Komin zewnętrzny

dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

System kominowy jest ważnym elementem każdego domu. Służy do odprowadzania produktów spalania z kotłów, pieców i kominków. To także podstawowy element instalacji wentylacji grawitacyjnej. Co jednak zrobić, gdy nie ma wolnego szachtu kominowego w budynku lub jego niekorzystne rozmieszczenie jest problemem? Rozwiązaniem może okazać się komin zewnętrzny.

Klasyczne kominy murowane wychodzą już z użycia, ponieważ szybko ulegają degradacji. Najbezpieczniejszym i najczęściej używanym materiałem do konstrukcji ciągu kominowego jest stal kwasoodporna, która doskonale sprawdza się w przypadku opalania gazem, olejem opałowym, jak i paliwem stałym. Jeżeli z różnych przyczyn nie mamy możliwości korzystania z komina znajdującego się wewnątrz budynku, rozwiązaniem może okazać się budowa zewnętrznego. Na rynku dostępne są różne rozwiązania, nam pozostaje wybór tego odpowiedniego.

dom wielorodzinny

Przeczytaj również: Prefabrykacja? Zdecydowanie warto!

fot. dom wielorodzinny

Systemy kominowe ceramiczne
Kominy ceramiczne składają się najczęściej z rur kamionkowych, izolacji ogniotrwałej, wełny mineralnej oraz pustaka keramzytowego. Taka budowa pozwala umożliwia kominowi pracę nawet w temperaturze 600 stopni.

Jednak stawianie takich konstrukcji jest skomplikowane i wymaga dodatkowego obudowania. Bez wolnego istniejącego lub dobudowanego szachtu, nie da się użyć ceramiki. Z uwagi na dość dużą wagę kamionki, istotny jest także stabilny fundament, dlatego też nie mogą być umieszczane bezpośrednio nad kominkiem lub piecem. Warto zaznaczyć, że kominy ceramiczne mogą być prowadzone tylko pionowo a decyzja o ich budowie powinna zapaść jeszcze przed jej rozpoczęciem. Taki komin musi być także uwzględniony w projekcie.

Systemy kominowe stalowe
Konstrukcje te dzielą się na:
jednościenne systemy kominowe – jest to połączenie rur z dodatkową izolacją. Dlatego też muszą być obudowane lub umieszczone w przewodzie kominowym. Systemy jednościenne nie działają samodzielnie. Są to wkłady kominowe, które umieszcza się w obudowie murowanej z cegieł albo z pustaków keramzytobetonowych. Takie systemy kominowe zabezpieczone są przed działaniem korozji, łatwo się je montuje i bez problemu można łączyć je z każdym rodzajem kotła. Jednak taki wkład kominowy należy osłonić dodatkową warstwą izolacji termicznej, dlatego w związku z tym kwestia wykończenia może okazać się uciążliwa;
dwuścienne systemy kominowe – są to konstrukcje, które nie wymagają fundamentów, dlatego bez problemu mogą być montowane do ściany domu. Nie wymagają dodatkowej obudowy, ponieważ jest nią zewnętrzny płaszcz wykonany ze stali szlachetnej. Wnętrze takiego komina to przewód spalinowy wykonany ze stali kwasoodpornej, który jest otulony izolacją termiczną z wełny mineralnej.

dom wielorodzinny

fot. dom wielorodzinny

Dwuścienne stalowe kominy można podłączyć bezpośrednio do kominka. Ich wygląd jest na tyle estetyczny, że nie wymaga dodatkowych obudowań. Można je stosować zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnątrz budynku. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)