Kominek w ogrodzie

ogród

fot. ogród

Wiosna zbliża się dużymi krokami. Kiedy dookoła zaczyna się zielenić wszystko sprzyja spędzaniu większej ilości czasu na świeżym powietrzu. Mimo, iż nie czas jeszcze na relaks poza domem, warto już teraz zacząć planować gdzie i jak będziemy spędzać letnie popołudnia. Spotkania w gronie znajomych nie obejdą się bez wspólnego biesiadowania, a nic tak od wieków nie zbliża ludzi jak ciepło domowego ogniska. Idealnie do tego celu nadaje się taras wyposażony w przydomowy kominek.

Możemy kupić gotowy kominek i powierzyć jego instalacje fachowej ekipie lub zmontować go samodzielnie. Jeśli chcemy zaoszczędzić kosztów, a mamy za sobą pierwsze budowlane doświadczenia, zawsze możemy samodzielnie skonstruować piec, który będzie nie tylko idealnie dopasowany do naszych gustów i potrzeb, ale też jedyny w swoim rodzaju – niepowtarzalny.

Zabierając się za własnoręczną budowę pieca, w pierwszej kolejności powinniśmy pomyśleć o odpowiedniej lokalizacji. Oprócz funkcji dekoracyjnej i czysto praktycznej, nasz kominek powinien być przede wszystkim bezpieczny. Należy go wykonać z materiałów ognioodpornych i tak ukształtować, by zabezpieczał przed niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się ognia. Z uwagi na duże gabaryty, dobrze, jeśli będzie oparty o ścianę budynku. Umiejscowienie takiego grilla pośrednio determinuje jego kształt. Wolnostojący może przybierać bardziej wymyślną formę niż narożny czy naścienny.

Po wybraniu odpowiedniej lokalizacji należy zastanowić się nad wymiarami naszego pieca. Muszą to być wielkości dostosowane do jego przeznaczenia. Kominek ma umożliwiać nam nie tylko oglądanie ognia i smażenie kiełbasek na patykach. Powinien być na tyle duży by zapewnić wygodne siedzenie przed nim, obok siebie, kilku osób. Minimalne wymiary szerokości takiego paleniska to 70 cm.

Wybierając materiały do budowy naszego pieca należy kierować się przede wszystkim względami bezpieczeństwa. Komora spalania powinna być wykonana z materiałów ogniotrwałych. Najlepiej nadaje się do tego celu cegła szamotowa na zaprawie szamotowej. Do budowy samej konstrukcji stosuje się różne materiały. Prostym w obróbce budulcem jest beton komórkowy. Bloczki z łatwością poddają się obróbce ściernej i można je ciąć za pomocą zwykłej piły. W przypadku budowy nieszablonowego pieca znacznie upraszcza to jego kształtowanie. Tak wybudowany kominek należy uodpornić na działanie wpływów atmosferycznych przez odpowiednie zaipregnowanie i pomalowanie lub obłożenie płytkami. Materiałem równie popularnym jest granit i piaskowiec. Zdecydowanie najtańszym budulcem jest natomiast naturalny kamień. Portal można wykonać z ociosanych otoczaków, które nadadzą kominkowi charakter tradycyjnego pieca. Na element zwieńczenia – zwornik – warto przeznaczyć kamień o wymyślniejszej formie.

Budowę naszego pieca rozpoczynamy od wykonania fundamentu. Z racji słusznych gabarytów kominek wymaga dodatkowego wzmocnienia powierzchni. Fundament konstrukcji najlepiej związać ze ścianą budynku, przy którym go wznosimy. Do tego celu stosujemy przeprowadzone przez ścianę pręty zbrojeniowe które układamy w wykopie. Po odpowiednim zaszalowaniu układamy beton. Płyta fundamentowa powinna mieć ok. 20 cm grubości.

kominek

fot. kominek

Po okresie około dwóch tygodni możemy przystąpić do dalszych robót. Budowa ścian komory paleniska jest odpowiedzialną czynnością wymagająca staranności. Elementem zasługującym na szczególna uwagę jest łuk portalu. Na jego wysokości, na obwodzie komory, należy wykonać wieniec zbrojony prętami wyprowadzonymi i zakotwiczonymi w ścianie wspierającej kominek. Podobne stężenie należy zastosować także na wyższych partiach konstrukcji, co najmniej dwukrotnie. Tylna ściana komory paleniska powinna być w górnej części nachylona do jej wnętrza, a boczne ściany ustawione nieco ukośnie. Przy kształtowaniu gardzieli powinniśmy pamiętać o zachowaniu pewnych wymiarów i proporcji. Głębokość gardzieli to od 25 do 30 cm, a jej przekrój poprzeczny powinien być nie mniejszy niż 1/10 światła paleniska. Natomiast przekrój poziomy kanału dymowego powinien być równy ok. 1/12 jego powierzchni. Zastosowanie tych wytycznych przy budowie pieca zapewni odpowiednią wentylację i uchroni nas przed dymieniem kominka.

Przestrzeń nad komorą paleniska możemy dodatkowo zagospodarować i wykonać wędzarnię. Powinna być ona w miarę wysoka, by dym dochodzący do wędzonych smakołyków nie był zbyt gorący, a temperatura panująca w środku wahała się w granicach 66 – 72° C. Komory wędzarniczej nie tynkujemy i wyposażamy w kije, haki i siatki. Naszą przydomową wędzarnię powinniśmy wyposażyć też w szczelne drzwiczki.

W czasie użytkowania naszego pieca powinniśmy pamiętać, aby nie spalać jednorazowo zbyt dużych ilości materiału. Nadmierne nagrzanie konstrukcji może prowadzić do późniejszego zarysowania ścian. W otoczeniu kominka powinniśmy tez przewidzieć zadaszone miejsce na składowanie opału.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)