Litej deski szlachetne oblicza

podłogi

fot. podłogi

Lakier czy olej? A może szczotkowana powierzchnia muśnięta smugami barwnej bejcy? Decyzja o wyborze uszlachetnienia wymarzonej litej podłogi drewnianej, wcale nie jest prosta. Podpowiadamy więc, na co zwrócić uwagę i czym charakteryzują się najpopularniejsze i najciekawsze rodzaje uszlachetnień.

OLEJ
Podłogi olejowane wprowadzają naturalny i wyjątkowy klimat do naszych mieszkań. Oprócz zalet estetycznych posiadają także liczne walory użytkowe. Ten sposób uszlachetnienia powierzchni, znany już wielu wieków, posiada całą gamę zalet. Mało kto wie, że pod tą ogólną nazwą może kryć się mieszanina różnych olejów: słonecznikowego, osetowego, sojowego a dodatkowo wosków z różnych drzew (np. Carnauba czy Candelilla).

Co więcej, utrzymanie pięknego wyglądu powierzchni uszlachetnionej olejem wcale nie jest trudne. Olej wnika bowiem w głąb drewna, doskonale go impregnując i konserwując. Ewentualne zadrapania czy ubytki powstałe nawet na dużym elemencie, można samodzielnie poprawić, poprzez zeszlifowanie papierem ściernym obszaru uszkodzenia i ponowne nałożenie w tym miejscu oleju.
Uszlachetnienie podłogi olejem sprzyja także alergikom. Dzięki niemu powierzchnia jest antystatyczna – nie elektryzuje się i nie absorbuje kurzu. Ponadto jest mniej śliska i ciepła w dotyku. Podłogi powlekane olejami charakteryzują się także zdolnością swobodnego „oddychania”, ponieważ drewno łatwo odparowuje namiar wilgoci. Warto dodać, że w ofertach producentów znajdują się lite drewniane podłogi pokryte ekologicznym olejem naturalnym.

Postaw na kolor

podłogi

fot. podłogi

Pamiętajmy także, że olej, którym uszlachetniamy powierzchnię podłogi, niekoniecznie musi być transparentny. Prócz bezbarwnego środka podkreślającego naturalny kolor drewna, producenci proponują także oleje w kolorach.
Dla przykładu powierzchnie podłóg litych Baltic Wood z kolekcji Sélection du Sommelier zostały uszlachetnione barwnymi olejami ekologicznymi: bursztynowym, białym, ciemnobrązowym, szarym, jasnobrązowym czy grafitowo brązowym.

Zobacz również: Zimowe dekorowanie stołu

LAKIER
Zanim we wnętrzach naszego domu zagości lita podłoga uszlachetniona lakierem, czeka nas wybór powierzchni o najodpowiedniejszych dla nas właściwościach. Najczęściej w takim przypadku skupiamy się na decyzji o wyborze rodzaju lakieru o określonym stopniu połysku. Warto jednak wiedzieć, że pod samym pojęciem „lakier” mogą się kryć substancje o różnej charakterystyce i właściwościach.

ECO czy nie?
Decydując się na podłogę lakierowaną, warto zwrócić uwagę, czy będzie ona pokryta lakierem ekologicznym, a więc na bazie akrylowych, czy tradycyjnym lakierem rozpuszczalnikowym. W zależności od rodzaju lakieru zmienia się bowiem mechanizm utwardzania powierzchni – tłumaczy Piotr Wójcikiewicz, Product Manager z firmy Baltic Wood. – W pierwszym przypadku utwardzana jest ona promieniami UV. Proces jest bardzo szybki i jednocześnie bezpieczny. Po utwardzeniu użytkownik ma do dyspozycji gotowe do ułożenia deski, które nie wydzielają żadnych rozpuszczalników organicznych i są całkowicie hipoalergiczne.

salon

fot. salon

W przypadku tradycyjnych lakierów rozpuszczalnikowych do ręcznego lakierowania surowego drewna, proces utwardzania powierzchni polega na odparowaniu rozpuszczalnika z naniesionej warstwy lakierniczej. Proces ten trwa przeważnie kilka dni, w czasie których pomieszczenie nie nadaje się do użytkowania, a dodatkową niedogodnością jest nieprzyjemny, drażniący i niebezpieczny dla zdrowia zapach rozchodzący się w pomieszczeniu. Nawet po zaniku charakterystycznego zapachu szkodliwe substancję organiczne oddziałują na osoby przebywające w pomieszczeniach.

Na kolorowo
Osoby poszukujące rozwiązań powinny zwrócić uwagę na lakierowane podłogi pokrywane dodatkowo bejcą, która prezentuje się świetnie, zwłaszcza na litej desce. Tym kolorowym impregnatem drewno uszlachetniane jest w procesie wykańczania powierzchni, następnie za pomocą specjalnych szczotek bejca rozprowadzana jest równomiernie na powierzchni drewna. Dalszy proces technologiczny przebiega identycznie jak w procesie lakierowania. Nakładanie kolejnych warstw lakieru zabezpiecza powierzchnię drewna przed utratą koloru na skutek eksploatacji podłogi. Przykładowo lita podłoga Baltic Wood Sauvignon Blanc wykończona jest aż siedmioma warstwami, w tym jedną warstwą bejcy Cream i pięcioma warstwami eleganckiego lakieru matowego.

SZCZOTKOWANIE
Miłośnicy nowatorskich rozwiązań powinni pamiętać także o litych drewnianych podłogach, których powierzchnia została poddana procesowi szczotkowania. – Proces ten polega na szczotkowaniu wierzchniej warstwy drewna oraz wybieraniu z niej najbardziej miękkich części słojów rocznych – wyjaśnia Piotr Wójcikiewcz. – Dzięki temu podkreślona zostaje naturalna struktura drewna. Jest ona nie tylko lepiej widoczna, ale także wyraźnie wyczuwalna w dotyku.

Dodatkowo na tego typu podłogach mniej dostrzegalne są zarysowania, a ich powierzchnia ma właściwości antypoślizgowe. Proces szczotkowania sprawia także, że podłoga staje się trwalsza i bardziej odporna na uszkodzenia. Co więcej, dzięki braku idealnie gładkiej powierzchni, nabiera ona charakterystycznego i niepowtarzalnego uroku.
REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)