Kwiaty na południowy balkon

Posiadanie własnego ogrodu to marzenie wielu osób. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, warto spróbować założyć niewielki ogródek na balkonie. Taka nieduża przestrzeń daje możliwość co roku przeprowadzać zmianę aranżacji a ponadto nie wymaga znacznego nakładu pracy. Dobrze zaprojektowany pozwoli odpocząć w miłym i zielonym otoczeniu.

balkon

fot. balkon

Balkony o ekspozycji południowej to wymarzone miejsce dla wielu roślin. Osoby posiadające taki balkon, mogą tworzyć najbogatsze kompozycje, ponieważ wybór gatunków, które lubią takie miejsca, jest bardzo duży.
Dobrze jednak pamiętać, że na mocno nasłonecznionym balkonie pojemniki z kwiatami bardzo się nagrzewają i podłoże szybko wysycha. Dlatego w cieple dni posadzone kwiaty wymagają podlewania nawet dwa razy dziennie.

Na mocno nasłonecznionym balkonie doskonale sprawdzą się ceramiczne i drewniane donice. Nie zaleca się używania plastikowych pojemników, ponieważ pobierają one ciepło i oddają je do gleby, w której posadzone są rośliny. W ten sposób balkonowe roślin ogrzewane są nie tylko słońcem z góry, ale także ze wszystkich stron przez ścianki pojemnika.

Przeczytaj również: Ogrodowa ścieżka
balkon

fot. balkon

W tak słonecznym miejscu dobrze sprawdzą się rozmaite odmiany pelargonii, sukulenty, kocanki oraz niektóre gatunki iglaków. Takie stanowisko lubią także petunie,werbeny, aksamitki, bugenwille, lantany czy rozmaite trawy ozdobne. Należy jednak pamiętać o podlewaniu, ponieważ rośliny te nie tolerują przesuszania podłoża. Osoby, które preferują kompozycje wieloletnie, na południowy balkon powinny wybrać pięciorniki krzewiaste, niskie odmiany tawuły japońskiej, rozchodniki czy macierzanki.

Warto także posadzić rośliny, które będą w słoneczne dni pięknie pachnieć. Należą do nich między innymi heliotrop oraz smagliczka nadmorska.
Na takim balkonie doskonale będą także czuły się zioła – lawenda, mięta, bazylia, tymianek, oregano oraz szałwia. Ponadto zestawione z niewielkimi warzywami, mogą stworzyć wyjątkową kompozycję, która będzie znakomitą ozdobą balkonu.

balkon

fot. balkon

Słoneczny balkon to także doskonałe miejsce dla wielu roślin doniczkowych, które w ciepłych krajach rosną w środowisku naturalnym, takie jak fikusy, rododendrony, palmy, kaktusy i sukulenty. Jednak warto pamiętać, aby wcześniej odpowiednio zahartować rośliny poprzez wynoszenie na balkon w cieplejsze dni na coraz dłużej. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)