Kompleksowy nadzór budowlany ułatwia życie

projektowanie

fot. projektowanie

Budowa domu to kosztowna i czasochłonna inwestycja. Nie wszyscy czują się na siłach, by samodzielnie podejmować decyzje w tak mało znanym dla siebie obszarze. Dlatego coraz więcej inwestorów decyduje się na korzystanie z pomocy fachowego doradcy.

Przeczytaj również: Zwrot VAT za materiały budowlane

Współczesny, dynamiczny tryb życia i brak czasu wygenerowały popyt na usługi z zakresu doradztwa budowlanego. Pozwalają one opracować indywidualny projekt architektoniczny, profesjonalny kosztorys inwestorski, a najbardziej zapracowani mogą skorzystać z kompleksowego nadzoru budowlanego. W tym ostatnim przypadku, inwestor zastępczy w imieniu swojego klienta kontroluje przebieg budowy i wszystkie sprawy z nią związane. Pomaga w wyborze optymalnych materiałów i technologii, proponuje współpracę z kompetentnymi wykonawcami, odpowiada za terminowość, wysoką jakość prowadzonych prac, a także zgodność z założonym budżetem.

Kosztorys budowlany bez stresu
Ważnym elementem współpracy z doradcą jest opracowanie kosztorysu budowlanego. – Dzięki niemu unikniemy przykrego zaskoczenia, gdy na którymś etapie inwestycji okaże się, że wydatki przekroczyły założony budżet, a jej kontynuacja wiąże się z przekroczeniem wartości przyznanego nam kredytu – mówi Marek Wełeszczuk z firmy MULTI przyjemność budowania, zajmującej się kompleksowym doradztwem budowlanym.
Rzetelny kosztorys budowlany uwzględnia zarówno wydatki na materiały, jak i robociznę. Dzieli się go zwykle według kolejnych etapów inwestycji, a więc: osiągnięcie stanu surowego otwartego, stanu surowego zamkniętego oraz deweloperskiego. W stanie surowym otwartym dom ma już postawione fundamenty, wymurowane ściany nośne, wykonane są stropy oraz pokrycia dachu. Stan surowy zamknięty obejmuje wymurowanie ścian działowych, a także zamontowanie okien i drzwi zewnętrznych. – Zdarza się, że już w tym momencie okazuje się, że koszty przekraczają nasze założenia i jest problem, aby sfinansować kolejną część budowy, czyli tzw. stan deweloperski. A ten etap to zakładanie instalacji sanitarnych i elektrycznych, montaż schodów i parapetów wewnętrznych, układanie posadzek i wiele innych prac, bez których niemożliwością jest zamieszkanie pod naszym wymarzonym, własnym dachem – mówi M. Wełeszczuk.

Inwestor zastępczy zrobi to za nas
Współpracę z inwestorem zastępczym klient może rozpocząć już na początku inwestycji i zakończyć, gdy dom będzie w stanie deweloperskim. Może też zlecić tylko tę część budowy, która wydaje mu się szczególnie trudna lub czasochłonna. Warto wziąć pod uwagę, że kompletny nadzór budowlany nie tylko znacznie odciąża, ale również pozwala uniknąć błędów i usterek. Nad całością projektu czuwa bowiem zaangażowany doradca budowlany. Pomaga wybrać optymalne rozwiązania, kierując się potrzebami i możliwościami finansowymi klienta. Odpowiada za odbiór kolejnych etapów budowy, zgodnie z wymogami sztuki budowlanej. Nie trzeba też martwić się o regularne wizyty na placu budowy, jeżdżenie po materiały i nadzorowanie ekipy. A co w takim razie robi klient? Klient musi wybierać spośród zaproponowanych opcji, odbierać telefony od swojego doradcy, a postępy w powstawaniu swojego domu może śledzić przez Internet. Na tle innych firm zajmujących się doradztwem budowlanym, ofertę MULTI wyróżnia między innymi właśnie Indywidualny Panel Klienta. Ta oryginalna funkcjonalność pozwala na bieżąco oglądać dokumentację, zdjęcia czy korespondencję wszystkich zaangażowanych w projekt.

Od projektu architektonicznego do własnego domu
Dom powinien być jak najbardziej dopasowany do trybu życia, upodobań estetycznych, ale też możliwości finansowych inwestora. Można skorzystać z gotowych projektów architektonicznych domów. Są na pewno tańsze, ale wielu klientów decyduje się na opracowanie indywidualnej koncepcji z pomocą architekta. Oferta firmy MULTI przyjemność budowania obejmuje również doradztwo projektowe. Wyjątkowość ich usługi polega jednak na tym, że w tworzenie projektu od początku angażuje się doradca budowlany. To duża zaleta. Najczęściej budowlaniec i architekt nie mają szansy się spotkać i w ten sposób każdy z nich prezentuje zdezorientowanemu inwestorowi swoją własną wizję. W MULTI przyjemność budowania obaj specjaliści współpracują, dzięki czemu powstaje spójna, optymalna dla klienta, koncepcja jego wymarzonego domu.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)