Magia egzotyki w polskich ogrodach

nawierzchnia

fot. nawierzchnia

Stworzenie ogrodu śródziemnomorskiego w naszej strefie klimatycznej z pozoru wydaje się być trudnym, a nawet wręcz niemożliwym do wykonania zadaniem. Niestety uwarunkowania pogodowe ściśle determinują znajdującą się w nim roślinność. Nie zapominajmy jednak, że są jeszcze sposoby, aby nadać aranżacji egzotycznego charakteru. Jednym z nich jest nawierzchnia inspirowana materiałami cieszącymi się popularnością w krajach południowych.

Przeczytaj również: Latarnia starego sługi

Polbruk Petra – na drodze do egzotycznego ogrodu
Jeden z podstawowych elementów podczas tworzenia ogrodu utrzymanego w egzotycznym stylu z pewnością stanowi bujna roślinność. Polskie warunki nie pozwalają na wierną kopię kwiatów i krzewów, które rosną w ciepłym klimacie. Obecnie jednak a rynku dostępnych jest wiele mutacji tropikalnych gatunków, które z powodzeniem można uprawiać także w umiarkowanych strefach. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie rodzimych roślin, ale warto zwrócić uwagę, by miały one jaskrawe, żywe barwy i pełne ulistnienie. Doskonale sprawdzą się zioła – lawenda, rozmaryn czy oregano, jak również różnego rodzaju pnącza, winorośle, cyprysy, bukszpany i jałowce oraz mnóstwo kolorowych kwiatów – w naszym klimacie odpowiednie będą pelargonie. Ważne jest, by obsadzony kwiatami, drzewami i krzewami ogród przypominał bujny gąszcz.

Drugą istotną kwestią przy kreowaniu tego typu aranżacji, jest dobór odpowiedniej nawierzchni. Koncepcja ogrodu egzotycznego wymaga, by jej struktura i kolorystyka nawiązywała do naturalnych materiałów, które najczęściej używane są do wykładania tarasów i ścieżek w południowych krajach. Naturalny kamień z powodzeniem zastąpić można elementami z kostki brukowej przypominającymi strukturą i nieregularnym kształtem łupaną skałę, jak np. Polbruk Petra. Kolekcja składa się z 12 podstawowych elementów o wymiarach 36,4 x 26,8 cm i zróżnicowanym układzie fug wewnętrznych, który sprawia, że każda część nabiera unikatowego charakteru. Z pozoru niesymetryczne elementy można łatwo ułożyć dzięki jednakowej formie i takim samym rozmiarom. Przy ich pomocy można wyłożyć ścieżki, podjazd, czy nawet patio lub taras – element niezbędny w egzotycznym ogrodzie. Polbruk Petra doskonale wpisuje się kompozycje tego typu za sprawą naturalnej, stonowanej kolorystyki – onyx(biało-szaro-pomarańczowy), alpen (szaro-grafitowy) i sahara (brązowo-piaskowy). Utrzymana w kolorach ziemi linia kostek brukowych idealnie wyeksponuje bujną roślinność i podkreśli śródziemnomorski charakter ogrodu.

taras

fot. taras

nawierzchnie

fot. nawierzchnie

nawierzchnia

fot. nawierzchnia

REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)