Łazienka dla pragmatyków

Łazienka dla pragmatyków

fot. Łazienka dla pragmatyków

Katalogi z nowoczesnym wyposażeniem łazienek prezentują różnorodne, atrakcyjne wizualnie aranżacje. Warto pamiętać, że na te ciekawe rozwiązania dekoracyjne składają się konkretne urządzenia, które mają do spełnienia określone funkcje.

Dużo możliwości, wiele rozterek
Pozornie oczywisty wybór podstawowych elementów wyposażenia powinien być zawsze dobrze przemyślany, z uwzględnieniem potrzeb i przyzwyczajeń wszystkich przyszłych użytkowników. Coraz większa ilość możliwych kombinacji sprawia bowiem, że proste postanowienie o instalacji umywalki, wanny czy kabiny prysznicowej niesie za sobą konieczność podjęcia kolejnych decyzji związanych nie tylko z ich wyglądem.

Nawet drobne różnice funkcjonalne między poszczególnymi urządzaniami mogą wpływać na późniejszy komfort korzystania z nich. Czasem też względy estetyczne łączą się bezpośrednio z praktycznymi możliwościami wkomponowania danej konstrukcji w całość wystroju.

To tylko umywalka?

bateria łazienkowa

fot. bateria łazienkowa

Istotne decyzje trzeba więc podjąć już na etapie aranżowania przestrzeni bezpośrednio związanej z użytkowaniem umywalki. Jednym z najważniejszych jej elementów jest oczywiście bateria. – Baterię ścienną montujemy na ogół przy umywalkach umieszczonych poniżej rur doprowadzających wodę, natomiast opcja stojąca pasuje do instalacji znajdujących się wyżej – wskazuje Sylwia Madyda z firmy Madix, dystrybutora nowoczesnego wyposażenia łazienek – Warto przy tym zastanowić się nad różnymi możliwościami korzystania z tego urządzenia. Obok tradycyjnych jednouchwytowych rozwiązań coraz większą popularność zyskują bowiem oszczędne mechanizmy czasowe lub baterie łazienkowe kaskadowe, nadające strumieniowi wody specyficzny, atrakcyjny wizualnie kształt. Niepozorną, ale znaczącą część umywalki stanowi korek. Do lamusa odeszły już gumowe, mało estetyczne zatyczki na łańcuszku. Zamieniamy je na nowoczesne rozwiązania, a wśród nich bardzo praktyczny system Up&down, który dzięki specjalnemu modułowi pozwala na łatwą kontrolę przepływu wody. Bez problemu można też go wyciągać z odpływu w celu usuwania ewentualnych zanieczyszczeń. – Decydując się na zakup samego korka, warto wybrać model dłuższy od standardowych. Zaznaczone na nim miejsca możliwego cięcia pozwolą dostosować go do wielu rodzajów umywalek – podpowiada Sylwia Madyda.

Czas na kąpiel
Szczególnie wyraźnym połączeniem zabiegów dekoracyjnych z pragmatyzmem dnia codziennego jest urządzanie strefy kąpielowej. Z montażem wanny kolejny raz wiąże się wybór odpowiedniej baterii, uzależniony oczywiście od lokalizacji instalacji sanitarnych. W przypadku wanien wolnostojących ciekawym i bardzo gustownym rozwiązaniem są baterie na wysokich stelażach. Natomiast w lokalizacjach narożnych można stosować systemy ścienne. Dodatkowym udogodnieniem będzie tu kolumna prysznicowa, która umożliwi szybkie i komfortowe poranne kąpiele. Natomiast posiadacze kabiny prysznicowej mogą wzbogacić jej wyposażenie o zestawy z deszczownicą. Urządzanie łazienki to inwestycja na lata. Dlatego warto w sposób przemyślany dobierać poszczególne sprzęty, by tworzyły one estetyczną i funkcjonalną przestrzeń, która pozwoli zarówno na szybkie codzienne mycie, jak i na długie zabiegi relaksacyjne.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)