Mała kuchnia

kuchnia

fot. kuchnia

Małe kuchnie są takimi pomieszczeniami, których aranżacja bardzo często sprawia problem. Niewielkie powierzchnia wymaga dobrego zaplanowania szczególnie, że musi się w niej znaleźć miejsce na niezbędny sprzęt AGD. Jak urządzić niewielką kuchnię alby była zarówno funkcjonalna i elegancka?

Niezależnie od tego czy w domu jest mała kuchnia, duża, wąska czy przestronna, planując jej aranżację, powinno się przestrzegać kilku zasad, by urządzić ją z rozmysłem.

Zabudowa małej kuchni

kuchnia biała

fot. kuchnia biała

Przede wszystkim warto pamiętać, że więcej nie znaczy lepiej. Trzeba zastanowić się co jest i będzie naprawdę niezbędne. W małej kuchni sprawdzą się meble, które posiadają wiele funkcji. Z takim zadaniem doskonale poradzi sobie półwysep, który pozwoli na wykorzystanie powierzchni niewielkiego pomieszczenia do maksimum. Bez problemu przygotuje się na nim i zje posiłek. Dodatkowe miejsce pod blatem można wykorzystać do przechowywania drobiazgów kuchennych.

Bardzo mała kuchnia determinuje także wysokość szafek kuchennych. Przede wszystkim powinno się unikać zabudowy od podłogi do sufitu. Na małej powierzchni powinno się stosować przede wszystkim niskie przeszklone szafki lub półki. Wtedy pomieszczenie optycznie się pogłębia. Można także rozważyć zastąpienie drzwiczek otwieranych skrzydłowo na rzecz żaluzji, rolet lub zasłonek. Bardzo funkcjonalne są głębokie narożniki z obrotowymi koszami na garnki oraz kosze typu cargo. W ten sposób ogranicza się liczbę przedmiotów stojących na blacie.

kuchnia

fot. kuchnia

Niewielką przestrzeń kuchenną lepiej wykorzystuje się stosując w niej mobilne wyposażenie. Wiele czynności będzie można wykonać na specjalnym ruchomym osprzęcie wysuwanym np. spod blatu roboczego. Szafki na kółkach są bardzo wygodne w użytkowaniu, stanowią dodatkowe płaszczyzny do pracy, a w razie potrzeby można je wsunąć i schować pod blat.

Jaki kolor do małej kuchni
Kuchnia o małym metrażu będzie sprawiała wrażenie przestronniejszej, jeśli będzie zaaranżowana w jasnych kolorach. Fronty o jasnej tonacji warto rozjaśnić gładkim, jasnym blatem, który będzie odbijać światło.

Sposoby na optyczne powiększenie kuchni

kuchnie

fot. kuchnie

Jeśli w kuchni znajdują się półki wnękowe, warto je podświetlić, np. jarzeniówkami lub oświetleniem typu LED. W ten sposób powstanie iluzja głębi. Oczywiście projekty kuchni mogą także uwzględniać fototapety, które obecnie cieszą się dużą popularnością. Wielkoformatowe zdjęcia przedstawiające widoki z perspektywą, optycznie powiększą nawet najmniejszą kuchnie.

O końcowym wyglądzie kuchni w dużej mierze decydują dodatki, akcesoria kuchenne, a także odpowiednio zaplanowane oświetlenie. Warto zdecydować się na oświetlenie górne oraz kierunkowe, zamocowane pod szafkami. Jeżeli w kuchni jest okno, lepiej go nie zasłaniać firankami. W takim pomieszczeniu zdecydowanie lepiej sprawdzą się rolety i żaluzje.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)