Malowanie natryskowe – czy wiesz, jak malować ściany pistoletem natryskowym?

Malowanie natryskowe ścian

Wiosna to idealny czas na przeprowadzenie drobnych remontów w mieszkaniu. Dodanie nowych, modnych akcentów kolorystycznych może całkowicie odmienić charakter odnawianego wnętrza, jednak w przypadku dużych powierzchni malowanie przy użyciu wałka lub pędzla może zniechęcać. Na szczęście istnieje nowocześniejsze, bardziej wydajne rozwiązanie. Malowanie natryskowe ścian znacznie przyśpieszy cały proces, a także sprawi, że nawet najtrudniej dostępne przestrzenie oraz nietypowe faktury ścian zostaną doskonale, jednolicie pokryte. Podpowiadamy, jak malować ściany oraz jaka farba do malowania natryskowego sprawdzi się najlepiej.

Może lepiej malowanie natryskowe?

fot. Może lepiej malowanie natryskowe?

Jakie zalety ma malowanie natryskowe?

Decydując się na coraz bardziej popularne malowanie natryskowe ścian, czas pracy można znacznie skrócić. Dzięki tej metodzie odpada między innymi konieczność precyzyjnego, czasochłonnego wstępnego malowania pędzlem wszystkich załamań. Dodatkowo umożliwia ona tworzenie na ścianach ciekawych wzorów z wykorzystaniem dostępnych na rynku szablonów.

Jak działa pistolet do malowania ścian

fot. Malowanie natryskowe krok po kroku

Zobacz również: Wiosenne dekoracje okien

Na czym polega malowanie natryskowe ścian?

Dysze natryskowe specjalnego pistoletu do malowania rozprowadzają farbę na powierzchni w postaci drobnych kropelek. Do rozpylenia produktu wykorzystuje się ciśnienie wytwarzane przez sprężone powietrze. Niektóre modele pozwalają na regulację tego, jakie ciśnienie do malowania danej powierzchni chcemy wykorzystać. Farba wydostaje się przez dysze natryskowe niewielkimi otworami. Bywają one umieszczone na środku, dając strumień ciągły lub po bokach, co powoduje jego rozproszenie. Sercem urządzenia jest silnik elektryczny o mocy od 45 do 600 W. Pistolet natryskowy może mieć zasilanie akumulatorowe bądź sieciowe zależnie od naszych preferencji. Droższe pistolety wyposażone są często także w regulator wielkości strumienia, pozwalający ustawić kąt rozprysku farby w sposób płynny lub kilkustopniowy. Daje to możliwość malowania również mało rozległych przestrzeni, na przykład wąskich, dekoracyjnych pasów.

Jak malować ściany?

Należy wziąć pod uwagę, że produkt rozprowadzany pod ciśnieniem może rozprzestrzeniać się na zaskakująco duże odległości. Dlatego przed rozpoczęciem malowania warto zamknąć odnawiane pomieszczenie oraz dobrze zabezpieczyć folią malarską wszystkie znajdujące się w nim meble czy urządzenia. Również podłogę powinno się zakryć papierem ochronnym.

Malowanie natryskowe ścian nie jest trudne, jednak przed rozpoczęciem pracy warto zrobić próbę natrysku na jakimś niepotrzebnym przedmiocie. Podczas malowania dysze natryskowe powinno się trzymać w jednakowej odległości od podłoża, wynoszącej około 30 cm. Farbę lepiej nanosić kilkoma cienkimi warstwami niż jedną grubą. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko tworzenia się nieestetycznych zacieków.

Wygodne i szybkie malowanie natryskowe

fot. Wygodne i szybkie malowanie natryskowe

Przed napełnieniem zbiornika pistoletu należy sprawdzić, czy płyn nie przekracza maksymalnej lepkości dopuszczalnej przez producenta. W innym razie mechanizm może się zatkać, a co gorsza urządzenie straci gwarancję. Warto także przefiltrować płyn w celu usunięcia grudek i zanieczyszczeń. Dobrej jakości sprzęt pozwala na aplikację farb różnego typu, zarówno olejnych, akrylowych, emulsyjnych czy poliuretanowych, jak również lateksowych.

Po skończonej pracy pistolet do malowania bezwzględnie należy wyczyścić, nie dopuszczając do zaschnięcia farby. Instrukcje konkretnych urządzeń zawierają zwykle informację, jak zrobić to najskuteczniej. Zwykle jednak do zbiornika wlewa się trochę wody lub rozpuszczalnika i rozpryskuje aż do jego całkowitego opróżnienia.

Malowanie natryskowe – szybki sposób na piękne ściany

Malowanie natryskowe ścian, kiedyś wykorzystywane głównie do pokrywania farbą naprawdę dużych przestrzeni, zyskuje dziś spore grono zwolenników, także wśród domorosłych malarzy. Zresztą nic w tym dziwnego, ponieważ ta nowoczesna technologia pozwala znacznie przyspieszyć monotonne prace związane z malowaniem ścian, a także ograniczyć ryzyko ewentualnych niedociągnięć.

Sending
Ocena artykułu
2.25 (4 głosów)