Meble w Twoim ogrodzie

meble ogrodowe

fot. meble ogrodowe

Aby korzystanie z tarasu, altany czy trawnika w ciepłe, słoneczne dni było przyjemne warto zaopatrzyć się w meble ogrodowe. Ich styl powinien pasować do charakteru ogrodu. Meble lekkie, metalowe dobrze prezentują się w ogrodzie różanym. Natomiast inny nastrój stworzą ciężkie i drewniane.

Istotny jest także ich kolor. Białe meble dodadzą blasku w cienistych zakątkach, a zimny połysk metalu stworzy klimat nowoczesności.
Bardzo ważne jest to, aby były one praktyczne, wygodne i bezpieczne. Wybierając meble trzeba zwrócić uwagę, czy są one odporne na szkodliwe działanie wilgoci, na niską i wysoką temperaturę oraz na promieniowanie UV. Jeśli chcemy, aby ogrodowy komplet wypoczynkowy służył nam przez długie lata, warto zwrócić uwagę z jakiego materiału jest zrobiony.

meble ogrodowe

fot. meble ogrodowe

Meble wiklinowe i rattanowe są lekkie i bardzo ładnie komponują się z prawie każdą ogrodową aranżacją. Dużą zaletą jest możliwość nadania im różnorodnych, ciekawych kształtów. Meble te zazwyczaj mają biały lub miodowy kolor. Można go jednak zmienić malując je farbą lub lakierem, dzięki czemu materiał staje się o wiele trwalszy. Niestety, wadą mebli rattanowych i wiklinowych jest to, że ulegają zniszczeniu pod wpływem deszczu czy palącego słońca dlatego warto przechowywać je pod zadaszeniem.
Meble metalowe charakteryzują się nowoczesnym wzornictwem. Są lekkie, trwałe i łatwe w składaniu. Wykonywane są najczęściej z aluminium, stali lub żeliwa – często w połączeniu ze szkłem, drewnem czy tkaniną. Meble wykonane z żeliwa są ciężkie, co niestety stanowi utrudnienie podczas użytkowania.
Meble z tworzywa sztucznego są stosunkowo tanie, lekkie i posiadają szeroką gamę kolorów. Ich zaletą jest łatwość przechowywania i utrzymania czystości. Wybierając, warto zwrócić uwagę na materiał z którego są wykonane. Najlepiej unikać mebli wykonanych z PCV. Ulega on odbarwieniu i zniekształceniu pod wpływem promieni słonecznych.
Meble drewniane nadają się niemal do każdej aranżacji ogrodu. Bardzo często wykonywane są z drewna świerkowego, sosnowego, dębowego, grabowego czy bukowego. Coraz bardziej popularne jest również drewno egzotyczne takie jak teak, bangkirai czy wenge. Meble ogrodowe drewniane, odpowiednio zabezpieczone środkami impregnującymi potrafią służyć przez bardzo długi czas. Aby dłużej zachowały swój naturalny kolor, warto pamiętać o ich chowaniu przed deszczem.

neble ogrodowe

fot. neble ogrodowe

Pogodne, letnie dni sprzyjają również spotkaniom towarzyskim na łonie natury, które coraz chętniej organizowane są przy grillu ogrodowym. Na rynku dostępna jest bogata oferta produktów. Taki niewielki, przenośny ruszt można nabyć niemal w każdym supermarkecie. Przenośny grill to najprostsze rozwiązanie, ponieważ możemy postawić go prawie w każdym miejscu: na trawie, tarasie czy w altanie. Zazwyczaj pali się w nim węglem drzewnym lub brykietami, ale można również znaleźć modele na prąd lub gaz.
Alternatywą dla grilla przenośnego jest ruszt stacjonarny. Jest on duży i zazwyczaj murowany. Niestety nie da zmienić się miejsca jego ustawienia, dlatego warto zaplanować w pobliżu stoły, ławki i krzesła ogrodowe.
Miejsce przyrządzania potraw może być zbudowane z piaskowca, otoczaków, cegły klinkierowej i silikatowej czy bloczków betonowych. Nie powinno stosować się betonu komórkowego, pustaków ceramicznych i elementów gipsowych ponieważ są one bardzo nasiąkliwe. Woda zamarzająca w porach może taki materiał rozkruszyć.

Podczas biesiadowania pod gołym niebem, warto zadbać o ochronę przed promieniami słonecznymi. Do tego doskonale będzie się nadawał dobrze dobrany parasol ogrodowy. Wybierając, należy pamiętać, że im większy parasol, tym większej podstawy do umocowania on wymaga. Bardzo ciekawym rozwiązanie może okazać się płótno rozciągane pomiędzy gałęziami drzew.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)