Meble stylowe

Urządzanie wnętrz w wybranym stylu wymaga zastosowania symboli, kolorów, dekoracji i umeblowania, odpowiadającym danej epoce. Obecnie, meble stylowe stanowią jedynie uzupełnienie, bądź akcent nowoczesnej aranżacji.

Moda na wnętrza stylizowane nie umarła. Elementy aranżacji w stylu retro (łac.: „wstecz” lub „w przeszłość”) to aktualny temat wśród projektantów. Umiłowanie do tradycyjnych kształtów i proporcji jest naturalne. Ekskluzywne meble, dekoracyjne tkaniny i koronki sprawiają, że wnętrze jest przytulne.
Jednak nie każde pomieszczenie stwarza odpowiednie warunki do aranżacji odnowionymi antykami. Proporcje i wielkość współczesnych wnętrz, w zestawieniu z meblami zabytkowymi, mogą sprawić, że aranżacja będzie nieproporcjonalna i przytłaczająca.

umywalka

Przeczytaj również: Afrykańskie inspiracje w domu

fot. umywalka

Odpowiedzią problem funkcjonalności i skali są nowoczesne meble stylizowane. Wymiary mebli, udogodnienia techniczne oraz rozmiary poszczególnych schowków dostosowane są do potrzeb dzisiejszych nabywców. Dzięki takim rozwiązaniom mamy całkowitą dowolność w aranżacji wnętrz – ograniczeniem może być tylko wyobraźnia.

Przeczytaj: Schody ogrodowe

Wnętrza w stylu angielskim, kolonialnym czy eklektycznym?
Urządzając stylowe wnętrze warto dysponować wiedzą na temat trendów wybranej epoki i zmysłem estetycznym. Granica między stylem a kiczem jest cienka dlatego meble, kolory i dekoracje należy dobierać z rozwagą.
Stworzenie koncepcji aranżacji to dobry początek. Konsekwentne wykończenie wymaga czasu i cierpliwości. Wynikiem przemyślanego zestawienia mebli i dodatków ma być wnętrze gustowne i funkcjonalne. Niezwykle ważny jest dobór odpowiedniej kolorystyki ścian i podłóg w zestawieniu z wybranymi meblami.
Weźmy za przykład meble kolonialne. Klasyczne wzory i zdobienia wykonane są z drewna egzotycznego, tj. mahoń, venge, palisander i teak. Ciężki, zwykle ciemny mebel, wygląda dobrze na tle stonowanych kolorów ziemi. Doskonałymi dodatkami będą: maty bambusowe, drewniane figurki i geometryczne wazony.

Styl angielski lubi kwieciste wzory i wyraziste kolory. Jasne meble wypoczynkowe o charakterze dworskim, zestawione z kolorystycznie dopasowaną tapetą, dopełnią długie żakardowe zasłony, naczynia z porcelany, ozdobne ramki na zdjęcia i bibeloty.
Styl angielski w oryginalnym wydaniu jest trochę przesadny i przytłaczający. Łatwo przedobrzyć dobierając wzorzyste wykończenie ścian do kwiecistego zestawu wypoczynkowego.

salon

fot. salon

Eklektyzm to doskonała idea dla miłośników wielu stylów. Polega na gustownym łączeniu wybranych elementów w spójną całość. Styl eklektyczny pojawiał się wielokrotnie jako połączenie nowego stylu– „neo”, ze starym (neoromanizm, neorenesans, neobarok i neogotyk).
Styl eklektyczny jest wciąż modny. Widać go nie tylko w architekturze, ale też w modzie i trendach wnętrzarskich.

salon

fot. salon

Historia kołem się toczy, tak samo jak trendy odzieżowe i style architektoniczne. Podobno wszystko już było, a skoro było dobre, to warto do tego wrócić. Trendseterzy, oprócz kompletnych nowości wprowadzają na rynek stare pomysły w nowej szacie i odważnych zestawieniach. W związku z tym, każde stylizowane wnętrze jest modne jeśli zostanie urządzone z umiarem i smakiem.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)