Kompozycje z kostki brukowej

kostka brukowa

fot. kostka brukowa

Otoczenie domu jest wizytówką jego gospodarzy, dlatego powinno mieć gustownie zaaranżowaną zieleń, ładne ogrodzenie oraz trwałą i estetyczną nawierzchnię. Ścieżki i podjazdy mogą być neutralne i nie rzucać się w oczy albo odgrywać główną rolę w aranżacji terenu wokół domu. Jak dopasować kompozycję z kostki brukowej i jej kolorystykę do stylu domu?

Zobacz również: Automatyczne bramy garażowe

Kolorystyka i kształt nawierzchni w głównej mierze zależą od stylistyki budynku. Właściciele minimalistycznej bryły o neutralnej kolorystyce mogą sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa. Mieszkańcy domów o formie klasycznej lub bardzo różnorodnej i zdobniczej powinni natomiast zachować umiar w aranżacji otoczenia. Na posesji stylizowanego domu doskonale sprawdzi się więc klasyczna kostka brukowa lub neutralna betonowa.

kostka brukowa

Przeczytaj również: Bezpieczne ogrodzenie

fot. kostka brukowa

Ciągi komunikacyjne wokół domu, czyli ścieżki i podjazdy to elementy, od których rozpoczyna się planowanie aranżacji posesji. Wygodne dojście od furtki do drzwi wejściowych, droga do ogrodu i utwardzony podjazd do garażu ułatwiają codzienne użytkowanie nawet niewielkiej działki.

Wygodna ścieżka ogrodowa i podjazd do garażu
Zanim zostaną wytyczone przebiegi ścieżek ogrodowych i alejek, trzeba uzmysłowić sobie, że istnieją pewne zalecenia określające ich szerokości, którymi warto się zasugerować. Powstały one bowiem w wyniku analiz, które wskazały, że użytkowanie ciągów komunikacyjnych o określonej szerokości z pewną intensywnością jest wygodne. I tak np. dla głównej alejki prowadzącej od furtki do domu zaleca się szerokość od 1,30 m do 1,50 m, alejki boczne i główne ścieżki ogrodowe mogą mieć od 50 do 100 cm, a okazyjnie uczęszczane dróżki w ogrodzie 50 cm.

Minimalna szerokość bramy wjazdowej na posesję, zgodnie z obowiązującymi przepisami, musi mieć min. 240 cm szerokości. Najlepiej,gdy nawierzchnia podjazdu ma taką samą szerokość od wjazdu do samej wiaty lub garażu. Jednak na taki luksus mogą sobie pozwolić przeważnie posiadacze dużych działek. Zamiast pełnej kostki brukowej lub płyt chodnikowych można zastosować kostki betonowe z prześwitem. Zapewnią one stałe i stabilne podłoże dla pojazdu, a przez ażurowe prześwity będzie przerastała trawa.

Wzory układania kostki brukowej

kostka brukowa

fot. kostka brukowa

Kiedy bieg i szerokość ścieżek zostaną wytyczone, trzeba wybrać rodzaj i kolorystykę kostki, a także kształt ciągów komunikacyjnych i ich połączeń. Dróżki nie muszą być geometryczne. Dzięki różnorodności kształtów produkowanych elementów do brukowania nawierzchni, możliwe wzory ułożenia kostki brukowej są bardzo rozmaite. Na przykład kostka brukowa o miękkim trapezowym kształcie pozwala kreować kompozycje na bazie kół, okręgów i łuków. Kostka układana w spiralę może być ozdobą szerokiego podjazdu lub placyku przed domem o klasycznej formie architektonicznej.

Samodzielne planowanie aranżacji działki wokół domu może być trudne. Z myślą o tym wielu producentów nawierzchni dodało do swojej oferty projekt na zamówienie, który oprócz rysunku technicznego pokazującego przebieg i wzór ułożenia ścieżek z kostki brukowej na posesji, zawiera kosztorys do zamówienia i dokumentację techniczną dla wykonawców.

Pamiętajmy, że piękne i trwałe nawierzchnie są prawdziwą ozdobą posesji, niezależnie od jej wielkości, a dzięki profesjonalnemu projektowi, wykonaniu i odpowiedniej konserwacji mogą służyć przez wiele lat.

kostka brukowa

fot. kostka brukowa

kostka brukowa

fot. kostka brukowa

kostka brukowa

fot. kostka brukowa

REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)