Krzew Mojżesza – czy wiesz, jak prawidłowo o niego zadbać?

Krzew Mojżesza - roślina w czasie kwitnienia

Krzew mojżeszowy, którego oficjalna nazwa to dyptam jesionolistny, należy do rodziny rurowatych i na terenie Polski znajduje się pod ścisłą ochroną gatunkową. Bylinę tą nieczęsto można spotkać w przydomowych ogrodach. W naturalnych warunkach porasta Europę Południową i Środkową, Azję Mniejszą oraz Kaukaz. Uznawany jest za gatunek stepowy.

Niezwykły krzew Mojżesza – roślina z historią

Swoją zwyczajową nazwę kwiat Mojżesza zawdzięcza temu, że po raz pierwszy został opisany w Starym testamencie, w II księdze Mojżeszowej. Wszystko za sprawą małych gruczołków zawierający olejki eteryczne, którymi pokryta jest cała powierzchnia dyptamu. Wydzielanym substancjom chemicznym zawdzięcza także dość intensywny, cytrusowy zapach. To właśnie one są odpowiedzialne za niezwykłe właściwości rośliny. Jest na tyle łatwopalna, że w gorącym klimacie może dojść nawet do samozapłonu rośliny. Co więcej, wydzielane przez nią substancje są dość niebezpieczne dla człowieka, ponieważ w kontakcie ze skórą, wywołują jej zaczerwienienie i oparzenie. Co ciekawe, już w średniowieczu, niemal wszystkie części dyptamu, a w szczególności korzeń, stosowano po odpowiednim przetworzeniu jako środek leczniczy.

Krzak Mojżesza przywędrował prawdopodobnie do Polski z południowego wschodu, we wczesnej fazie okresu polodowcowego. Jak już wspomniano, należy on dziś do roślin rzadkich, objętych ścisłą ochroną i niestety bardzo trudno spotkać go w naszym kraju w naturalnych warunkach.

Kwiat Mojżesza - odmiana biała

fot. Kwiat Mojżesza – odmiana biała

Kwiat „Mojżesz” – charakterystyka gatunku

Warto wiedzieć, że krzew Mojżesz dorasta nawet do wysokości 100-120 cm. Najbardziej efektownie prezentuje się w okresie od początku czerwca do końca lipca. W tym czasie najpopularniejsze odmiany pokrywa się bowiem ciemnoróżowymi lub białymi kwiatami, rosnącymi w gęstych gronach.

Krzew mojżeszowy wymaga stanowiska słonecznego, ale charakteryzuje się przy tym całkowitą mrozoodpornością. Zimą zdrewniały, nadziemny pęd obumiera, wiosną natomiast roślina wypuszcza nowy.

Kwiat Mojżesza lubi gleby przepuszczalne, zasobne w składniki odżywcze, obojętne lub zasadowe. Bardzo atrakcyjnie wygląda w ogrodach naturalistycznych, na rabatach, a także jako soliter, czyli samotny krzew wyeksponowany na otwartej przestrzeni lub w reprezentacyjnym punkcie naszej działki.

Rozmnażanie dyptamu jesionolistnego

Krzew mojżeszowy można rozmnażać nasion, które najlepiej wysiać od razu po zbiorze. Należy wziąć pod uwagę, że kiełkują one nawet do 50 dni, ale samodzielne wyhodowanie tak rzadko występującej i ciekawej rośliny przynosi każdemu domorosłemu ogrodnikowi prawdziwą satysfakcję.  Niestety podział przez karpy nie należy do najłatwiejszych i bardzo często kończy się niepowodzeniem.

Kwitnący krzew mojżeszowy

fot. Kwitnący krzew mojżeszowy

Krzew Mojżesza w ogrodzie

Dyptam jesionolistny wykazuje znaczne zróżnicowanie wewnątrzgatunkowe w zależności od obszaru pochodzenia i posiada w związku z tym kilka odmian, różniących się między innymi kształtem i kolorem kwiatów. W okresie kwitnienia prezentuje się naprawdę wyjątkowo, co sprawia, że stanie się niezwykłą charakterystyczną ozdobą każdego ogrodu.

Sending
Ocena artykułu
3.57 (14 głosy)