Łatwy i szybki montaż powierzchni prysznicowej

Posadzki prysznicowe wykonane z płytek ceramicznych można łatwo zamienić na elegancką, gładką powierzchnię prysznicową z emalii. Gotowe rozwiązania systemowe gwarantują możliwość wykonania higienicznie czystej i szczelnej przestrzeni prysznicowej.

Przestrzeń prysznicowa wykończona płytkami ceramicznymi szybko zużywa się. Potwierdzają to nie tylko użytkownicy, ale i glazurnicy. Trudny do usunięcia kamień, osady z mydła, plamy i pleśń na powierzchni fug zniechęca swoim wyglądem, a niehigieniczna powierzchnia płytek nie zachęca do kąpieli. Nieszczelnie ułożone płytki i błędy instalacyjne są także częsta przyczyna zalań. W takim przypadku niezbędna jest natychmiastowa interwencja specjalisty.

Ze względu na nietrwałość posadzki z płytek inwestorzy zaczęli poszukiwać rozwiązań, które są nie tylko wizualnie interesujące, lecz zapewniają także higieniczną czystość, są łatwe w pielęgnacji, bezpieczne a przede wszystkim zabezpieczające przed wilgocią.

płytki ceramiczne

fot. płytki ceramiczne

brodzik

fot. brodzik

Zdjęcie 1 i 2: Sytuacja przed i po – wykładana płytkami ceramicznymi podłoga prysznica została zastąpiona emaliowaną powierzchnią prysznicową Kaldewei Conoflat. Zmiana pozwoliła stworzyć higienicznie czystą przestrzeń prysznica.

Emaliowane powierzchnie prysznicowe z gotowymi systemami instalacji firmy Kaldewei doskonale spełnianą te wymagania. W jaki sposób zastąpić nieestetyczne kafelki zabudowywaną w płaszczyźnie podłogi powierzchnią prysznicową Conoflat marki Kaldewei o grubości 3,5 mm? Oto instrukcja krok po kroku na przygotowanych przez producenta zdjęciach. Do montażu zastosowano ramę ESR II.

Najpierw należy zmierzyć wielkość emaliowanej powierzchni prysznicowej, ustalić wymiary wgłębienia w posadzce, określić wysokość zabudowy oraz pozycję syfonu. Wysokość zabudowy ustala się nawiercając w posadzce otwór do poziomu surowego betonu. Po ustaleniu tych parametrów, instalator może usunąć stare płytki i przygotować wgłębienie w posadzce odpowiadające wymiarom wybranej powierzchni prysznicowej.

brodzik

fot. brodzik

Zdjęcie 3: Montaż powierzchni prysznicowej Kaldewei Conoflat – usunięcie płytek i wykucie wgłębienia w posadzce

Kiedy wgłębienie jest już gotowe instalator mocuje w nim ramę montażową ESR II. Wysokość można dodatkowo wyregulować przy pomocy nóżek, których zakres regulacji wynosi 67 – 164 mm. Rama może być stosowana nawet w przypadku wgłębienia o wysokości zabudowy 49 mm. Gdy wysokość zabudowy nie przekracza 107 mm należy wykonać podkucie na syfon lub zastosowanie specjalnego syfonu z pionowym odpływem. Dodatkowo nóżki można przesuwać w poziomie by nie kolidowały z istniejącą instalacją odpływową. W tym etapie montażu bardzo ważne jest dokładne wypoziomowanie ramy z pomocą poziomicy. Dwie nóżki ramy mocuje się do podłogi, dzięki czemu solidnie trzyma się podłoża.

brodzik

fot. brodzik

Zdjęcie 4: Montaż powierzchni prysznicowej Kaldewei Conoflat – wypoziomowanie i umocowanie ramy montażowej ESR II

Następnym etapem jest podłączenie wybranego syfonu do kanalizacji i wykonanie próby szczelności odpływu. System drenażu łączący syfon z ramą aluminiową, który znajduje się w zestawie montażowym ma za zadanie zabezpieczać przed ewentualnym zalaniem lub zawilgoceniem wywołanym nieszczelnością fug, Odprowadza on bowiem nadmiar przenikającej przez fugi wody do syfonu.

brodzik

fot. brodzik

Zdjęcie 5: Montaż powierzchni prysznicowej Kaldewei Conoflat – podłączenie syfonu do rury odpływowej, zamontowanie drenażu – szablony pomocnicze wyznaczają zewnętrzny kontur emaliowanej powierzchni prysznicowej

Natomiast winylowo-butylowe taśmy uszczelniającą miejsca w których powierzchnia brodzika łączy się z powierzchnią płytek ceramicznych. W zestawie montażowym znajdują się także szablony pomocnicze, które mocuje się na krawędziach ramy. Udają one zewnętrzne kontury emaliowanej powierzchni prysznica. Przy ich pomocy możliwe jest precyzyjne ułożenie płytek podłogowych i ściennych przed zainstalowaniem powierzchni prysznicowej.

brodzik

fot. brodzik

Zdjęcie 6: Montaż powierzchni prysznicowej Kaldewei Conoflat – uszczelnienie za pomocą winylowo-butylowej taśmy uszczelniającej

Po ułożeniu płytek na ramie montażowej należy umieścić wygłuszające profile gumowe, a na nich osadzić powierzchnię prysznicową. W następnej kolejności należy zamknąć syfon i wypełnić szczeliny pomiędzy płytkami a powierzchnią brodzika silikonową fugą. Uszczelnianie zewnętrznej krawędzi powinno odbywać się przy odpowiednim obciążeniu powierzchni prysznicowej.

Emaliowaną powierzchnię prysznicową Kladewei można też łatwo zdemontować razie usterki.

Na indywidualne zamówienie klienta powierzchnie prysznicowe można zabezpieczyć dodatkowo systemem dźwiękochłonnym Spełnia on wymagania normy DIN 4109 dotyczącej izolacji akustycznej w budownictwie mieszkaniowym, normy VDI 4100 SST 3, SIA 181, oraz normy ÖNORM B 8115-2 dotyczącej zwiększonej ochrony przed hałasem w instalacjach domowych.

brodzik

fot. brodzik

Zdjęcie 7: Powierzchnia prysznicowa Kaldewei Conoflat w kolorze czarnym Lava matowym

Firma Kaldewei udziela na powierzchnie wykonane ze stali emaliowanej o grubości 3,5 mm 30-tu lat gwarancji. Kolejne etapy montażu i zabudowy brodzika można prześledzić na filmie instruktażowym Kaldewei: Rama montażowa ESR II (http://tinyurl.com/Kaldewei-Conoflat-ESRII).REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)