Kosiarki – rodzaje i konserwacja

Kosiarka elektryczna

fot. Kosiarka elektryczna

Do pielęgnacji nawet najmniejszego trawnika, najlepsza jest kosiarka. Jeżeli jednak nie posiadamy odpowiedniego sprzętu, warto zastanowić się nad jego kupnem. Odpowiedź na pytanie, jaka kosiarka będzie najlepsza wbrew pozorom nie jest taki prosty. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, warto już w sklepie sprawdzić czy jest wygodna w manewrowaniu, a także wypytać sprzedawcę o jej zarówno mocne jak i słabe strony.

Zobacz również: Pepino gold

Najważniejszym kryterium wyboru kosiarki jest wielkość ogrodowego trawnika, a także głośność jej pracy. Do wyboru mamy:
kosiarki ręczne – są najcichsze i przeznaczone do małych, równych trawników;
kosiarki elektryczne – są także ciche, a dodatkowo przyjazne środowisku. Zalecane są do małych i średnich trawników. Doskonale nadają się do koszenia skarp. Niestety ich mankamentem jest kabel, którego długość ogranicza pracę, a także fakt, że trzeba uważać na przewód, aby go nie przeciąć.
kosiarki akumulatorowe – praca z tego typu sprzętem jest łatwiejsza ponieważ kosiarki tego typu nie mają kabla. Wystarczy naładować akumulator, który w niektórych modelach może wystarczyć na skoszenie trawy z powierzchni nawet do 800 metrów kwadratowych. Niestety posiadają także wady. Przede wszystkim jest to dość drogi sprzęt i niestety rzadko spotykany. Ponadto trzeba pamiętać o naładowaniu akumulatora bezpośrednio przed użyciem kosiarki. Jeżeli bateria się wyczerpie, pracę trzeba przerwać na ok.16 godzin, aż do ponownego naładowania. Taki sprzęt doskonale nadaje się do małych i średnich trawników, z licznymi przeszkodami lub gdy koszenie wymaga swobody poruszania się.
kosiarki spalinowe – główną ich zaleta jest to, że są niezależne od źródła zasilania. Mają mocniejsze i bardziej elastyczne silniki niż kosiarki elektryczne. Doskonale radzą sobie z wysoką i mokrą trawą. Ich zdecydowaną wadą jest nieprzyjemny zapach spalin, a także dość głośna praca. Naszej uwagi wymaga także regularna konserwacja kosiarki, a także wymiana oleju i uzupełnianie paliwa. Poza tym są znacznie droższe od tych elektrycznych. Kosiarka spalinowa nie nadaje się do koszenia powierzchni o nachyleniu przekraczającym 20%.

trawniki

Przeczytaj również: Industrialny ogród

fot. trawniki

Do pielęgnacji niewielkiej murawy wystarczy kosiarka elektryczna niewielkiej mocy. Natomiast w przypadku dużych połaci ogrodowej trawy warto rozważyć zakup mini traktorka z siedziskiem. Dużą zaletą tego rodzaju sprzętu jest możliwość przyłączania różnego rodzaju akcesoriów – przyczepki, pługu, szczotki czy glebogryzarki.

Warto również zastanowić się ile czasu będziemy mogli poświęcać na koszenie.
Jeśli jest to jedno z naszych ulubionych ogrodowych zajęć możemy wypróbować kosiarki bębnowe. Tego typu sprzęt świetnie sprawdzi się przy niskim i częstym koszeniu, a noże takiej kosiarki nie rozszarpują końcówek źdźbeł. Natomiast trawnik powinien mieć bardzo równe podłoże. Jeżeli planujemy pielęgnację trawnika raz w tygodniu, możemy wybrać jedną ze średniej mocy kosiarek rotacyjnych. Z kolei do trawników rzadko koszonych, z wysoką i mokra trawą, odpowiednia będzie kosiarka rotacyjna z wyrzutem bocznym i silnikiem powyżej 4 KM.

kosiarka

Przeczytaj również: Porcelanowy czas ogrodu

fot. kosiarka

Moc kosiarki powinna być tym większa im większy mamy trawnik. Kosiarka o zbyt małej mocy może znacznie spowolnić nam koszenie. Poza tym jeśli moc silnika jest niewielka, a opory podczas koszenia są duże, istnieje ryzyko spalenia silnika elektrycznego.

Równie istotny jest kosz, który będzie zbierał ściętą trawę. Kosze wykonane z tkaniny są lekkie, a po demontażu zajmują bardzo mało miejsca. Z kolei kosze wykonane z tworzywa sztucznego łatwo się czyści. Niektóre rodzaje kosiarek maja przydatny wskaźnik napełnienia kosza.

Jeżeli jednak nie mamy miejsca na gromadzenie skoszonej trawy, a nie chcemy płacić za jej wywóz, możemy wybrać kosiarkę z opcją mulczowania. Drobno mielą całą trawę, ale są także takie modele, w których sami decydujemy, ile zmielonej trawy pozostanie na trawniku, a ile zostanie zebrane do kosza.
Nie bez znaczenia jest także masa kosiarki. Przy wyborze właściwego modelu warto mieć na uwadze fakt, że im jest ona lżejsza tym łatwiejsza do transportu, przechowywania i obsługi. Najlżejsze są kosiarki elektryczne na poduszce bębnowej oraz bębnowe.

pielęgnacja ogrodu

fot. pielęgnacja ogrodu

Istotna jest także obudowa sprzętu, która powinna być łatwa do czyszczenia, odporna na odkształcenia i korozję. Te wymagania spełni korpus z aluminium, który niestety jest drogi. Dobre są także obudowy ze specjalnego tworzywa sztucznego typu ABS odpornego na uderzenia i działanie temperatury oraz promieniowanie UV. Z koeli obudowa wykonana ze stali pokrytej farbą proszkową chroniącą korpus przed rdzą są wytrzymałe na odkształcenia i stosunkowo niedrogie, ale ich lakier często odpryskuje. Istotny jest fakt, że kosiarki z taką obudową głośno pracują.

Przed zakupem kosiarki warto także sprawdzić, czy w pobliżu naszego domu znajduje się autoryzowany punkt serwisowy, który w razie potrzeby dokona nam naprawy zarówno tych gwarancyjnych jak i pogwarancyjnych.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)