Kwiat nietoperzowy

Roślina egzotyczna

fot. Roślina egzotyczna

Kwiat nietoperzowy jest jednym z najbardziej niezwykłych kwiatów. Na jednorocznych pędach, które w naszym klimacie pojawiają się często dopiero pod koniec lata, rozwijają się kwiaty złożone z 6 ciemnofioletowych, prawie czarnych płatków, z których zwisają długie "wąsy". Niezwykły wygląd i czarny kolor może sugerować nieprzyjemny zapach. Tutaj jednak spotka nas niespodzianka. Pachnie przyjemnie i bardzo delikatnie. Abyśmy mogli długo cieszyć się jej oryginalnością musimy zapewnić jej pokojową temperaturę i przede wszystkim – wysoką wilgotność powietrza.

Przeczytaj: Piwonie

Rozmnażanie: Nasiona

Wysiew: Nasiona przed wysiewem powinny być przez 24h płukane w ciepłej wodzie, następnie umieszczamy je w na głębokości 1/2 cm w podłożu do wysiewu (można dodać 1/3 do 1/2 gruboziarnistego piasku lub perlitu). Kiełkowanie najszybciej przebiega w temperaturze 25°C.

Zobacz również: Ogrody na dachach

Czas wysiewu: możliwy całoroczny – najlepiej wiosną

Pielęgnacja: Podstawowym warunkiem powodzenia w uprawie jest zapewnienie jej wysokiej wilgotności powietrza. Dlatego pomimo tego że dobrze rośnie w mieszkaniu, najlepiej czuje się w ciepłym ogrodzie zimowym lub oranżerii. Późną jesienią lub wczesną zimą jej liście zamierają, a składniki pokarmowe przenoszone są do grubych korzeni, które w tropikach traktowane są jako pożywny dodatek do codziennej diety. Nie musimy jednak się tym martwić. Powinniśmy tylko utrzymać umiarkowaną wilgotność podłoża, a wiosną znowu pojawią się pędy, a później niezwykłe kwiaty.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)