Marzy Ci się łazienka z mozaiką? Podpowiadamy jak układać mozaikę w łazience

Nowoczesna mozaika w łazience

Niezwykły wygląd tego materiału, dający niemal nieskończone możliwości aranżacyjne, sprawia, że mozaika marmurowa, ceramiczna bądź szklana zyskuje coraz większe grono zwolenników. Podpowiadamy zatem, jak powinna być układana mozaika na podłogę czy ściany oraz jaki klej do mozaiki zastosować, aby cieszyła oczy domowników i gości przez naprawdę długie lata.

 Jak układać mozaikę szklaną - inspiracje

fot. Jak układać mozaikę szklaną – inspiracje

Łazienka z mozaiką nie musi być luksusem

Choć wielu osobom mozaika na podłogę lub ściany kojarzy się z czymś naprawdę luksusowym i niedostępnym, dziś mozaiki, choć wciąż dość kosztowne, występują na rynku w gotowych zestawach. Elementy poszczególnych wzorów i ornamentów połączone są ze sobą podkładem papierowym lub specjalną siatką, co zdecydowanie ułatwia późniejszy montaż. Mimo to układanie poszczególnych klastrów wymaga od glazurnika sporych umiejętności.

Wielobarwna mozaika w łazience

fot. Wielobarwna mozaika w łazience

Przeczytaj również: Pomysł na pokój nastolatka

Mozaika marmurowa lub ceramiczna krok po kroku

Zanim weźmiemy do ręki klej do mozaiki, warto ułożyć całą kompozycję „na sucho” i dobrze rozplanować rozmieszczenie poszczególnych elementów. Należy pamiętać o tym, aby najbardziej ozdobne fragmenty nie zostały przypadkowo zakryte elementami wyposażenia łazienki, lecz elegancko wyeksponowane. Projektując okładzinę z mozaiki, warto przyjąć takie wymiary, aby nie było konieczności trudnego i kosztownego cięcia płytek. Należy też wziąć pod uwagę, że niektóre narzędzia nie nadają się do tego typu zadań.

Jak układać mozaikę?

Powierzchnia, na której układamy mozaikę, musi być idealnie gładka, czysta i sucha. Drobne płytki umieszcza się na wyjątkowo cienkiej warstwie zaprawy, rozprowadzanej grzebieniem o bardzo wąskich zębach, co pozwala zapobiec zapadaniu się poszczególnych kostek i wypływaniu nadmiaru masy ze szczelin.

Jeśli mozaika ma stykać się z grubszymi kafelkami ceramicznymi, należy tak przygotować podłoże, by ostatecznie wyrównać obie płaszczyzny. Rozwiązaniem może być na przykład wklejenie cienkiej płyty gipsowej zbrojonej włóknem szklanym.

Jak układać mozaikę na łukach

fot. Jak układać mozaikę na łukach

Przeczytaj również: Komfortowy zestaw do prasowania

Mozaika świetnie nadaje się również do wykańczania krzywizn. Na łukach wypukłych zwiększa się szerokość spoin prostopadłych do łuku, na wklęsłych natomiast krawędzie szczelin zbliżają się do siebie. Sporo czasu zajmuje ich wyrównanie, dlatego warto w takiej sytuacji zaopatrzyć się w klej do mozaiki o przedłużonym czasie schnięcia. Po ułożeniu płytek na zaprawie klejowej oraz skorygowaniu szerokości spoin bardzo delikatnie i z wyczuciem dociskamy klastry na przykład przy pomocy styropianowej packi czy fugownicy. Należy mieć na uwadze, że nawet odrobinę zbyt silny nacisk może spowodować nieestetyczne rozsunięcie się fug.

Klej do mozaiki

Uelastyczniona Zaprawa Klejowa Atlas świetnie sprawdzi się do mocowania elementów mozaiki ceramicznej na typowych podłożach mineralnych, takich jak tradycyjne tynki cementowe. Na płytach gipsowo-kartonowych wykorzystuje się natomiast produkty o zwiększonej elastyczności oraz przyczepności. Mozaika marmurowa wymaga z kolei zastosowania zaprawy klejowej na bazie białego cementu, która nie powoduje powstawania przebarwień.

Fugowanie

Fugowanie płytek można rozpocząć po upływie minimum doby od zakończenia poprzednich prac. Doskonale nadają się do tego celu fugi z serii Atlas Artis o zwiększonej odporności na zabrudzenia bądź wykwity pleśni oraz grzybów. Ciekawym rozwiązaniem, mającym podobne właściwości, jest też dekoracyjna fuga cementowa Atlas Artis Style z brokatem, pozwalająca na stworzenie niezwykłego efektu świetlnych refleksów.

Błękitna mozaika w łazience

fot. Błękitna mozaika w łazience

Mozaika – niepowtarzalna ozdoba wyjątkowego wnętrza

Wszechstronność zastosowania mozaiki, a także możliwość układania niezliczonych kombinacji wzorów i barw, sprawia, że świetnie prezentuje się ona we wnętrzach o najróżniejszej stylistyce. Mozaika marmurowa stanie się na przykład doskonałym dopełnieniem klasycznej, bardzo eleganckiej aranżacji, natomiast już połyskliwe kafelki szklane mogą okazać się ciekawym akcentem kolorystycznym w nowoczesnej, minimalistycznej łazience.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)