Komfortowe użytkowanie grzejników elektrycznych

ogrzewanie

fot. ogrzewanie

Gorące lato już za nami. Za oknem jesień i coraz chłodniejsze dni. Wiele osób już teraz zaczyna dogrzewać swoje domy i mieszkania, a wkrótce zacznie ogrzewać na stałe. Na kilka pytań jak komfortowo użytkować grzejniki elektryczne odpowiada Dyrektor Handlowy Atlantic Polska sp. z o. o. Arkadiusz Myśliwiec.

Zobacz również: Zwykły-niezwykły korek

Jak ustawić temperaturę grzejników przed wyjściem z domu, czy należy je przykręcać?
Całkowite zakręcenie grzejnika może niestety wiązać się ze zbytnim wyziębieniem pomieszczeń. Warto jednak obniżyć temperaturę ich pracy o 3-4 stopnie C. Jeśli grzejniki są wyposażone w programator, urządzenie zrobi to za nas. W sytuacji, gdy ktoś ma spory dom, a w nim kilkanaście grzejników bez programatora, przykręcenie ich za każdym razem może być kłopotliwe. Dlatego warto zastanowić się nad systemem sterowania, przy którym taka operacja dzieje się automatycznie po jej zaprogramowaniu. Ostatnio został wyprodukowany grzejnik Alipsis, który posiada czujniki ruchu i światła. Obniżają one temperaturę w pomieszczeniu, jeśli nie wykryją ruchu lub będzie noc, a podwyższą w ciągu dnia, jeśli w salonie czy sypialni będą domownicy.

ogrzewanie

fot. ogrzewanie

Co robić z naszymi grzejnikami podczas wietrzenia mieszkania?
Ok. 15% ciepła ucieka z naszych domów przez wymianę powietrza, chodzi o wentylację i wietrzenia. Praca grzejników elektrycznych w czasie wietrzenia pomieszczeń jest nieefektywna i pochłania niepotrzebne kilowaty energii, za które musimy zapłacić, dlatego w tym czasie powinniśmy je wyłączyć. Wietrzyć należy intensywnie otwierając jednocześnie okna we wszystkich pomieszczeniach, ale krótko, do 5-8 minut. Trzy modele grzejników radiacyjnych Atlantic oraz 1 promiennik wyposażone są w funkcję wietrzenia, czyli automatyczny system wykrywania otwartych okien. Specjalny czujnik w urządzeniu wychwytuje nadmiar zimnego powietrza wokół grzejnika i przerywa jego pracę na określony czas.

Ile stopni Celsjusza powinny pokazywać termometry w naszym mieszkaniu?
Nie mogę odpowiedzieć na to pytanie podając jedną cyfrę, ponieważ optymalna temperatura pozostaje subiektywną decyzję użytkownika i różni się w zależności od danego pomieszczenia. Dla jednej osoby komfortowa będzie temperatura na poziomie 18-19 stopni C., a dla innej na poziomie 23-25. Przede wszystkim oczekujemy innych temperatur, w zależności od przeznaczenia pomieszczenia. Najcieplejszym pomieszczeniem powinna być łazienka, z temperaturą do 25 stopni C., ok. 21 powinno być w salonie i pokoju dziecięcym. Nieco chłodniej, bo ok. 20 powinno być w kuchni, gdzie i tak jest ciepło ze względu na gotowanie. Natomiast w sypialni podczas snu ok. 17-19 stopni C.

Ciężko jest jednoznacznie określić optymalną temperaturę. Wiadomo jednak, że im wyższa temperatura będzie wymagana we wnętrzu danego pomieszczenia, tym więcej energii zużyjemy by ją osiągnąć i utrzymać na danym poziomie.
REKLAMAPK

Zobacz również: Mały grzejnik- duża moc
Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)