Kupno mieszkania: rynek pierwotny czy wtórny?

loft

fot. loft

Kupno mieszkania to jedna z najważniejszy decyzji w życiu. Średnia zarobków w Polsce w stosunku do ceny metra kwadratowego nieruchomości jest przerażająco niska. Taka sytuacja zmusza wielu nabywców do podjęcia zobowiązania finansowego wobec banku nawet na kilkadziesiąt lat.

Podjęcie decyzji o kupnie mieszkania, które prawdopodobnie będzie nam służyło do końca życia, jest bardzo trudne. Dylemat dotyczy wyboru pomiędzy mieszkaniami z rynku pierwotnego i wtórnego.

Mieszkanie dopasowane do stylu życia
Tak naprawdę wszystko zależy od kwestii przyzwyczajeń i stylu życia. Mieszkanie z drugiej ręki, pod względem technicznym, może mieć mniej wad niż mieszkanie z rynku pierwotnego. Jego dodatkową zaletą – w mniemaniu osób prowadzących bogate życie towarzyskie – będzie lokalizacja blisko centrum. Z drugiej strony młode małżeństwo z dzieckiem uzna fakt lokalizacji w centrum, za bezwzględną wadę.

Przeczytaj również: Szybkie budowanie z YTONG INTERIO

Lokalizacja nieruchomości a infrastruktura
Mieszkanie z rynku wtórnego to zwykle nieruchomość osadzona w istniejącej i funkcjonującej infrastrukturze. W skład takiego „organizmu” wchodzą połączenia komunikacyjne, oraz wyposażenie w punkty i ośrodki usługowe. Mieszkanie bliżej centrum zapewni mniejszy lub większy wybór pomiędzy ośrodkami edukacyjnymi dla dzieci, oferuje większy rynek pracy i usług..
Mieszkania na obrzeżach miasta są wyposażone w miejsca parkingowe dla wszystkich mieszkańców, a nawet w garaże (o zaletach garaży najłatwiej przekonać się podczas zimy). Jeśli osiedle jest nowe, zlokalizowane z daleka od cywilizacji, dojazdy do pracy, na zakupy, dowozy dzieci do szkół i przedszkoli mogą przysłonić wszystkie inne zalety sielskiego życia.

Zamieszkać „od zaraz”
Sprzedaż mieszkań deweloperskich „pod klucz” jest już standardem. Klient może wybrać sobie: kolor ścian, rodzaj montażu białego (urządzeń sanitarnych) w łazience, skrzydła drzwiowe, a nawet wykończenie podłóg. Pozostałe rzeczy nabywca chce przystosować do indywidualnych potrzeb. Wykończenie i wyposażenie może trwać nawet kilka miesięcy. Mieszkanie z rynku wtórnego ma przeważnie wyposażenie, które pozwala na zamieszkanie „od zaraz”. Bardzo często osoby decydujące się na kupno mieszkania z rynku wtórnego są w stanie zapłacić więcej ze względu na możliwość szybkiego wprowadzenia się. Na remont decydują się po jakimś czasie lub wcale, ograniczając zmiany do odświeżenia ścian i wymiany ruchomych elementów aranżacji.

Cena i jakość

Mieszkanie w stanie surowym

fot. Mieszkanie w stanie surowym

Przeważnie mieszkania z lat 50-80 mają nierówne ściany, tynki, szlichty, starą stolarkę i instalację. Nie należy jednak twierdzić, że mieszkania deweloperskie są wolne od takich usterek. Nie bez powodu użytkownicy forów budowlanych, którzy zakupili już mieszkania w nowym budownictwie, ostrzegają o wadach technicznych i wymieniają się kontaktami do inspektorów budowlanych. Do częstych wad nowo powstałych budynków mieszkalnych zalicza się: źle wykonane odpływy wody deszczowej z tarasów, wadliwe izolacje, a nawet instalacje.
Kupno mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego niesie ze sobą podobne ryzyko, dlatego warto podjąć decyzję w oparciu o indywidualne upodobania.

Wbrew pozorom nie zaobserwowano znaczącego skoku cen nieruchomości w czwartym kwartale 2010 roku.
Z powodu podwyżki procentu podatku w 2011 roku obserwujemy tylko niewielką „odwilż” na rynku nieruchomości. Jedynie ceny mieszkań na rynku pierwotnym znacznie spadły. Deweloperzy oferują upusty sięgające nawet do 25% wartości mieszkania.
Ceny mieszkań na rynku wtórnym spadły tylko o 0,6%. Spodziewano się większej reakcji rynku ze względu na ograniczenie dostępności kredytu w programie rodzina na swoim.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)