Kostka brukowa w niezwykłym ogrodzie

taras

fot. taras

Bujna roślinność, oryginalne dodatki, a przede wszystkim atrakcyjne ścieżki i podjazdy to domena wspaniałych ogrodów. O tym czy nasza posesja będzie należeć do tego wyjątkowego grona decyduje kilka istotnych elementów. Bardzo duża rolę odgrywa tutaj kolorystyka, jakość oraz sposób wykonania powierzchni. Kostka brukowa daje duże pole do popisu, jednak przy jej wyborze oraz układaniu, warto kierować się kilkoma istotnymi zasadami.

Dobry wybór to klucz do sukcesu
Wybór nawierzchni, to z reguły inwestycja na długie lata, która musi być starannie przemyślana. Zanim podejmiemy decyzję o tym, która kostka będzie zdobić naszą posesję, warto zastanowić się nad jej przeznaczeniem oraz tym, w jakim otoczeniu zostanie zastosowana. „Bogactwo oferowanych na rynku kolorów, faktur i kształtów kostek brukowych daje niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne, jednak najlepiej jest kierować się zasadą umiaru, nie mieszając ze sobą kostek o różnej barwie i zróżnicowanej strukturze.” – radzi firma Polbruk. Podstawą całej kompozycji powinien być dom, bowiem to jego styl oraz kolorystyka elewacji lub stolarki nadaje ton i przykuwa wzrok. Budynki utrzymane w odcieniach beżu, brązów lub zieleni dobrze jest zestawić z nieco ciemniejszą i wyraźniejszą nawierzchnią, nawiązującą do naturalnych kolorów ziemi. Mogą to być jednolite kostki brukowe, w kolorze grafitowym lub melanż szarości. Duże i ciemne domy, możemy rozjaśnić i ocieplić, stosując kolorową nawierzchni w barwach żółto-czerwono-czarnych jak np. Polbruk Granito indiana. Można także ułożyć mozaikę z różnych odcieni jednego koloru, wzbogacając grafitową kostkę jasnoszarymi elementami.

nawierzchnia

fot. nawierzchnia

W otoczenie domów utrzymanych w stylu dworkowym doskonale wpiszą się kostki stylizowane na starodawny bruk. Jeśli natomiast marzy nam się taras lub wejście w stylu greckich, czy hiszpańskich posiadłości nasz wybór powinien skłaniać się ku elementom przypominającym strukturą naturalny kamień łupany, czy piaskowiec.

Zacznijmy od podstaw
Ogólny wygląd nawierzchni składa się z kilka elementów. Prócz strony estetycznej, warto zwrócić uwagę w jakich miejscach będzie się znajdować, ponieważ natężenie ruchu i przewidywalne obciążenie będzie miało wpływ na grubość wykorzystywanych materiałów. „Na alejki wokół domu i ogrodu wystarczy kostka brukowa o grubości od 4 do 6 cm, z kolei podjazdy i chodniki narażone na duży ruch wykładać należy elementami o grubości od 6 do 8 cm. W ten sposób unikniemy zniszczeń związanych z codzienną eksploatacją.” – radzi firma Polbruk. Na ostateczny wygląd oraz szybkość i łatwość układania wpływa także rozmiar kostki brukowej. Wybierając wielkość należy wziąć pod uwagę obszar układanej powierzchni – na wąskich ścieżkach sprawdzą się niewielkie elementy, które wyeliminują konieczność docinania, na tarasy – duże płyty, natomiast do wykonania zakrętów i kół dobrze jest wykorzystać kostki o trapezowych kształtach, dzięki, którym w prosty sposób zbudujemy płynnie wygięte łuki.

Oczywiście kompozycja ogrodu zależna jest także od gustu architekta, chociaż czasami ograniczeniem jest rodzaj podłoża, które uniemożliwia stosowanie pewnych materiałów lub osłabia trwałość nawierzchni. Kostka brukowa sprawdza się w niemal każdych warunkach, wystarczy jedynie wykonać odpowiednią podbudowę, dostosowaną do rodzaju gruntu. „Do jej wykonania można wykorzystać np. żwir, tłuczeń czy żużel. Pamiętać tylko należy, że w przypadku podjazdu powinna być ona grubsza (20 – 40 cm) niż na szlakach pieszych (10 – 20 cm). Dodatkowo, w przypadku gruntów gliniastych, wykonać należy warstwę odsączającą o grubości od 20-60 cm. Na podbudowie tworzymy kilkucentymetrową warstwę wyrównującą, tzw. podsypkę piaskową, na niej dopiero układamy kostki. Po ułożeniu, całą nawierzchnię należy ubić, najlepiej przy pomocy wibratora płytowego, a powstałe spoiny wypełnić suchym i przesianym piaskiem np. przy użyciu szczotki. W ten sposób nawierzchnia będzie trwała i stabilna” – radzi firma Polbruk.

Szeroka gama kolorów, kształtów, faktur oraz łatwość montażu to cechy, dzięki którym przy pomocy kostki brukowej można stworzyć wymarzony ogród. Aby był on perfekcyjny pod każdym względem, należy więc zadbać, by wybór rodzaju kostki był przemyślaną decyzją, a wykonanie precyzyjne i dopięte na ostatni guzik.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)