Malowanie salonu – jaki wybrać kolor?

malowanie

fot. malowanie

Salon to zwykle najbardziej reprezentacyjne miejsce w domu. To właśnie w nim odpoczywamy i spędzamy czas w gronie rodzinnym. Warto pokój dzienny urządzić tak, by zarówno mieszkańcy, jak i goście czuli się w nim komfortowo.

Przeczytaj również: Jasne strony ciemnego designu

Wybierając kolor do salonu najlepiej kierować się względami estetycznymi. Odpowiednie zestawienie barw sprawi, że salon będzie działał energetyzująco lub przeciwnie – kojąco i łagodnie. Jak więc wybrać kolor do salonu? Przede wszystkim należy uwzględnić wielkość wnętrza, kolorystykę pomieszczeń otwartych na salon, kolor mebli i podłogi a także styl, w jakim chcemy urządzić pomieszczenie.

salon

Przeczytaj również: Kuchnia tętniąca kolorami

fot. salon

W dużym pokoju bez problemu można zastosować dwa kolory. Mniejsze pomieszczenia korzystniej będą wyglądać ze ścianami w jednej barwie. Ponadto jeśli chcemy wprowadzić do wnętrza odrobinę dynamizmu, można zastosować lekko błyszczące farby.
Wybierając kolor do salonu należy najpierw ustalić, jaką atmosferę pragniemy w nim stworzyć a także jakie są upodobania domowników.

Jaki kolor do salonu będzie najlepszy?
Stojąc przed wyborem odpowiedniego koloru do salonu, należy pamiętać o podstawowej zasadzie. Ciemne kolory mogą optycznie pomniejszyć pomieszczenie, dlatego nadają się tylko do dużego salonu, o dużych oknach zapewniających stały dostęp do naturalnego światła.

salon

fot. salon

Ciepły i przytulny nastrój uzyskamy dzięki pastelowym odcieniom, takim jak piaskowy, morelowy czy jasny pomarańczowy. Barwy te doskonale uzupełniają się z jasno- i ciemnobrązowymi dodatkami.

Jeśli salon ma stymulować do pracy intelektualnej lub twórczej, można użyć koloru niebieskiego oraz jego pochodnych – fioletu, turkusu czy lawendy. Nie można zapomnieć o bieli, która daje wiele możliwości aranżacyjnych. Ten kolor w salonie jest jednym z najpopularniejszych sposobów wykańczania ścian. Doskonale współgra z innymi, dlatego warto go zestawiać z mocnymi,wyrazistymi dodatkami i meblami. Biel ścian można także przełamać kolorem śmietankowym, piaskowym czy beżowym lub skontrastować z grafitowym, niebieskim albo brązowym. O uniwersalności białych ścian mówi także to, że na ich tle doskonale prezentuje się niemal każdy obraz, plakat czy grafika.

Kilka rad, które warto pamiętać
Przede wszystkim nie należy malować wszystkich ścian na intensywny kolor. W ten sposób nawet największe pomieszczenie zmniejszy się optycznie. Jeżeli będziemy malować ściany na inny kolor niż biały, dobrze by kolor nie sięgał do samego sufitu. Między sufitem a kolorową ścianą warto zostawić pas szerokości minimum 10 cm. Dzięki temu unikniemy optycznego obniżenia wnętrza.

malowanie

fot. malowanie

Warto także pamiętać, by nie sugerować się kolorem, który jest przedstawiony na papierowej próbce. W rzeczywistości odcień może wyglądać inaczej, dlatego dobrze jest zakupić mały tester wybranego koloru i wypróbować go na niewielkim fragmencie ściany. Podczas wybierania farby, należy także pamiętać o tym, że na odcień wpływa także rodzaj i barwa światła. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
1 (1 głos)