Kupię mieszkanie z widokiem na południe

Z doświadczenia pośredników Metrohouse wynika, że nabywcy przywiązują dużą uwagę na ekspozycję okien w lokalu mieszkalnym. Jak bardzo liczy się stopień nasłonecznienia mieszkania?

Okazuje się, ze położenie lokalu mieszkalnego względem kierunków świata, ma kluczowe znaczenie dla klientów. Aż 91 proc. ankietowanych agentów twierdzi, że nabywcy zwracają uwagę, na którą stronę wychodzą okna. Przy czym ponad 80% stwierdza, że przy wyborze mieszkania to jeden z decydujących czynników.

Agenci i Internauci zgodni w temacie ekspozycji okien
Na stronie www.metrohouse.pl przeprowadzono ankietę na temat najkorzystniejszych kierunków usytuowania okien w mieszkaniu. Ankietowani w większości wskazywali kierunek południowo-zachodni (33,7 proc.) oraz południowy (27,2 proc.). Podobnych odpowiedzi udzielali także pośrednicy, wskazując te kierunki świata jako najbardziej atrakcyjne z punktu widzenia swoich klientów. – Ekspozycja okien nie należy do tak istotnych czynników jak lokalizacja czy cena mieszkania, ale także odgrywa ważną rolę w procesie decyzyjnym klientów, mówi dyrektor Aws Kinani z Metrohouse i dodaje, że przy porównywalnych cenach większym zainteresowaniem cieszą się lokale lepiej nasłonecznione z ekspozycją okien w kierunkach podawanych jako najpopularniejsze w ankiecie. – Wyraźnie widać to także na rynku pierwotnym, gdzie w pierwszym rzędzie sprzedają się lokale o najlepszym nasłonecznieniu, a deweloperzy mają poważne problemy ze sprzedażą mieszkań, które są gorzej doświetlone np. z uwagi na gęstą zabudowę, dodaje Aws Kinani.

Zobacz również: Nietypowe projekty domów
okna

fot. okna

Stopień nasłonecznienia lokalu stanowi także element opisu ofert nieruchomości na sprzedaż. W serwisie Szybko.pl aż 30% ofert posiada bardzo precyzyjny opis położenia mieszkania, choć nie jest to obowiązkowa część opisu. Bardzo często usytuowanie lokalu względem kierunków świata rozpoczyna opis cech nieruchomości. Najczęściej używanymi przymiotnikami są: słoneczne (8% ofert), jasne (9%), dwustronne (7%). – W wielu ofertach opisane jest położenie każdego z pomieszczeń względem stron świata. Bardziej precyzyjne opisy znajdują się w ofertach wystawionych przez agencje nieruchomości, dodaje Marta Kosińska z Szybko.pl.
W serwisie www.metrohouse.pl informacja o ekspozycji okien na daną stronę świata pojawia się przy opisie każdego z pomieszczeń z dostępem do okien. – Ponadto internauci mogą dokładnie obejrzeć ekspozycję na poszczególne strony świata na planach przygotowanych do ofert przez kreślarzy. To znacznie ułatwia podjęcie decyzji o obejrzeniu lokalu z pośrednikiem – mówi Marcin Bystry, specjalista ds. e-marketingu w Metrohouse.

Okiem projektanta
Strona świata na którą wychodzą okna w mieszkaniu jest ważna, ponieważ nasz organizm potrzebuje dużo światła do dobrego funkcjonowania. Po skończonym dniu pracy każdy chce jeszcze nacieszyć się słońcem w godzinach popołudniowych – stąd popularność kierunków: południowy-zachód i południe, komentuje Anna Sadowska, projektantka wnętrz i prezes firmy Dekor Projekt. Najwięcej światła w ciągu dnia zapewni mieszkanie dwustronne. Specjalistka radzi, by osoby, które wstają wcześnie rano i spędzają poranki w domu szukały mieszkania dobrze doświetlonego w tym właśnie czasie. – Jeśli ktoś ma kłopoty z rannym wstawaniem i potrzebuje dodatkowego bodźca energetycznego powinien poszukać mieszkania z sypialnią, której okna wychodzą na wschód. Zachodnia strona świata to ostatnia szansa na światło dla najpóźniej wracających do domu. Jest to też dobra strona świata, dla osób, które latem wolą nie narażać się na najsilniejsze promienie słoneczne, mówi Anna Sadowska.

Przeczytaj: Parujące okna

Najmniejsze zainteresowanie wzbudzają mieszkania, w których okna skierowane są na północ. Projektując takie mieszkania deweloperzy starają się o jak największą powierzchnię okien. Zgodnie z obowiązującymi normami budowlanymi, dla lokali mieszkalnych, przynajmniej jedno z pomieszczeń powinno mieć zapewniony trzygodzinny czas nasłonecznienia w dniach równonocy (21 marca i 21 września).

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)