Materiały antypoślizgowe na schody

hol

fot. hol

Schody prowadzące do naszego domu powinny być bezpieczne, tak by osoby z nich korzystające nie zostały narażone na przykre niespodzianki w postaci złamania którejś kończyny, bolesnego zbicia lub skręcenia stawu w wyniku upadku. Powinny być odpowiednio zabezpieczone zarówno na wypadek padającego deszczu, jak i mrozu. W trosce o bezpieczeństwo domowników warto wyposażyć schody w odporne na ścieranie, a także warunki atmosferyczne, nakładki.

Przeczytaj również: Złap wakacje w swoje ściany

Wykładzina dywanowa
Najczęściej w domach można spotkać nakładki na schody wykonane z wykładzin dywanowych. Większość dostępnych na rynku ma sztywny spód wykonany z PCV, dzięki któremu wykładzina nie zwija się na stopniu. Szeroka oferta wykładzin na rynku pozwala na dopasowanie materiału do wystroju wnętrza.

Taśma antypoślizgowa
Samoprzylepne taśmy antypoślizgowe na schody, są przede wszystkim stosowane w budynkach użyteczności publicznej. Jednak coraz częściej można je dostrzec także w domach prywatnych. Wykonane są z tworzywa sztucznego o fakturze papieru ściernego. Dzięki temu, że są samoprzylepne, nie wymagają dodatkowych elementów, aby je przykleić. Szybko i łatwo montuje się je na krawędziach schodów, obłożonych różnego rodzaju materiałem. Najczęściej występują one w kolorze grafitowym i żółtym, ale na zamówienie można zrobić taśmy w dowolnym kolorze z palety RAL.

Paski antypoślizgowe GRP
Alternatywą dla taśmy antypoślizgowych są paski GRP, które są wycinane z arkuszy plastiku wzmacnianego włóknem szklany. Montowane są na szczeliwo, dzięki czemu woda i brud nie dostają się pod powierzchnię pasków. Tego rodzaju paski mogą być montowane na każdego rodzaju powierzchni – drewnie, betonie, plastiku, płytkach ceramicznych czy na marmurze. Są bardzo wytrzymałe na zmienne warunki atmosferyczne, dzięki czemu wytrzymują znacznie dłuższy czas niż taśmy antypoślizgowe. Paski antypoślizgowe GRP przeważnie występują w kolorze czarnym, ale można zamówić u producenta także dowolny inny kolor występujący w palecie RAL.

Gumowe nakładki
Gumowe nakładki na schody występują w postaci wycieraczek, mat wyglądających jak plaster miodu lub nakładek z kątownikiem. Najczęściej można spotkać nakładki z gumy czarnej bądź popielatej. Coraz częściej producenci oferują takie zabezpieczenia antypoślizgowe także w żywszej kolorystyce – niebieskiej, czerwonej czy zielonej. Nakładki wykorzystywane w budynkach użyteczności publicznej bardzo często maja paski odblaskowe, dzięki którym zwiększa się bezpieczeństwo użytkowania schodów, w szczególności po zapadnięciu zmroku.

Dla osób szukających ciekawszych rozwiązań niż tylko paski lub taśmy antypoślizgowe, dobrym rozwiązaniem mogą być kolorowe stópki. Mogą one nie tylko wskazywać wyznaczoną drogę, ale doskonale zastąpią one tradycyjne paski antypoślizgowe. Równie ciekawym i estetycznym rozwiązaniem zabezpieczającym przed śliskimi kafelkami są przeźroczyste lub czarne gumowe maty, które skutecznie ochronią przed nieszczęśliwym wypadkiem na śliskiej podłodze.

Sending
Ocena artykułu
1 (1 głos)