Lekkie, nowoczesne i naturalne wnętrza w stylu duńskim

Duńska architektura i aranżacje znane są na całym świcie z prostoty oraz funkcjonalności. Nic więc dziwnego, że wielu architektów czerpie natchnienie z duńskiego stylu. Jak sprawić, aby nasze mieszkanie wyglądało jak to rodem z Kopenhagi?

salon

fot. salon

Spośród pozostałych stylów skandynawskich wnętrza duńskie wyróżnia połączenie nowoczesności z naturalnością i prostotą. Aranżacja powinna być dopracowana w najdrobniejszych szczegółach, które widać np. w znanych na całym świecie projektach Arne Jacobsena czy słynnym Opera House Sydney. Ów design doskonale prezentuje się zarówno w małych mieszkaniach, jak i w przestronnych apartamentach.

Śnieżna biel
We wnętrzach w stylu skandynawskim dominują jasne barwy. Ściany pomalowane są na biało i stanowią tło dla wielobarwnych, żywych akcentów. Podłogi z naturalnego drewna, bardzo jasnego, szarego bądź brązowego nadają wnętrzom naturalności i ciepła. Dodatki w odważnych odcieniach żółci, zieleni, czerwieni i różu lub bardziej stonowanych w kolorach brązu, granatu oraz czerni ożywiają wystrój. – Efekt śnieżnobiałej ściany niczym z duńskiego domu osiągniemy za pomocą emulsji lateksowej o wysokiej sile krycia Lotos White marki Bondex. Możemy z powodzeniem stosować ją w pomieszczeniach takich jak: kuchnia, łazienka czy pokój dziecięcy, gdzie często musimy myć ścianę. Jeśli zależy nam na zróżnicowaniu połysków, możemy wybrać Lotos White Satin – białą farbę o satynowym połysku. Obydwie zapewniają trwałą biel pomimo wielokrotnego mycia oraz upływającego czasu – mówi Błażej Bierczyński ekspert marki Bondex.

Przeczytaj również: Nietypowe kształty okien
salon

fot. salon

Jasno i naturalnie
We wnętrzach duńskich, podobnie jak w innych nurtach stylu skandynawskiego, zauważyć można duże ilości naturalnego światła, które w połączeniu z jasną kolorystyką sprawia, że wydają się one bardzo przestronne. Ważne jest by elementy wyposażenia i wystroju wykonane były z materiałów naturalnych i ekologicznych, takich jak drewno, wiklina, naturalne tkaniny lub skóry, które ocieplają aranżację.

Minimalizm i prostota

salon

fot. salon

Duńskie pomieszczenia wyposażone są bardzo funkcjonalnie i oszczędnie. Dlatego też znajdziemy w nich raczej nieliczne, ale pieczołowicie dobrane dekoracje, które posiadają dodatkowo praktyczne zastosowanie. – To, na co warto zwrócić uwagę, to sposób łączenia stylów. W jednym wnętrzu możemy znaleźć eleganckie krzesło glamour w towarzystwie azteckiej rzeźby i surrealistycznego malowidła, wiklinowe siedziska oraz olbrzymie, żółte plastikowe lampy, a także prosty stół, przy którym ustawionych zostało sześć różnych krzeseł – dodaje ekspert marki Bondex. Niemniej ważne jest, aby być konsekwentnym w wybranej konwencji i nie stworzyć wrażenia stylistycznego bałaganu.

Ponadto Duńczycy uwielbiają technologiczne nowinek. Dlatego właśnie ich mieszkania są pełne oryginalnych gadżetów oraz prostych rozwiązań, zapewniających mieszkańcom wygodę oraz komfort .

Więcej inspiracji znajdziemy na www.dyrup.pl i profilu Kraina Kolorów Dyrup.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)