Mała łazienka

łazienka

fot. łazienka

Nawet mała łazienka musi zapewniać domownikom komfort i wygodę podczas użytkowania. Aranżacje niewielkiego pomieszczenia często są efektem kompromisu, a nierzadko i wyrzeczeń. Podpowiadamy, jak urządzić łazienkę estetycznie i funkcjonalnie.

Przeczytaj również: Kuchenny Triton

Mała łazienka w bloku była standardem w inwestycjach budowlanych z wielkiej płyty. Obecnie także w domkach jednorodzinnych łazienki są stosunkowo niedużych rozmiarów, zwłaszcza te przeznaczone dla gości lub pełniące funkcję toalety na parterze. Bardzo często kilkuosobowa rodzina decyduje się podzielić jeden duży pokój kąpielowy na dwie małe łazienki, dzięki czemu rozwiązany zostaje problem porannych kolejek do toalety.

Mimo że na rynku dostępna jest bogata oferta urządzeń i armatury do małych łazienek, przed rozpoczęciem urządzania warto zatrzymać się nad projektem i zastanowić się nad potrzebami.

Zobacz również: Korek w łazience

Ceramika i armatura do małej łazienki

łazienka

fot. łazienka

Liczne projekty i zdjęcia małych łazienek przedstawiane w magazynach wnętrzarskich czy internecie, przeważnie przedstawiają aranżacje zawierające kabiny prysznicowe zamiast wanny. Decydując się na prysznic warto wybrać model z przezroczystymi drzwiami i światłami. W takim wariancie optycznie powiększy się pomieszczenie, a kabina jako największy element w łazience, nie będzie jej przytłaczała.

Przeczytaj również: Podłoga idealna

Można także połączyć funkcjonalność wanny i prysznica, montując parawan nawannowy. Decydując się na konkretny model wanny warto pamiętać, że im jaśniejszy jej kolor, tym lepiej będzie prezentować się w niewielkim łazienkowym wnętrzu.

W małej toalecie najlepiej sprawdzi się narożna umywalka. Zajmuje ona niewiele miejsca i dzięki temu można odpowiednio zagospodarować drugi kąt na tej samej ścianie. Niestety wadą takich umywalek jest brak możliwości wygodnego zamontowania lustra i szafek. Problem rozwiąże się sam, jeśli umywalka będzie połączona z szafką na drobiazgi. Takie niewielkie zestawy sprawiają, że łazienka nabiera eleganckiego wyglądu. Odrobinę przestrzeni pozwoli zaoszczędzić podwieszana toaleta z stelażem podtynkowym zamiast tradycyjnej kompaktowej miski ustępowej.

Jaki kolor do małej łazienki?

łazienka

fot. łazienka

Odpowiednio dobrane kolory, faktury i kształty materiałów ściennych i podłogowych optycznie powiększają pomieszczenie. Małe pomieszczenia nie lubią ciemnych kolorów. Średniej wielkości jasne płytki z delikatnymi zdobieniami sprawią, że przestrzeń będzie wydawać się większa. Warto postawić na monochromatyczną kolorystykę. Biele i beże połączone z dekorem nadadzą aranżacji ciekawego wyglądu.

Oświetlenie
Kolejną istotną sprawa jest odpowiednie oświetlenie. Jasne wnętrze będzie sprawiało wrażenie znacznie większego, niż w rzeczywistości. Jeżeli w łazience nie ma dostępu do światła dziennego, sztuczne światło powinno mieć barwę zbliżoną do naturalnego. Nie można zapomnieć o oświetleniu lustra, które jest bardzo istotne podczas wykonywania codziennych zabiegów pielęgnacyjnych.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)