Malowanie ścian i sufitów

Malowanie ścian i sufitów jest doskonałym sposobem na odświeżenie wyglądu mieszkania oraz nadanie aranżacji zupełnie nowego stylu. Wbrew pozorom, zadanie to, choć wymaga pewnego nakładu pracy, nie jest skomplikowane. Nie musimy zatrudniać fachowej ekipy, aby móc cieszyć się efektownym wyglądem naszego wnętrza. Korzystając z profesjonalnych porad Jedynki®, łatwo samodzielnie przeprowadzimy remont.

malowanie ścian

fot. malowanie ścian

I. Przygotowanie powierzchni
Przed rozpoczęciem prac, powinniśmy przygotować farby, jak również wszystkie niezbędne narzędzia i akcesoria: wałki i pędzle, papier ścierny, folię, taśmę malarską, kuwetę, nóż, mieszadło, szczotkę, szmatkę i szpachelkę. Pierwszym etapem zasadniczych prac jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Przy użyciu taśmy papierowej i folii zabezpieczamy okna, grzejniki, parapety, oraz kontakty. Jeżeli zajdzie taka konieczność, luźno spójne fragmenty starej farby zeskrobujemy przy pomocy szpachelki. Następnie gładzią gipsową uzupełniamy ubytki. Po całkowitym wyschnięciu miejsc gipsowanych, należy je przeszlifować papierem ściernym, a powierzchnie wcześniej malowane dodatkowo matujemy drobnoziarnistym papierem ściernym. Po szlifowaniu ścianę dokładnie odpylamy szczotką oraz odtłuszczamy, używając do tego szmatki zwilżonej wodą z dodatkiem delikatnego detergentu.

malowanie ścian

fot. malowanie ścian

II. Gruntowanie powierzchni
Naroża zabezpieczamy taśmą malarską, przyklejając ją na suchą powierzchnię. Farbę do gruntowania rozcieńczamy wodą i dokładnie mieszamy. Gruntowanie rozpoczynamy od malowania naroży i trudno dostępnych miejsc, używając do tego celu małego wałka. Pozostałą powierzchnię gruntujemy przy pomocy dużego wałka na przedłużaczu. Gruntując ściany, przesuwamy się od naroży w lewo lub w prawo, a farbę nanosimy ruchami góra-dół, tak aby pokryć powierzchnię na całej wysokości. Aby uniknąć powstawania smug, ostatni ruch należy wykonać z góry na dół. Taśmę malarską odklejamy ostrożni, bezpośrednio po malowaniu – uchroni to przed oderwaniem jej razem ze świeżą warstwą farby.

III. Malowanie powierzchni
Podobnie jak w przypadku gruntowania, naroża zabezpieczamy taśmą malarską. Farbę dokładnie mieszamy i przelewamy do kuwety.

malowanie ścian

Zobacz również: Pamiętajcie o ogrodach

fot. malowanie ścian

Malowanie sufitu
Rozpoczynamy od naroży, malując je przy pomocy małego wałka. Następnie przy użyciu dużego wałka z przedłużaczem, równolegle do największego źródła światła w danym pomieszczeniu, nakładamy pierwszą warstwę. Od razu po zakończeniu malowania uważnie odklejamy taśmę malarską. Drugą warstwę nakładamy po ok. 4 godzinach, rozpoczynając od naroży i kontynuując malowanie prostopadle do największego źródła światła w danym pomieszczeniu. Bezpośrednio po malowaniu odrywamy taśmę – powoli i pod odpowiednim kątem.

malowanie ścian

fot. malowanie ścian

Malowanie ścian
W pierwszym etapie, przy pomocy małego wałka malarskiego, malujemy naroża i wszystkie trudno dostępne miejsca. Pozostałą powierzchnię ścian malujemy przy użyciu dużego wałka malarskiego na przedłużaczu, rozpoczynając od naroża ściany i przesuwając się w lewo lub w prawo. Farbę nanosimy ruchami góra-dół, tak by pokryć powierzchnię na całej wysokości. Ostatni ruch wykonujemy z góry do dołu, co pozwoli uniknąć smug. W przypadku malowania drugiej warstwy postępujemy analogicznie. Taśmę najlepiej usuwać bezpośrednio po malowaniu każdej warstwy. Należy to robić ostrożnie i pod odpowiednim kątem – pozwoli to uniknąć oderwania taśmy razem z farbą.

malowanie ścian

fot. malowanie ścian

Aby uniknąć częstego mycia wałka pomiędzy malowaniem kolejnych warstw, można go przechowywać w szczelnie zamkniętej torbie foliowej. Zabezpieczy to przed zaschnięciem farby na narzędziu. Przy dłuższych przerwach pomiędzy nakładaniem warstw, przed ponownym użyciem, należy umyć wałek, a następnie go dobrze osuszyć. Po zakończeniu prac malarskich usuwamy folię malarską z zabezpieczonych powierzchni (tj. okien, kaloryferów i podłóg), a narzędzia dokładnie myjemy w wodzie i osuszamy.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)