Lukarna – zdobi i doświetla

dachówki ceramiczne

fot. dachówki ceramiczne

Budując dom, nie możemy zapomnieć jak ważnym elementem wpływającym na nasze samopoczucie i komfort jest jego odpowiednie doświetlenie. Odgrywa to szczególną rolę w przypadku poddaszy, gdzie często okna w ścianach szczytowych nie wystarczają. Stosuje się wtedy lukarny lub okna połaciowe. Pomimo tego, że to te drugie są tańsze, to właśnie lukarny są najchętniej wybieranymi oknami na poddasze. Dzieje się tak dlatego, iż znacznie wzbogacają atrakcyjność bryły domu. Musimy jednak pamiętać o paru ważnych kwestiach..

Aby lukarna spełniała swoje funkcje, a więc pozwalała na dopływ największej ilości światła, najlepiej zdecydować się na nią przy dachach o kącie pochylenia powyżej 45 stopni i wysokich ścianach kolankowych – min. 1 metr. Pamiętajmy, że nie należy doświetlać poddasza pojedynczą lukarną – dużo lepiej pod względem funkcjonalności, sprawdzi się kilka usytuowanych w niedalekiej odległości od siebie. Jeśli jednak chcemy mieć tylko jedno okno, najlepiej wybrać takie, które obejmie znaczną cześć połaci dachowej.

Nie zapominajmy, że tak samo jak każdy inny element domu, również ten jest objęty przepisami. Musimy zatem pamiętać, że w pomieszczeniu, w którym na stałe mają przebywać ludzie, powierzchnia okna mierzona w świetle ościeżnicy powinna wynosić min. 1/8 powierzchni podłogi.

Rozmieszczenie lukarn odbywa się na tej samej zasadzie co rozmieszczenie zwykłych okien na ścianach bez skosów:

– wysokość od podłogi: 85-100 cm;
– dolna krawędź nie powinna wypadać powyżej wzroku człowieka przebywającego w pomieszczeniu;
– klamki umieszczone w połowie wysokości, aby otwieranie i zamykanie było dogodne;
– umiejscowienie okna powinno nie utrudniać jego otwierania i zamykania.

Konstrukcja lukarny nie jest niczym skomplikowanym. W jej skład wchodzi:

– ścianka frontowa z otworem okiennym;
– ścianka boczna osłonowa;
– daszek.

Od strony domu wykańcza się ją płytami gipsowo-kartonowymi, listwami boazeryjnymi lub panelami wykończeniowymi.

O ile sama konstrukcja jest prosta, to już budowa lukarny nie jest wcale tak prostą sprawą. Wiąże się ona także z dodatkowymi kosztem jakim jest ocieplenie lukarny. Koszt rośnie również ze względu na skomplikowanie geometrii dachu – materiał pokryciowy trzeba docinać i wykonywać dodatkowe obróbki blacharskie.

Lukarna dachowa może być zbudowana na bazie konstrukcji drewnianej lub konstrukcji żelbetowej.
Konstrukcja drewniana składa się ze szkieletu zamocowanego do murłaty oraz krokwi. Gdy lukarna jest mała, można ja mocować bezpośrednio do krokwi.
Konstrukcja żelbetowa stosowana jest w przypadku, gdy ścianka frontowa lukarny stanowi przedłużenie ściany zewnętrznej. W tym przypadku niezbędne jest jej ocieplenie,np. stryropianem i pokrycie okładziną elewacyjną.

Kolejnym wyborem przed którym staniemy, jest to czy będzie to lukarna dwuspadowa, trzy, jedno a może łukowa. W związku z tym, że pokrycie jest to samo co na reszcie dachu, należy zwrócić uwagę jakie zalecenia (m.in. pochylenie połaci) zawarł producent. Daszki owalne czy stożkowe stosujemy w przypadku pokrycia reszty dachu gontem, strzechą lub łupkiem.

Ciekawą odmianą od tej klasycznej jest lukarna wole oko. Wyróżnia się ona półowalnym kształtem, przechodząc płynnie pomiędzy płaszczyzną dachu, a daszkiem lukarni. Od pewnego czasu zjednuje sobie sympatyków, dzięki swej delikatności i ukrytej elegancji. Jej sympatyków nie zraża nawet trudność i ogromna precyzja wykonania.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)