Kratka czyli układ idealny

dekoracje

fot. dekoracje

Linie w poziomie i pionie. Zrównoważenie, porządek i spokój to cechy, za które kochamy kratkę. We wnętrzu kratka wprowadza rodzaj klasycznej, ale często też stanowi zdecydowany akcent dekoracyjny. Za co ją kochamy we wnętrzach?

Kratkę dość łatwo można zestawić z innymi kolorowymi płaszczyznami, ale także doskonale prezentuje się z paskami, groszkami czy bardziej wymyślnymi ornamentami. Powinna wtedy kolorystycznie współgrać z innymi wzorami. Najlepiej trzymać się zasady wspólnej palety barwnej dla różnych graficznych motywów. Świetnym zabiegiem dekoracyjnym jest wprowadzenie do jednorodnego, neutralnego kolorystycznie wnętrza kilku elementów w intensywną kolorową kratkę.

Kolorowe kratki często niczym kameleon wpasowują się w istniejące wokół siebie desenie. Lampka z kraciastym abażurem będzie ciekawym dodatkiem we wnętrzu zdominowanym przez jednolite barwne płaszczyzny.

Tapeta w kratkę zawsze będzie modna zarówno w pokoju małego dziecka jak i ucznia. Polubią ja chłopcy jak i dziewczynki. Ożywi wnętrze i stworzy ciekawe tło dla mebli.

dekoracje

fot. dekoracje

Jeśli nie na ścianie, kratka może pojawić się na dywanie. Powtórzyć może się także w barwnej ściennej naklejce, albo tkaninach dekoracyjnych.
Można także zdecydować się by kratka była dekoracyjnym motywem przewodnim wnętrza i łączyć różne jej odmiany. Jednak taka metoda wymaga trochę większej wprawy. Warto wtedy przy zbliżonej kolorystyce wzoru zestawić kilka jej rodzajów, różniących się wielkością czy gęstością wzoru. Można zastosować duży i jasny wzór na zasłonach i ozdobnych poduchach, a nieco mniejszy na narzucie łóżka. Mnogość kraciastych deseni nadaje wnętrzu rustykalny charakter.

Przeczytaj również: Niebanalny design fotela

Moda na kratki we wnętrzach trwa już wiele lat. Po raz pierwszy pojawiły się na ścianach wiktoriańskich męskich gabinetów, potem wraz z modą powróciły w latach 20 i 40 ubiegłego wieku. Obecnie znowu pojawiają się na wybiegach i we wnętrzach. O kratce vichy, regularnej i delikatnej marzą najczęściej mamy noworodków. Nastolatki chętnie sięgają po klasyczne tartany czyli kratę szkocką. Jedno jest pewne – w tym sezonie zarówno na spódnicy jak i we wnętrzu kratka jest motywem obowiązkowym. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)