Kuchenny Triton

deska do krojenia

fot. deska do krojenia

Starożytne źródła podają, iż kiedyś zaludniały świat różne ludzko-zwierzęce hybrydy. Wśród tych niezwykłych istot znajdowały się trytony. Tryton to, wedle greckiej mitologii, syn Posejdona i Amfitryty, boskiej pary władców mórz, półczłowiek-półryba. Zastępy trytonów miały zaludniać orszak Posejdona.

Współczesny tryton odmienił nieco imię i trafił do kuchni. Nie zmienił jednak swojej dwoistej natury. Deska do krojenia pieczywa (link) i serwowania serów oraz wędlin, Triton, skandynawskiej marki Skagerak Denmark, kusi swoją ekskluzywną i intrygującą formą. Jest, jak mitologiczny tryton, pół deską, pół tacą. Nie dość na tym – deska jest również podzielna – jako że składa się z drewna teakowego w jednej części, a szkła w drugiej. Teakowa kratka o pięknej, naturalnej, miodowobrązowej barwie przeznaczona jest do krojenia pieczywa – kruchych bułek, chrupiących bagietek, maślanych rogali, czy domowego chleba. Świetnie nada się do eksponowania na stole domowych wypieków – babki, piernika czy innych pyszności. Dzięki pomysłowej, zdejmowanej kratce okruchy spadają na znajdującą się pod nią, również teakową, tacę.

Druga połowa deski do krojenia to tafla z hartowanego, mlecznobiałego szkła. Na niej kroi się sery, wędliny, pomidory, czy inne warzywa, które udoskonalą śniadanie.
Deska Triton została tak przemyślnie zaprojektowana, by zdobiła stół, pozwalając aranżować na teakowo-szklanej konstrukcji różne kolorowe kompozycje umilające wspólne śniadania.
Ta potężna deska (50 x 24 cm) posłuży, po zdjęciu teakowej kraty i mlecznobiałej szklanej tafli, jako wygodna, wytworna taca. Duńska marka Skagerak dba, by jej produkty można było wykorzystywać na różne sposoby – by jedna rzecz mogła spełniała kilka zadań.

Przeczytaj również: Walentynkowe kontrasty

Wracając jeszcze do trytoniej natury deski Triton – trzeba powiedzieć, że ma z morzem więcej wspólnego, niż na pozór mogłoby się wydawać. Firma Skagerak Denmark zasłynęła w świecie już w XIX wieku, jako że jej założyciel, twórca luksusowych wnętrz okrętów i pokładów okrętowych, wykorzystywał do ich stworzenia wyrzucone przez morze drewno teakowe. Co zjawiskowe – to, iż drewno leżało w wodzie, bynajmniej mu nie szkodziło. Teak jest odporny na czynniki zewnętrze, niezwykle twardy i piękny. Te właściwości wykorzystuje do dziś marka Skagerak Denmark, tworząc luksusowe arcydzieła codzienności z teakowego drewna.

Zaczarowany mitologicznymi hybrydami sklep www.smakprostoty.pl sięga po skandynawskiego Tritona, deskę o wielu twarzach, by oswoić ją w kuchenno-jadalnianych przestrzeniach.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)