Lakierowanie proszkowe

Lakierowanie proszkowe (zwłaszcza elementów wykonanych ze stali i aluminium) staje się coraz popularniejszym sposobem zabezpieczenia rozmaitych elementów narażonych na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych takich jak duże zmiany temperatury, ekspozycja na światło słoneczne czy oddziaływanie substancji chemicznych. Nie bez powodu więc malowanie proszkowe jest techniką coraz częściej z powodzeniem wykorzystywaną do ochrony i estetycznego powlekania bram garażowych, ogrodzeń, płotów, balustrad i innych elementów zewnętrznych.

lakierowanie proszkowe

fot. lakierowanie proszkowe

Proces technologiczny
Lakierowanie przy użyciu farby proszkowej staje się coraz popularniejszą metodą długotrwałego zabezpieczenia materiałów stalowych nie tylko ze względu na zadowalające efekty ale również stosunkowo niskie koszty i duże walory dekoracyjne.
Farba wykorzystywana do malowania stanowi mieszankę żywicy i pigmentu. Jej gramatura przypomina drobny proszek (stąd właśnie technika ta wzięła swoją nazwę). To głównie skład farby sprawia, że tworzona przy jej użyciu powłoka jest twarda, odporna na uszkodzenia i jednocześnie efektowna.

W przystosowanych do tego celu kabinach lakierniczych na detale nanosi się cząstki farby (przy czym grubość może być precyzyjnie określona – od kilkunastu do kilkudziesięciu µm). Kluczem jest użycie specjalnych pistoletów, które nie tylko umożliwiają precyzyjne nałożenie proszku na powierzchnię malowanego elementu ale przede wszystkich wytwarzają pole elektrostatyczne (lakierowany detal jest uziemiony przez co naładowane przez pistolet cząsteczki przy użyciu sprężonego powietrza dokładnie i trwale przylegają do ścianek elementu).

Elementy pokryte farbą proszkową są następnie umieszczane w piecu lakierniczym, gdzie dzięki działaniu wysokiej temperatury (ponad 200 °C) cząsteczki żywicy ulegają polimeryzacji (łączą się ściśle z pigmentem) tworząc efektowną, trwałą i gładką powłokę.

Szeroki zakres zastosowania
Wyroby metalowe lakierowane proszkowo, nawet mimo bezpośredniego oddziaływania na nie czynników zewnętrznych nie ulegają korozji i są również bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki wstępnemu oczyszczeniu powierzchni przed jej pokryciem farbą oraz zabezpieczeniu antykorozyjnemu (w postaci np. fosforanów żelaza) można skutecznie uniknąć rdzewienia poszczególnych detali przedłużając tym samym ich żywotność.

Z opisywanego sposobu powlekania coraz częściej korzystają nie tylko producenci bram, ogrodzeń i bram garażowych (którzy posiadają własne linie lakiernicze) ale również osoby chcące bądź to dodatkowo zabezpieczyć bądź odświeżyć różne elementy metalowe. Lakierowanie proszkowe jest również stosunkowo niedrogą techniką – głównie ze względu na to, że powłoka jest nanoszona jednokrotnie (a efekt jest porównywalny z trzykrotnym malowaniem z użyciem farby rozpuszczalnikowej) oraz nie wymaga użycia podkładów czy dodatkowych preparatów antykorozyjnych.

Farby proszkowe ze względu na to że występują w bardzo szerokiej gamie kolorów oraz zróżnicowanej gramaturze (różne wielkości cząstek) potrafią nadać powłoce walor dekoracyjny – pokryte elementy mogą być niezwykle gładkie (pozbawione zacieków i nierówności) bądź odpowiednio „chropowate” i stylizowane – co ogrodzeniom lub bramom może nadawać nieco rustykalnego wyglądu. Dodatkowo wykorzystywane obecnie farby posiadają niezbędne certyfikaty i atesty oraz są bezpieczne dla ludzi i otoczenia (nie emitują szkodliwych substancji oraz nie zawierają rozpuszczalników).

Przeczytaj również: Firma budowlana

REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)