Konserwacja narzędzi i sprzętu

Narzędzia ogrodowe

fot. Narzędzia ogrodowe

Jesienią przygotowujemy trawnik do spoczynku, często go grabiąc w celu dokładnego usunięcia wszystkich opadających liści. Warto wzbogacić swój sprzęt w bardzo sprężyste grabie, które czesząc trawnik pozwolą równocześnie usunąć powstały w okresie wegetacji filc.

Przed nadejściem zimy należy przyciąć trawnik na wysokość 5 cm. Właściwa wysokość cięcia umożliwi puszczanie bocznych pędów, dzięki czemu trawa dalej pobiera substancje odżywcze. Cięcie zbyt krótkie powoduje obumieranie trawy I rozrastanie mchu. W jesiennym sprzątaniu pomoże nam ogrodowy odkurzacz, a w zmniejszeniu objętości ściętych gałęzi – rozdrabniacz. Do cięcia gałęzi użyjmy odpowiednich pilarek, gdyż gładkie, nieposzarpane miejsca cięcia goją się prędzej i nie są narażone na choroby.

Jesienią zaczynamy konserwację naszego sprzętu ogrodniczego.
Narzędzia ogrodnicze: łopaty, grabie, motyki i pazurki oraz elementy tnące sekatorów, nożyc do traw i nożyc do żywopłotów warto na kilka minut zanurzyć we wrzątku albo przetrzeć spirytusem. W ten sposób zniszczone zostaną bakterie, grzyby i nicienie.
Urządzenia elektryczne i spalinowe: pilarki, nożyce do żywopłotów, kosiarki i podkaszarki mogą po sezonie wymagać ostrzenia lub naprawy. Miejsca połączeń przewodów elektrycznych warto nasmarować preparatem WD-40, aby zawilgocone nie skorodowały.
Kosiarki spalinowe powinny być konserwowane zgodnie z instrukcją obsługi, gdyż sposób konserwacji zależy od typu urządzenia.
Niezależnie od typu kosiarki spalinowej należy:
– odłączyć przewód wysokiego napięcia od świecy zapłonowej,
– oczyścić ją z ziemi i resztek trawy
– oczyścić albo wymienić filtr powietrza,
– zużyć paliwo do końca (nie wylewać),
– wymienić olej (w niektórych typach kosiarek robi się to wiosną),
– nasmarować specjalnym smarem osie kół jezdnych
– wymienić nóż tnący, ponieważ kilkakrotne ostrzenie w sezonie spowodowało utratę jego właściwości.
– wnieść kosiarkę do pomieszczenia, zanim ostygnie jej silnik – zapobiegnie to skraplaniu się pary wodnej na częściach metalowych.

Nóż tnący powinien być w idealnym stanie przed pierwszym użyciem na wiosnę. Jeśli widoczne są rysy i karby, należy go niezwłocznie wymienić u Autoryzowanego. Dodatkowo nóż można wymontować i samodzielnie naostrzyć lub zlecić jego naostrzenie i wyważenie przez odpowiedniego fachowca. Czynności te powinno się przeprowadzać zawsze po ok. 25 godzinach pracy, pozwoli to utrzymać optymalną wydajność i jakość koszenia.
Warto zasięgnąć opinii fachowca, gdyż ten sprzęt zaledwie za kilka miesięcy musi wykazać się sprawnością działania przez kolejny sezon.
Polecamy więc oddanie kosiarki do serwisu. Radzimy odszukanie najbliższego serwisu.

Po zakończeniu wszystkich prac konserwacyjnych należy umieścić kosiarkę w wolnym od kurzu, suchym pomieszczeniu.
Pozycja przechowywania nie różni się od normalnej pozycji pracy kosiarki.
Uwaga: Kosiarkę z rozrusznikiem elektrycznym, wyposażoną w akumulator, należy na czas przechowywania zabezpieczyć przed mrozem.
Oraz: Nawet jeśli urządzenie przez pewien czas nie jest używane, dzieci nie powinny mieć do niego dostępu.

Prace ogrodnicze jesienią:
– ostatnie koszenie trawnika,
– regularne usuwanie opadłych liści,
– przycinanie wszystkich uszkodzonych gałęzi,
– przekopywanie rabat,
– spulchnianie i nawożenie gleby pod przyszłe grządki,
– zabezpieczenie wszystkich gatunków roślin wrażliwych na mróz,
– konserwacja sprzętu przed nadejściem zimy.

Konserwacja narzędzi i sprzętu
Teraz, kiedy nie pracujemy w ogrodzie, możemy zająć się konserwacją narzędzi – oczyścić je, naprawić i posmarować olejem. Warto też naprawić i odnowić meble ogrodowe.

Przeczytaj również: Choinka żywa czy sztuczna?
Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)