Konstrukcje szklane – do czego można wykorzystać szkło budowlane w aranżacji wnętrz?

Nowoczesna szklana ściana

Konstrukcje szklane to nie tylko cieplarnie, świetliki dachowe i daszki nad drzwi wejściowe. Szkło budowlane to wraz ze stalą oraz drewnem najczęściej wykorzystywane w aranżacji wnętrz materiały konstrukcyjne i wykończeniowe. Coraz większą popularność zyskują chociażby minimalistyczne szklane schody czy nowoczesne szklane ściany działowe.

Szklarnie

Cieplarnie, ażurowe konstrukcje szklane na stelażu stalowym mają za zadanie przedłużyć okres uprawy roślin sezonowych. Ściana ze szkła pozwala w pełni wykorzystać naturalne światło i ciepło słoneczne, nie dopuszczając jednocześnie do wychłodzenia sadzonek. Szklarnie całoroczne wykorzystywane w profesjonalnych gospodarstwach posiadają dodatkowo instalację do ogrzewania oraz nawilżania powietrza, a także sztuczne doświetlenie.

Do przydomowej, hobbystycznej uprawy warzyw wystarczą szklarnie amatorskie dostępne na rynku w postaci zestawu elementów do samodzielnego montażu. Warto zauważyć, że coraz częściej konstrukcje szklane zastępuje się tymi wykonanymi z idealnie przezroczystego plastiku.

Szklana konstrukcja cieplarni

for. Szklana konstrukcja cieplarni

Szkło budowlane w aranżacji wnętrz

Szkło to wciąż drogi materiał, mimo to uwielbiany przez konstruktorów i architektów. Możliwości zastosowania go w aranżacji wnętrz poszerzyły się, gdy na rynku pojawiło się wyjątkowo wytrzymałe szkło budowlane. Można z niego zbudować szklane ściany działowe, dachy, schody, drzwi, stropy, świetliki i wiele innych.

Szklane schody i stropy

W modernistycznych wnętrzach coraz częściej spotkać można szklane schody i stropy ze szkła hartowanego oparte na konstrukcji stalowej. Dodatkowy efekt dekoracyjny uzyskamy, stosując fantazyjne podświetlenie stopni lub podłóg

A może szklana ściana?

Szklana ściana kojarzona była kiedyś głównie z luksferem. To jednak niejedyne rozwiązanie. Większe możliwości w kształtowaniu przestrzeni dają choćby przezroczyste tafle szklane. Wykonywane są zwykle na zamówienie w dowolnym rozmiarze oraz sposobie wykończenia. Szklana ściana przymocowana do wózków lub innych elementów przesuwnych może stać się mobilną ścianką działową lub przesuwanymi drzwiami. Wkomponowanie szkła konstrukcyjnego w elewację zapewnia natomiast doskonałe źródło światła dziennego oraz sprzyja absorpcji ciepła, a więc i oszczędności energii elektrycznej.

Szklane ścianki działowe i drzwi

Ściany wykonane ze standardowych materiałów budowlanych odbijają promienie słoneczne lub powodują straty ciepła. Tymczasem naukowcy dowodzą, że zbyt mała ilość światła dziennego negatywnie wpływa na samopoczucie, wywołując uczucie zniechęcenia i senności, czego efekty możemy najdotkliwiej odczuwać późną jesienią i zimą. Z nadmiarem światła możemy poradzić sobie o wiele łatwiej, na przykład stosując skuteczne i efektowne rolety.

Wytrzymałe szkło budowlane

fot. Wytrzymałe szkło budowlane

Konstrukcje szklane to przyszłość budownictwa?

Nowoczesne konstrukcje szklane pozwalają na ekonomiczne gospodarowanie energią i doskonale wpisują się w ekologiczne, minimalistyczne trendy. Co więcej, w połączeniu z metalem lub drewnem prezentują się często naprawdę niesamowicie. Niestety wciąż niewiele osób stać na zastosowanie wielkogabarytowych elementów szklanych. Producenci elementów wykończeniowych od mebli po oświetlenie i dodatki prześcigają się więc w pomysłach na subtelną aranżację wnętrza z wykorzystaniem szklanych elementów. Choć największą popularnością cieszą się obecnie materiały w czystej, prostej formie, można zdecydować się również na produkty wykonane ze szkła matowego lub zdobionego ornamentami.

Konstrukcje szklane

fot. Konstrukcje szklane

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)