drobne dodatki ocieplają wystrój, nie odejmując mu nowoczesności.

Modna grafika
Grafika i fotografia, jako element uzupełniający aranżację, nigdy nie wyjdą z mody. Wielkoformatowa fotografia w kolorze czarnym i białym, skomponowana z wielu fragmentów, to wyrafinowany i modny dodatek w minimalistycznym wnętrzu. Szary i czarny kolor grafiki oraz ramek zdecydowanie odcina się od śnieżnobiałej ściany.

salon

Przeczytaj również: Jak dobrać brodzik do łazienki

fot. salon

Subtelnie przełamana biel
Biel to doskonałe tło dla każdego rodzaju ekspozycji. Nawet designerska lampa sprawia wrażenie wyjątkowego eksponatu z galerii sztuki współczesnej. Interesujący efekt można uzyskać poprzez zestawienie z subtelną kolorystyką drugiej ściany. Dzięki temu nowoczesny klimat wnętrza nie pozostaje nazbyt chłodny. Dodatkowo, kontrastowa aplikacja graficzna uwydatniona na dwubarwnej ścianie, to wyrazisty i oryginalny motyw zdobniczy, który z pewnością przyciągnie uwagę.

salon

fot. salon

Kolor – główny kreator aranżacji

ściana

fot. ściana

Zdecydowany kolor, bądź zestawienie kolorystyczne, może stanowić główny element aranżacji. Wyrazisty, żywy oranż wpleciony w jasną szarość to bardzo modny duet. Wymalowany na ścianie wzór, przyciąga wzrok zarówno intensywnością barwy jak i ciekawym kształtem. Ożywia wnętrze i przełamuje typową dla minimalizmu surowość.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)