Koszt ocieplenia domu – ile należy zapłacić, by ocieplić budynek?

Koszt ocieplenia domu

Dobrze ocieplony dach i elewacja zapewnia komfort cieplny zimą oraz optymalną temperaturę latem. Przed nadejściem uciążliwych upałów i mrozów wiele osób decyduje się na termomodernizacje budynku. Ile kosztuje ocieplenie domu?

Ile kosztuje ocieplenie domu zgodne z normami?

Według przepisów prawa budowlanego przenikalność cieplna w budynkach mieszkalnych powinna odpowiadać współczynnikowi U=0,27 W/(m²·K). Komfort cieplny zapewnia odpowiednia izolacyjność ścian zewnętrznych, podłóg oraz dachu. Oszacowując, ile kosztuje ocieplenie budynku, w którym mieszkamy, należy koniecznie te normy uwzględnić.

Skuteczne ocieplenie domu – koszt, który warto ponieść

Planując budowę domu, warto wziąć pod uwagę jego parametry izolacyjne już na etapie projektowym. Charakterystyka energetyczna symuluje, jakie będą koszty eksploatacji budynku przez 30 lat użytkowania. 75% tej kwoty to cena za ogrzewanie domu i wody użytkowej. Dzięki odpowiedniemu ociepleniu elewacji, dachu i podłogi na gruncie można przez lata oszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto więc potraktować koszty ocieplenia domu jako świetną inwestycję, która na pewno zwróci się nam w przyszłości.

Cena ocieplenia domu po latach

Zabierając się za termomodernizację domu, który powstał już kilka bądź nawet kilkadziesiąt lat wcześniej,  należy wiedzieć, że każdy typ przegrody wymaga doboru materiałów ociepleniowych o odpowiednich parametrach izolacyjności. Duże znaczenie ma tu technologia wykonania, usytuowanie budynku względem kierunków świata oraz dominujący kierunek wiatru na danym obszarze. Niektóre przegrody będą bowiem nasłonecznione i ciepłe, a inne narażone na szczególne wychłodzenie.

Zawsze warto wziąć pod uwagę, że na przykład koszt ocieplenia domu 200 m2 po latach będzie stanowił większy wydatek, niż gdyby inwestycja została wykonana na etapie budowy.

Ocieplanie domu wełną

fot. Koszt ocieplania domu wełną

Ocieplenie domu – cena i jej składowe

Aby ułatwić na przykład oszacowanie, ile kosztuje ocieplenie domu 100 m2, rozłóżmy koszt ocieplenia domu na części pierwsze. Przyjmuje się, że cena ocieplenia domu styropianem o grubości 15 cm i wykończenie elewacji tynkiem mineralnym wynosi od 40-50 zł za 1 m2, przy czym w średniej kwocie ocieplenia metra kwadratowego ujęto także koszt kleju do mocowania izolacji, jak również dodatkowych akcesoriów takich jak kołki mocujące oraz profile. Z kolei ocieplanie domu styropianem grubszym o 10 cm spowoduje wzrost ceny o 10 zł dla każdego metra kwadratowego powierzchni.

Ocieplenie styropianem

fot. Ocieplenie domu styropianem – koszt

Decydując się na zlecenie wykonania ocieplenia fachowcom, można liczyć, że wykonanie jednego metra kwadratowego izolacji będzie kosztowało średnio 40-50 zł, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi cena podstawowych materiałów budowlanych. Mając do dyspozycji te podstawowe dane, z łatwością wyliczymy orientacyjny koszt ocieplenia domu 100m2 oraz dowolnej powierzchni. Duży wpływ na to, ile kosztuje ocieplenie domu, ma jednak nie tylko wybrany materiał, ale również lokalizacja budynku.

Ocieplenie domu – samodzielnie czy z pomocą fachowca?

Niektórzy, chcąc obniżyć koszt ocieplenia domu, zastanawiają się nad własnoręcznym montażem wszystkich elementów. Warto jednak wziąć pod uwagę, że nieumiejętne wykonanie termomodernizacji może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zły dobór i montaż materiałów ociepleniowych spowoduje powstawanie mostków termicznych oraz gromadzenie wilgoci, a w konsekwencji rozwój grzybów bądź pleśni, które są nie tylko bardzo szkodliwe dla zdrowia mieszkańców, ale także wpływają niekorzystnie na trwałość całej konstrukcji.

Sending
Ocena artykułu
2.25 (8 głosy)