Łazienka w stylu retro

łazienka

fot. łazienka

Styl retro w aranżacji wnętrz nieprzerwanie cieszy się zainteresowaniem i sympatią wielu projektantów i stylistów – zarówno tych zawodowo zajmujących się aranżacją przestrzeni, jak i amatorów urządzania własnego gniazdka. Na retro stylizuje się salony, sypialnie, coraz częściej także kuchnie czy łazienki. Jak stworzyć przedwojenny klimat w tej ostatniej?

Decydując się na aranżację w duchu minionej epoki należy przede wszystkim przeanalizować możliwości i rozmiar urządzanego pomieszczenia. Retro lubi dużo przestrzeni, aby prezentować w pełni wszystkie wysmakowane elementy wystroju i tylko w takim wypadku dobrze wygląda całościowa stylizacja. W pomieszczeniach, które znacząco odbiegają rozmiarem od przestronnych salonów kąpielowych lepiej pożądany styl wprowadzić za pomocą kilku mniejszych, ale mocnych i dopasowanych do siebie akcentów.

Zestaw obowiązkowy
Jeśli mamy to szczęście i dużo przestrzeni do zagospodarowania możemy nieco poszaleć. Co jest obowiązkowe w łazience urządzonej w klimacie z lat dwudziestych i trzydziestych? Przede wszystkim szyk i elegancja – na tandetne i kiczowate dodatki nie ma w niej miejsca. Wolnostojąca wanna na zdobionych, posrebrzanych czy pozłacanych nogach stworzy idealny zestaw ze stylizowaną umywalką i toaletą. Naturalnym uzupełnieniem tego trio będą misternie wykończone, drewniane meble i lustro – obowiązkowo w ciężkiej, drewnianej lub pozłacanej ramie. Nie można zapominać o mniejszych, ale równie ważnych urządzeniach i dekoracjach. Przyłóżmy się do znalezienia wyjątkowych retro baterii łazienkowych. – W starym stylu dobrze prezentują się modele z tradycyjnymi kurkami – chociaż nie jest powiedziane, że inne rozwiązania się nie sprawdzą – doradza Kamil Urbaś z serwisu www.TwojaBateria.pl. – Najlepsze kolory? Na pewno brudne złoto i stare srebro, ale dobrze wygląda również miedź. Drobne elementy w kolorze ecru przywodzą za to na myśl dodatki wykonane z eleganckiej kości słoniowej.

Przeczytaj również: Zaprezentuj się orientalnie

W przedwojennych barwach

umywalka

fot. umywalka

Retro kolorystyka to przede wszystkim biel, nierzadko połączona z czernią – szczególnie w charakterystycznym przedwojennym wzorze podłogowym, zazwyczaj tworzącym szachownicę. Dobrze wyglądają także kompozycje beżu, ecru i ciepłego brązu. Jeśli zdecydujemy się na intensywny kolor, np. zieleń, turkus czy granat – łączymy go obowiązkowo z bielą i staramy się raczej podkreślać nim mniejsze akcenty, nadając całości subtelnego pazura.

Retro tkwi w szczegółach
Czego jeszcze brakuje naszej łazience? Smaczków, które – choć niewielkich rozmiarów – stanowią przysłowiową kropkę nad „i”. – Przygotowując aranżację jakiegokolwiek wnętrza nie można zapominać, że wyposażenie to nie tyko meble i pozostałe duże elementy, jak na przykład biały montaż w łazience – zauważa Kamil Urbaś właściciel TwojaBateria.pl. – Cała tajemnica ciekawej i spójnej stylizacji tkwi właśnie w akcentach, często niestety traktowanych po macoszemu. I tak – stylizowany dozownik do mydła lub mydelniczka powinny współgrać z uchwytem na kubek, a wieszak na papier toaletowy – z ozdobną szczotką. W dużej łazience dobrze wygląda również stylizowane, drewniane krzesło, które oprócz swoich praktycznych funkcji nadaje wnętrzu elegancji, zmienia łazienkę w istny salon kąpielowy.

Światłem podkreślone
Bardzo ważny jest także odpowiednie oświetlenie. Jeśli w łazience jest okno – zapominamy o istnieniu nowoczesnych rolet i żaluzji – wieszamy delikatne, jedwabne firanki. W przypadku sztucznego oświetlenia natomiast strzałem w dziesiątkę będą kinkiety o dopasowanym wzornictwie. Pamiętajmy również o zapachowych, masywnych świecach – w retro wnętrzach są niemal obowiązkowe.
Urządzając łazienkę w retro klimacie dobrze jest zainwestować nie tylko w nowe elementy stylizowane. Wyjątkowego charakteru niczym ze starej fotografii nadadzą przedmioty upolowane na targach staroci czy pamiątki po prababce. Wykorzystane z głową staną się wyjątkowym punktem całej aranżacji.

Przytulny i sentymentalny styl retro kusi niejednego amatora aranżowania przestrzeni. Pamiętajmy jednak, że decyzja o takiej stylizacji powinna być głęboko przemyślana – styl ten musi nawiązywać do naszego charakteru i estetyki, a nie tylko do obowiązującej mody, która szybko przemija. O ile bowiem możemy zmieniać kolory świec czy zasłon niemal co sezon – z wanną czy umywalką musimy zaprzyjaźnić się na dobrych kilka lat.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)