Mały salon

salon

fot. salon

Salon jest wizytówką każdego domu. To właśnie tu najchętniej odpoczywamy i spędzamy czas w gronie najbliższych. Funkcjonalne urządzenie pokoju o dużym metrażu jest łatwiejszym zadaniem niż urządzenie małego. Niezależnie od tego, ile metrów mamy do dyspozycji, pokój dzienny powinien być pomieszczeniem reprezentacyjnym i jasnym. Przedstawimy kilka sprawdzonych pomysłów, jak urządzić mały salon, aby optycznie dodać mu kilka metrów kwadratowych.

Małe salony muszą być bardzo przemyślanie urządzone, tak by przebywanie w nich było wygodne i funkcjonalne. Jak to osiągnąć?

Odpowiednie meble

Przeczytaj: Kabina bez brodzika
Zrobiony na szaro – nowoczesny salon

fot. Zrobiony na szaro – nowoczesny salon

Rozmiar mebli ma duże znaczenie w wypadku niewielkiego metrażu. Niższe meble sprawiają, że pomieszczenie staje się optycznie wyższe. Meble o podobnej wysokości wizualnie porządkują przestrzeń i poszerzają perspektywę. Szeroki i wysoki regał można ustawić przy krótszej ścianie – dzięki temu pokój będzie miał lepsze proporcje. Do niewielkiego pokoju warto wybrać wielofunkcyjne i składane meble – stoliki z szufladkami czy pufy ze schowkami. W taki sposób można zaoszczędzić trochę miejsca.

Stół, z racji tego, że jest to mebel niezbędny, powinien znajdować się w każdym, nawet najmniejszym mieszkaniu. W przypadku niewielkich możliwości aranżacyjnych można wybrać modele składane lub wybrać stolik kawowy. Oferta dostępnych stolików na rynku jest bardzo duża, dzięki temu bez problemu dobierzemy mebel pasujący do każdego wnętrza.

Przeczytaj również: Wino-elegancik

Jeśli jednak zwykły stolik kawowy nie spełni naszych oczekiwań, można zdecydować się na ławę z podnoszonym blatem. Dzięki takiej regulacji mebel będzie nam służył zarówno do spożywania codziennych posiłków jak i do podawania kawy.

meble wypoczynkowe

fot. meble wypoczynkowe

Drzwi i podłogi nie powinny przyciągać naszego wzroku. Warto zdecydować się na gładkie modele. Dodatkowo drzwi z przeszkleniami optycznie dodadzą przestrzeni.

Jaki kolor do salonu?
Jasne kolory ścian w salonie optycznie powiększą go, a także dodadzą poczucia czystości i przejrzystości. Jednak nie wszystkie barwy sprawią, że efekt taki osiągniemy. Ciepłe jasne kolory, takie jak żółć, mogą wywołać zupełnie odwrotny efekt. Urządzając mały pokój, warto rozważyć zimne kolory – szarości, błękity i oczywiście ponadczasową biel.

Gra światłem
Aranżacja salonu światłem jest bardzo istotna ze względu na możliwość powiększenia wnętrza. Dobierając odpowiednie lampy i prawidłowo je rozmieszczając, sprawimy, że mały pokój będzie wydawać się przestronniejszy, jaśniejszy i wyższy.

Lampy wiszące przeważnie zalecane są do dużych pomieszczeń. Do małego salonu lepiej wybrać lampy z kloszami otwartymi do góry. Światło padające skierowane na sufit optycznie podwyższy go. Planując oświetlenie, pamiętajmy, że niewielkie pomieszczenia nie lubią chaosu i urozmaiceń. Z tego względu wszystkie lampy znajdujące się w salonie powinny być utrzymane w tym samym stylu.

salon

fot. salon

Istotna jest także barwa światła. Powinniśmy się kierować zasadą, że ciepłe kolory ścian lubią ciepłą barwę światła, a zimne – oświetlenie o zimnej barwie.

W związku z tym warto zmienić zwykłe żarówki o ciepłej barwie na te dające zimne światło, aby nasz niewielki salon wydał się bardziej przestronny.

Wnętrze można powiększyć, wprowadzając lustro do pomieszczenia. Odbicia sprawią, że pokój będzie wydawać się przestronniejszy. Nie należy jednak go montować naprzeciw miejsca wypoczynku, zwłaszcza na wysokości oczu, ponieważ będziemy mieć cały czas wrażenie, że ktoś nas obserwuje.

To tylko kilka pomysłów na wystrój salonu. Gotowe rozwiązania i inspiracje są wokół nas: w katalogach reklamowych, w domach naszych przyjaciół, jeśli brak nam pomysłów wystarczy po nie sięgnąć.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)